Характеристики на медовухи без мая и най-добрите нейните рецепти

Медовуха в домашни условия: без рецепта мая е най-популярният по една причина – напитка, приготвена от чиста вода и мед, без допълнителни стимуланти на ферментация, е най-полезно, екологично чисти „веселящим“ пиене на основа мед.

История на напитката е доста дълъг: да го знаели нашите предци, пили велики баби и дядовци и прабаби, както и правила за готвене, предавани от поколение на поколение. Така че медовуху може да се счита за сакральным питие – питие предци. И той е в такова състояние, напълно оправдава себе си: това е една от най-добрите традиции, които трябва да се поддържат, съхраняват и обработват нататък.

Стойността на напитки

Лечебните свойства на напитката са били известни и в древни времена. В малки количества дори се препоръчва да се пие от бременни: медовуха съдържа много полезни минерали, микроелементи, витамини. Повечето от възможности за позволявали да се създаде напитка крепост до 4°. Но са и рецепти за извличане на здрави медов – до 21°. За празниците обикновено са връчени сортове медовухи крепост до 10°.

Пие медовуху се е смятало за безопасно, без риск от спиться, като от по-силна водка. Основният проблем при производството – дати: напитка изисква продължително излагане. Затова и се счита за тържествено статусным: било връчено му на празници, изложени в събитията. Много ценился чужденци и заезжими търговци, които рядко се опитвали подобно пиене у дома – Русия, може да се каже, е монополът на този продукт..

Основна информация за медовухе

Медовуха без мая и варене се нарича ставленой – напитка заложили узрее за дълго време, на внимание на отделните източници на време на експозиция може да пишете и на половин век за най-ценни медов. Ако 50 години ще изглежда ви голям срок, за 20 годишната извадка е нещо банално: напитка в цевта зарывали в земята на раждането на деца и оставяха там, докато им сватба.

През време на експозиция продуктът спокойно ферментируется, набира период „градус“, а липсата на термични операции запазва по-голямата част от полезните свойства на основната суровина.

Основните съставки са служили:

  1. Натурален, не глазиран с мед.
  2. Ферментирал сок от плодове: малини, череши, ягоди, стафиди.
  3. Понякога добавлялся хмел, подправки, билки и подправки.

Рецепта медовухи без мая в домашни условия

Начин на приготвяне на тази медовухи попречи на използването на вода и мая. Суровини която качили в дъбови бъчви, се разбърква и се оставя да „стоят“. Минимален срок на отлежаване е 5 години. Процесът на преобразуване на сместа в „питной“ мед е слязъл в мазета.

Като приготвите тази напитка в домашни условия?

Вариант 1: класика в жанра

Рецепта медовухи без мая за самостоятелно приготвяне е много лесен. Разбира се, идеалният съответствие с древните рецепти да не постигне, но да получите представа за вкуса, ако имат търпение и търпение – ще.

  • за начало опитайте саамы лесен вариант. Вземете някоя мед (дори кристаллизованный, 1 кг). Добавяте сок от плодове (2 кг), малко подправки и хмел. Ако медът засахарился, може да се разрежда със студена или топла вода, загрята до 30…35 градуса (вари вода не). Като компонент на ферментация може да се добавят амброзия;
  • след това, като всички елементи, сгушено в една капацитет, сместа се оставя да престои 2 седмици ферментира. При това е необходимо периодично разклащайте капацитет и разбърквате съдържанието;
  • активна ферментация приключва и настъпва период на уреждане медовухи. За тази цел суровини, се прецежда, изсипва се в предварително подготвения съд, която ще бъде плътно затворени. В този съд и ще приключат процесите на ферментация и на ферментация. Готовият продукт можете да получите четири месеца. Крепостта в него, не ще бъде – за насищане с алкохол ще прилича на бира. Но на вкус е, повярвайте – това не сте опитвали!

Вариант 2: само вкус на мед

Медовуха в домашни условия без мая може да се извършва и по друг начин. Чиста напитка (без примеси сок бери и други компоненти) получават по следния начин. Като активатори на ферментация се използват пшеничен зародиш. Така си е рецепта коренно се различава от предишния.

Трябва:

  1. Мед (най-добре течен – липов, majalis) – 1 кг.
  2. Чиста природна или пречистена (но не е дестилирана) вода– 2…3 л.
  3. Пророщенная пшеница – около 20-30 гр на всеки литър от сместа.

Пшеница покълват предварително – това ще отнеме 2…4 дни. Получената реколта се разделя на две равни части-едната се оставя цяла (зеле с зерновками), а втората – смила в мелкодисперсную каша.

Технологията на производство на тази медовухи в домашни условия е аналогична на първата рецепта: разбъркайте добре, изчакайте активен период на ферментация, след като се отцеди и отстои не по-малко от 4 месеца на хладно място. Колкото по-дълго „питной мед“ ще отстаиваться – толкова по-добре ще му вкусови качества.

Вариант 3: как да направя медовуху от обикновен мед, плодове и вода

Това е вариант, ще е добре за случая, когато имате много на най-прости и достъпни съставки. Ще отговарят на всякакви мед, често срещаните видове плодове, като череши, малини). Всичко, което е необходимо – смесете съставките в съотношение 1:2:4 (мед: вода: горски плодове).

Такава медовуха не е „истинска“, но можете да получите приятен ниско-алкохолните тоник от естествени съставки. Той ще бъде полезен за здравето и повдигане на настроението. Ще бъде така, както и в други рецепти: да се даде сбродиться, прецедете и се изсипва в чист съд и капакът да даде настоятся напитка от 4 месеца. Тази рецепта е подходящ, когато няма къде да поставите на реколтата и в изобилие на евтин (или стария засахаренного) мед.

Вариант 4: полени или стафиди вместо хмел

Основните съставки са едни и същи: вода, мед, плодове в съотношение 2:1:4. За процеса на ферментация нужда от активатор. Ако не хмел, след това може да отнеме 50 г стафиди към тази пропорция или 100 грама цветен прашец. Тези елементи са в приготвената смес се добавят в последно място и размешиваются.

В рецепти с пчелен хляб често се срещат препоръка е да използвате лимонов сок и подправки, като канела. Също така не е забранено да добавяте амброзия и стафиди едновременно – това само засилва процеса на ферментацията на първоначалното мъст.

Нататък вече известният ви ред на действие: играе медовуху от време на време се разбърква и се разклаща. След като ферментацията приключи – процедили и се поставя на хладно място в продължение на 3-4 месеца.

При използване на дадена рецепта можете да получите силни медовуху с показател до 16 градуса. Ако се намали дял от стафиди или цветен прашец, а след това напитка ще излезе крепост от 9-10°.

Важно:

  • винаги първо се разрежда с мед, вода (ако е необходимо) и след това се инжектира в смес от плодове;
  • хмел се добавя към последно място;
  • активно ферментацията започва на 3…4 ден – след това трябва внимателно да следят за смес;
  • всички опаковки трябва да бъдат идеално чисти, преди всеки етап на готвене на напитката;
  • настояват мед в студа. Изба – подходящ. Може да контейнер с отстаиваемой медовухой погребе в земята – толкова по-добре още: напитка, ще бъде да се влеят в абсолютно спокойствие, което ще позволи на процесите на крайния ферментация върви без проблеми (химическа реакция нужда от пълен покой, така че тя вървеше в правилната посока, без да спира, с най-голямо въздействие при ферментация).

Видео: медовуха без мая и варене.

Модерна медовуха

Горните рецепти не са класически за технология на производство на дадена напитка. Но, въпреки това, получен продукт отговаря на редица качества древнеславянской медовухи:

  1. Произведен от естествени съставки на напитката просто се мъти полезни вещества. Затова постоянно употребата му в определени периоди, е отлично средство за профилактика на настинки, главоболие, нарушения на съня. Частично медовуха може да се възстанови функцията на СЧ, като стимулира за по-активна работа.
  2. Напитка за добре облекчава похмельный синдром, изпълва организма с витамини и микроелементи, които той е принуден да се харчат за преодоляване на алкохолна интоксикация. При други видове отравяния също може да се дава като възстановително и почистващо средство.
  3. Освен рецепти, близки до класическите, можете да се срещнете и възможности за производство с използване на гореща вода, мая, сок големи плодове (ябълки, круши и други подобни), с по-малко време за отлежаване. Такава медовуха по-малко ценен, като здравословен хранителен продукт. Ако и да приготвят напитка – без мая. В противен случай, това повече ще приличат на меден лунна светлина – продукт райски, миришещи на мед, но не и за здраве, не е полезен, а напротив. Разбира се, в умерени дози и меден лунна светлина може да бъде едно приятно допълнение за вечеря. Но не по – здравето той няма да добави – това е сигурно.
  4. Плодове за медовухи са подходящи различни. Условието е едно – те трябва да бъдат наистина сладки. Като пълнител може да се използва: малини, ягоди, череши, череши, касис, къпини, ягоди, грозде. При избора на плодове, се фокусира върху плътността на нейната кора. Но някои видове грозде или френско грозде са плодовете с много дебела кожа. В този случай избраната съставка може да разтривайте през сито или се смила.

За да обобщим темата, може да се каже следното: модерни рецепти медовухи доста подходящи за производството на напитки на здравословни и закачлив. По същество, това е медовое вино с минимално алкохолно съдържание от 2…4°. Натурален домашен продукт може да бъде безопасно и полезно, ако са произведени без мая и варене.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *