Съдържанието на пчелите: начини изисквания

В древността славяните, ангажирани в добива на мед и восък в гъсти гори, които са навсякъде заселяли диви пчели. С течение на времето хората започнаха да практикуват съдържанието на пчелите в издълбани в дървета хралупи — бортях, тази най-простата техника на пчеларството продължава до 18 век.

Съдържанието на пчелите

Това съдържание на пчелните семейства бяха сключени в това, че в началото борти готвеха след това привлечени рояци. През пролетта борти леко вычищались, след събиране на отбирался мед, а гнезда, защитени от диви зверове.

Следващата, също е примитивен етап в съдържанието на пчелите – това са неотделими прилагането на кошерите в пчелина. При този метод се е използвал роебойная система на пчеларството. Рой выкуривался сива, след това отбирался мед. В пчелина с този метод са останали слаби, непродуктивни пчелите, които почти не нахлуха.

Огромен принос в подобряване на технологиите пчеловождения въведени пчелар-изследовател П. И. Прокопович. Прилагането на изследванията си на практика, той развива теорията, тъй като пчелите в сгъваем рамочном кошера. При това съдържанието на пчелите много внимание се отделя на борбата с болестите, рационално използване на фуражи, контрол и отчитане на пчелина.

Начини за съдържанието на пчелите

Съдържанието на пчелите различават по вид, използвани в пчеларството кошерите. От вида на кошерите, дизайн и система зависи развитието на пчелните семейства, тяхната производителност, начин на обслужване способ и подбор на питите с мед. Вид на избрания от кошера, пряко свързани с естествените природни условия в региона, мед поток и породата на пчелите.

Съдържанието на пчелите в няколко членове на кошерите

Гнездо запознат хоризонтално рамки и вертикално корпуси. През зимата се използва два корпуса, през пролетта пчелите са слаби, ги оставят един корпус, а през лятото по време на събирането на меда, пчелите се поставят четири корпуса.

Многокорпусные кошери

Поставяне на кошер от омшаника, премахване на долния корпус. По време на подкуп разширяване на гнездото, на втория корпус се поставят под първия, във втория корпус се поставят две рамки с пчелна пита.

  • Първото разширяване на гнездото ви позволява да безроевого съдържание на пчелите. Пренареждане на дъното на корпуса на горния насърчава по-голям откладыванию яйца кралица, тъй като тя се опитва да отидете на топло място.
  • Второто разширение е третият корпус се поставят между двата корпуса с пило. Корпуса при това се разменят. Долния корпус пило се поставят на върха, в средната организма са рамки с пчелна пита, които се поставят между клетките. В третия корпус малозаполненные мед пити или восъчни пити от пчелен хляб са разположени по ръба.
  • Трето разширяване на гнездото произвеждат, чрез добавяне на строителен корпус по време на производствения поток мед. Пчелите се занимават с отстройкой на питите в този изключителен и забравят за гадина.
  • Четвъртото разширяване на гнездото извършват тогава, когато матката е много плодовита, образува много пити с пило, за това добавят и четвърти корпус за мед. Го поставят под най-горния. На долните две корпус от горните разделят на разделителната решетка, за да се ограничи влизането на голяма матката в горната черупка.

В края на периода на събирането на меда от пчелите се отстранява от по-горните секции, всяка от които се изпомпва мед. Пчелите се оставят един или два по-ниски корпуса.

Това съдържание е идеален за среднерусских пчели, те се стремят да публикувате медът в най-горните корпуси на кошера.

Съдържанието на пчелите в кошера-шезлонги

Шезлонг – това е кошер, разположен хоризонтално, с капацитет от 16 до 20 кадъра, а понякога и до 24. Разширява гнездото пити, а по време на събирането на меда се добавят рамки с пчелна пита. Рамки с пило се поставят в центъра на гнездото, увеличаване на броя им от 8 до 12.

Кошера-безделник

През пролетта разширяват гнездото пити, ако семейството е силно, а след това се добавят по краищата на гнездото още два закона. По време на подкуп, вместо гребен поставят кадър с пчелна пита. За да се предотвратят роевого състоянието на гнездото се разширяват веднъж.

Матката с пет восъчни пити се разделят с помощта на разделителната решетка. Увеличава количеството на събрания мед, тъй като в събирането участват пчелите — воспитательницы потомство. Подбор на гребен се извършват по-малко, като мед отлежава.

Съдържанието на пчелите в кошерите двухкорпусных

Принцип съдържание на пчелите в двухкорпусном кошер, подобен на работата с шезлонги. Работата се извършва в рамките на отделните. Семейството заема 12 пити. На втория корпус се поставят отгоре, в него се поставят 4 на закона от долната част на корпуса, потомство в рамките на три и покривен сот с пчелен хляб.

В долния корпус поставят нов покривен сот. В горния корпус произвеждат образуването на пластове с плодовитой матката. Бързото развитие на пластове. От основното семейство се изважда на восъчни пити с пило, като по този начин увеличавате щамове. След това щамове и основното семейство се обединяват.

През юли в долния корпус се поставя решетка, която разделя матката с потомство. В горния корпус семейство с отводком представлява клетка с мед, медена пита, от горната част на корпуса след това се изваждат за евакуация. За зимата семейството остава в долния корпус.

Внимание! Многокорпусные кошери изискват по-малки времеви разходи за поддръжка, отколкото шезлонги или двухкорпусные кошерите, тъй като в тези случаи работата произвеждат на всяка рамка поотделно, а двухкорпусные кошерите да имат по-голяма маса, и сам пчелар не се справят с тях. Но работата с многокорпусным кошер предполага много висока квалификация пчелар.

Кассетное съдържанието на пчелите

За съдържание на пчелите се прилага такава модерна конструкция, като павилион от касети

Предимствата на този метод на съдържанието на пчелите:

  • В такива палати пчелите се намират през цялата година. Секцията се състои от отделения с чекмеджета-ленти с разположени в тях рамки. Всяка касета се измъква за работа независимо от останалата част, което позволява производството на работата по пчелосодержанию, без да пречи на други семейства.
  • Кассетное съдържание дава възможност на пчеларите да мине през зимата без омшаника, тъй като в такъв кошера през зимата се поддържа температура +20 °C.
  • През зимата пчелите са поставени в по-ниските касети, при това състояние на пчели в тях трябва да се проверяват при температура от -50 °C. През април произвеждат почистване на дъна, които, долни ленти при това се изтриват, пчелите се прехвърлят в нови касети. Ако на места за съдържанието на семейството малко след това се извършва добавяне на нови касети. Семейството се разделя на две части: на матката с пило и отделно пчелите работнички. Расплодная част се поставя в отделни касети. Развитието на двете части на семейството се прави отделно. До началото на основния подкуп се практикува обединяването на семейството, което позволява безроевое съдържанието на пчелите.
  • Павилион отнема по-малко пространство в пчелина, което позволява лесно извършване на съдържанието на пчелите в страната.
  • По-лесно за износ в място за миграции, тъй като кассетный палата могат да се разположат на прицепном устройство на колела, което му придава по-голяма мобилност.
  • В кассетном кошера е по-лесно да издържат на санитарни норми за съдържание на пчелите. Всяка касета се обработва от кърлеж и от бактериални заболявания. При това благодарение на съдържанието на поддържане на необходимата температура и вентилацията в гнездото, както и термична обработка на тънки стени отделения и корицата на тяхната кола маска оказва се избегне появата на гнильцовых заболявания.
  • Конструкция касетофон кошера е много удобно. Наличието на подемни полукруглого козирка отгоре дава възможност за допълнителен обмен на въздух в горещото време.
  • Продуктивността на пчелните семейства, съдържащи се в този кошера, по-горе в един и половина-два пъти до голяма степен благодарение на мобилността на този кошер.

Бесконтактное съдържанието на пчелите

Връщайки се към основите на пчеларството, Шапкин В. Е. е разработила и въвела в експлоатация през 1990 г., в кошер-колода. Технология пчелосодержания в такъв кошер се основава на прилагането на узковысокой рамка.

Съдържанието на семейството в този кошер прилича на живота на пчелите в живата природа в бортях и хралупи

Кошер Шапкина се състои от пет сгради, в които има линия за восък, утепленная покрив и обединяването на дъното. Съдържанието на пчелите в УШ-2 има много предимства в сравнение с други кошери:

  • Както и когато съдържанието на семейства в колоди, намалява контактирование на човека и пчелите.
  • Той отговаря на биологичен живот на пчелните семейства.
  • В такъв кошер гадина е под контрола на пчеларя.
  • При експлоатация на УШ можете да използвате стандартната рамка.
  • Рамката на корпуса по време на зимен сън може да има на студен и топъл мини.
  • Може да работи отделно с корпуси.
  • УШ добре утеплен.
  • Корпус УШ може да се използва като магазини към всеки стандартен дават кошера.
  • Много е удобно да се използва по време на номадски работи.
  • Пчелин оздоровляется без лекарства.

Теория Шапкина В. Е., изложена в неговата книга „Бесконтактное пчеларство“, и практически препоръки за бесконтактному поддържане на пчелите подкрепени много ентусиасти-пчелари. Са създадени кошери, подобни УШ, които дават възможност дори на хора с увреждания да се ангажират пчеловождением.

Принципът на действие на тези кошери се базира на технология, съдържание на пчелите в хралупата, в резултат на това се силно семейство без болести и паразити, много трудолюбие и себе си в регулаторната си дейност.

Съдържанието на пчелите в топъл мини

В хралупи и колоди човек почти не се намесва в подкрепа на пчелите, те сами ще гнездят. Силни пчели възстановен клетка за студен мини (клетки, разположени перпендикулярно авив), а слабите — на топло (успоредно авив).

Метод пчелосодержания на топло мини се прилага в шезлонги в райони с дълга, сурова зима.

За първи път се оприличи на принципите на съдържанието на пчели в кошери с по-студен и топъл заносом пчелар Нестерводский В. А. Според неговите изследвания, по време на зимуване в кошерите с пчелосодержанием на топло мини гибло много по-малко пчели, отколкото в кошерите с по-студен заносом.

В горещото време на годината, напротив, в гнездата със студена заносом на пчелите е по-удобно. Тези гнезда по-добра вентилация, а е известно, че пчелите разполагат с пило по-близо до авив за по-добра вентилация, така че ларвите по-добре са се развили.

В пролетно-есенния период пчелите-удобно в гнездата със студена заносом, а през зимата трябва да се използват съдържание на топло мини. Този извод Нестерводского В. А. се прилага метод за създаване на такива кошери, където на разположение на питите се променя в зависимост от сезона. Семейството, където се спазва обрат рамка на 90 градуса, по-добре са се развили, са били по-продуктивни, за разлика от тези, които са били държани в кошерите само на студен мини.

Изисквания към съдържанието на пчелите

Министерство на земеделието приет документ „Правила за съдържанието на медоносни пчели“, в който ясно са определени основни изисквания, прилагани за съдържанието на пчелните семейства. Документ еднозначно определя, как трябва да се съдържа пчелите за получаване на качествен мед и други продукти на пчеларството. Основни изисквания – да поддържат ред в кошерите, дезинфекциране на инвентара, защитата и лечение на пчелите от заболявания.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *