Съдържание функции на централната руска породи медоносни пчели

Пчеларството разпространена в почти всички географски ширини. Не е изненадващо, че и за по-студените региони и са били отглеждани от породата на пчелите, които са в състояние да произвеждат мед и да оцелее, дори и в тежки условия. Така, среднерусская порода пчели, неговите характеристики и ревюта за нея опишем по-подробно.

История на развъждане

Още над 8000 години, се появи такава порода пчели, която се заселила послеледниковые гори. Най-често може да се намира в европейската част на континента, а по-малко да се адаптират към холодам тя се е разпространил до най-Урал. В Сибир донесена тази порода през 18-ти век, когато тези пчели са станали доста популярни в Русия, а на тяхното качество и характеристики поддръжка на предварително определени способността да оцелеят в суровите условия на сибирската зима.

Среща пчела среднерусская от Балканския полуостров до най-Пиренейских планини и Урал. И колкото по-студен климат, толкова по-често могат да се срещнат на точно тази представител на пчелен семейството.

Кратка характеристика на

Ярки отличителни характеристики на централната руска порода:

  1. Големи екземпляри. Пчелите работнички достигат до 110 мг, а матката – 210 мг.
  2. Хобот-често се среща около 6 – 6,5 мм.
  3. Цвят телец-тъмен, сиво-кафяв, без никакви изрични жълти ивици.
  4. Мразоустойчив, са в състояние да изпитателен полет при температура над 4 градуса.
  5. Агресивни, могат да боли хапят дори когато се гледа на кошера.
  6. Склонни към рояка.

Особеностите на породата

За да реши дали ще придобие пчелопакеты на централната руска пчелите, е желателно да се запознаят с особеностите на характера и поведение, живот и работа с такива насекоми.

  • Злобность пчелите се проявява в това, че те жилят всеки небрежно пчелар, който помия инспектира кошера. И тук ако се направи това е изключително тихо и спокойно, можете да разчитате на това, че пчелите просто повиснут в долната част на рамката и подождут, докато ги поставят на място.
  • Въпреки агресивен характер, те не се различават вороватостью и дори и не винаги са в състояние сами да защитават своите запаси.
  • Най-важната и ценна функция – адаптиране към почти всякакви метеорологични условия. Дори и името те е, защото идеални условия за такива насекоми – среднерусская природа. Работни екземпляри са способни да летят около вече в средата на март, когато температурата на въздуха се покачва до 4 градуса. И дори в най-горещо 35 – 37 градуса те също работят продуктивно. Единственото условие за летния сезон – на кошера трябва да бъде строго тъмно място. А защото пчелопакеты от тази порода са популярни именно в по-студените региони с нестабилни атмосферни условия.
  • А ето отклонения при облачно време, по време на дъжд и силен вятър те се ангажират не ще.
  • Пчеломатка особено плодовита. Изчисляват, че за един ден може да отложи до 2000 и дори 2500 яйца! Способността на тази порода активно да се размножават и качествено се грижи за потомство – важен компонент на тяхната преживяемост.
  • Неприятна за пчеларите функция – пчеломатки не могат да бъдат на две парчета в един кошер. Те непременно ще започнат агресивна война, че често провокира гъмжат настроение на целия кошер.
  • Дълъг зимен сън, което може да започне още в средата на есента и да продължи до май, в някои региони. Въпреки, че тук всичко зависи от подвида порода и климата, в който можете да ги разрежда.
  • Висока устойчивост на различни заболявания. Такива проблеми, като европейският гнилец, причинява nosema или токсикоз им са неизвестни. Единствената опасна болест за този вид пчели – восъчен молец.
  • Висока производителност и ефективност. За сметка на това, че сезона на събирането на меда в студен климат е много кратък, а семейството на пчелите е голям, зимата е дълга, а и запасите на мед направи им трябва голям. Това се дължи на това, че по време на добива на мед всички работни екземпляри работят от зори до късна нощ, събират големи количества нектар и произвеждат за сезон до 50, а понякога и 70 кг мед. Показателно е, че дори на матката в това време намалява броят на откладываемых яйца, за да не пречат на семейството се готви запаси.
  • Особена селективност медоносов – някои пчелари се откроява като недостатък. Руснаците пчелите събират нектар предимно с елда и липа. И ако в сезона на тези растения някак изобилно не цъфтят, те трудно за преминаване към други видове медоносов. Вилно избор на поляната цветове не са подходящи за отглеждане и изкупуване на данни пчелопакетов.
  • Високата строителна способността на породата, което ги отличава от факта, че пчелите могат по-бързо и качествено възстановяване на пити в кошера. Те произвеждат и използват огромно количество восък.
  • Ако придобиете пчелопакеты на централната руска порода, тя трябва и да купи на питите с големи клетки, тъй като личинкам се нуждаят от повече пространство и запаси от мед.
  • Пестеливо се хранят през зимата, което дава предимство и пчелна семейства и пчелар.

Гадина

Трябва отделно да се отбележи висока ройливость тези пчелок. Спокойно да се отдадете на развъждането на тази порода, трябва да знае, как да се предпазим гадина пчелите в най-неподходящия за това момент. Особено важен фактор, за който трябва да следите пчелар – възрастта и състоянието на пчеломатки. Ако я още няма две години, а след това пчелите едва ли ще започнат рояк.

А ето и приближаването на три години „кралицата“ може да започне нежелан процес, почти във всеки един момент. Също така е важно да следите и за плодовитост на матката. Ако тя е висока, има какво да се страхуваме. Ако е ниско, тогава по-добре да купя пчелопакет с плодовитой особью.

Подвидове на централната руска порода

Среднерусская порода се превърна в основна за селекционной работа на пчеларите и я използват за получаване на други видове. Освен това, в зависимост от региона, отгледани и различни подвидове на централната руска пчелите. Така че, са следните:

  1. Владимирска.
  2. Татарски.
  3. Вологодска.
  4. Орел.
  5. Новосибирска.
  6. Челябинска.
  7. Башкирская.
  8. Красноярск.
  9. Мордовская.
  10. Перм.
  11. Киров.
  12. Красноярск.
  13. Бурзянская бортевая и др

Всяка от тях има малки разлики на външен вид, размери, производителност и издръжливост. Въпреки това отличителни характеристики на живот и характер те са сходни. При това най-чиста порода се счита за точно башкирская. Същите тези пчели и най-устойчиви на холодам. А ето и най-ройливыми се считат за бурзянские пчелите. Дъждовно време, не се страхува представители на Минно-таежной разновидности.

Характеристики на мед

Тъй като пчелите централната руска порода се отличават със своето поведение, тогава и мед при тях не е като другите семейства. Основните различия пчелен продукт:

  • Signet мед светла и суха.
  • Пчелите се опитват да се остави въздушно пространство между печаткой и готовия продукт, благодарение на което се получава много ароматен мед.
  • Някои подвидове правят выпуклую печатку.
  • Пчелният продукт е най-сух, без влага.
  • На Вкус е сладко-захар.
  • За кратък период от добива на мед се получава голямо количество запаси. При това през зимата на пчелите трябва да се оставят малко количество мед, тъй като те экономны в храненето.
  • Ползите на този мед е сигурно, защото се събират основно с липа и елда, които се считат за едни от най-полезните медоносов.

Видео: работя с по-пчели.

Коментари

„Опитах се отглеждат среднерусскую пчелите в страната. Опитът се оказа горчива. Дори съседите се оплакват от ухапвания, макар и не оставяха на кошера. Преминах вече към по-смирных пчелок, макар им и се нуждаят от специална грижа през зимата. Но по-добре нека е така“ – Павел.

„Хареса ми тези пчелки. Мед от тях много, още повече, че в близост до пасекой има достатъчно вар. Продуктът се получава вкусно, ароматно и качествено. Единственият проблем за мен – да се намери подходяща пчелна пита. Защо-това в нашия квартал не се продават с големи клетки. Трябваше да се поръча по пощата“–“.

„Беше трудно да свикнат да работят с такива норовитыми същества. Но аз приловчился, се е научил на тихо и спокойно инспектира кошера. Сега проблем не възниква. Ужилване ме рядко, а пушач – най-добрият ми приятел“ – Андрей.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *