Редът на действие за получаване на емитенти-санитарен паспорт на пчелина

За да работи пчелар се отплаща, и той може да го продаде на плодове, пчелин трябва да бъде надлежно документирано. Как и къде да получат ветеринарен паспорт на пчелина – документ, който дава правото за продажба на всички продукти на пчеларството? И не само на вашето, но и за извършване на всякакви действия с пчели – пренасяне на кошери, продажба и покупка на прелетни и т.н.

Какво е паспорт на пчелина?

Всяко нещо започва с документално оформяне. Дори и да не планирате да продава мед, а започвайте няколко кошери за нуждите на собственото си семейство, все пак трябва да се издава паспорт. В кои случаи пчелар разчита подават регистрационен документ:

  • продажба на всякакви продукти – мед, восък, цветен прашец, цветен прашец, прополис и др.;
  • преместване на пчелина;
  • закупуване на питите;
  • продажба и закупуване на пчелните семейства.

И това не е само формалност. В емитенти на санитарно паспорта отразено състоянието на пчелина, информация за здравето на пчелите, условията на тяхното съдържание и дори състава на медоносов. Документ, са длъжни да имат всички пчелари, независимо от формата на собственост на земеделието. Паспорт се състои от 7 части, всяка от които трябва да бъде подписан от отговорното лице, проводившим проверки и лабораторни изследвания.

Валиден документ прави подпис на главния ветеринарен лекар пространство и печат от ветеринарната служба. Освен, че в паспорта, съдържащи информация за фермата, той все още изпълнява и потребителска функция – има регистрационен сериен номер, който вписани в специален регистър на контролиращото ветеринарна организация – станция за борба с болести по животните.

Раздели на паспорт

Всеки от тях носи определена информация, и трябва да се актуализира в случай на промяна никакви съществени условия.

  1. Обща информация. Те се отнасят до собственик, мястото на пчелина и лице (ветеринарен лекар), в което возложен контрол на състоянието на пчелина. Освен това, тук се посочва среда пчелина (наличие и характер на предприятия, които съществуват в страната, в състав медоносов), кочевка на пчелите. Раздел заверява с подпис на главен ветеринарен лекар пространство и собственикът на пчелина.
  2. Този раздел е посветен на общата описанието на земеделието и се съставя в каквато и да е форма.

Информация, която трябва в него се съдържат:

  • настаняване на пчелните кошери – тяхната отдалеченост една от друга, наличието на оцветяване, номерация и др;
  • в какво състояние се намира на територията на пчелина и пчеларство помещения;
  • има ли в пчелина всичко необходимо, за дезинфекция (инструмент, средства за дезинфекция и хигиена, наличието на специални костюми и тоалетна за служители);
  • информация за пчелите – силата на семействата, състояние на потомство и жените, количество и качество храна.

Ако пчеломатка приобреталась и за това има документи, трябва да бъдат описани порода пчели.

  1. Състоянието на здравето на пчелите. В този раздел от ветеринарен лекар след проучване на пчелите пише заключение за наличието или липсата на всякакви заболявания. Той трябва също да укажете време на инфекция и източник, както и да се направят информация за това, устанавливался ли карантина и неговата дата.
  2. Информация за проведени лабораторни изследвания на заболявания на пчелите в пчелина. Трябва да бъде определен материал, предоставен за научни изследвания (пчели, мед, прашец, потомство и други). В паспорта се въвежда номер и дата на изследване, неговите резултати и препоръки от специалисти за лечение на пчели.
  3. Този раздел е посветен на дейности, осъществявани от пасечником на превантивни и лечебни цели.
  4. Специални марка.
  5. В този раздел подробно се описват правила за предоставяне на патологичния материал за изследвания в случай на заразяване на пчелите.

Ред на действие

Как да получите паспорта си на пчелина? За това трябва да се подаде декларация в районную ветеринарна станция. Образец на декларация можете да изтеглите в интернет. След получаване на заявлението от пасечника, ветеринарен лекар на съответната услуга (районната или стационарен) отиват на проверка на пчелните стопанства.

Той взема проба от кошерите и ги изпраща в лаборатория. Ако няма коментари и твоите резултати са задоволителни, той дава заключение и стопанство минава регистрация с издаването на паспорти.

Ако ветеринарен лекар установи несъответствие на нормите на или резултатите от анализите показват заболяване, пчеларите са дадени препоръки за обработка и преустройство на пчелина. След тяхното изпълнение и може да се подаде повторно молба за издаване на регистрационен документ. Ще бъде извършена повторна проверка и анализи, и едва след това ще бъде украсен с паспорт на пчелина.

Подобни проверки на пчелина трябва да се извършва всяка година, за да се поставя марка на паспорта. В кои случаи трябва да става нов документ:

  • смяна на собственика на пчелина;
  • когато са пълни с всички страници и няма място за внасяне на нови годишни данни.

Ако пчелин е собственост на физическо лице и няма работници, задължението на оформяне и съхранение на паспорт на пчелина се дава на своите господари. В промишлени пчеловодческих ферми с този въпрос се занимава старши пчелар.

Видео: емитенти-санитарен паспорт на пчелина – как да се получава и защо ли?

Трудностите за получаване на

Основната и единствената трудност е да се ненадлежащем състояние пчелен стопанство. Преди да подадат заявление за получаване на документа, трябва да се запознаете с нормите и правилата, на които трябва да отговарят на пчелин. Някои регламентиращи документи са запазени още от времето на съветския съюз, и не са загубили актуалността си. Много правила, разписани в регионални характеристики и закони.

Ако имате съмнения относно здравето на пчелите, поръчайте своя анализ самостоятелно, без да се чака за ветеринарна проверка. Прекарайте всички необходими лечебно-профилактичните дейности, и само тогава оформляйте главен документ, който ще ви даде правото на изпълнението на вашите продукти и получаването на заслужени печалби.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *