Препоръки по изготвянето на няколко членове на кошери с размери и чертежи на

В продажба са представени кошери, най-голямо разнообразие от модели. Въпреки това, много пчелари предпочитат да многокорпусные кошери с ръцете си: размери, чертежи и подробни инструкции, съставени знатоками на пчеларството, ще помогне дори на начинаещия създаване на комфортно настаняване, за да го отделения.

Това значително намалява процеса на организиране на пчелина и предоставя на пчеларите възможност за задаване на такива кошери, които се нуждаят от точно за конкретното стопанство.

Предимства на многокорпусного кошера

Многокорпусные, състоящи се от няколко работни секции кошери – това е вертикална конструкция, която пчеларят може да променя, допълва и да се намали ако е необходимо, и тази технология на работа с медоносными труженицами осигурява:

  • укрепване на семейството, ако се съди по наблюдения, пило се увеличава с 30% в сравнение със съдържание на пчелите в прикован към леглото кошерите;
  • добри условия за зимуване, бързото развитие през пролетта;
  • предотвратяване на роене;
  • удобство работа пасечника за сметка на малкия тегло на конструкцията.

Тези безспорни предимства в крайна сметка да доведе до увеличаване на производителността на пчелина.

В обичайния кошера процъфтяващата семейството постепенно започва да не пропуска място. Когато това се случи, пчеломатка полагане на алкохол за нова матката. Вылупившись, млада „домакиня“ създава рояк млади, който след нея разбягват в търсене на нов „пребиваване“. Това води до отслабване на семейството, и, като следствие, спад в производителността.

Особено важно е да не позволим на роене на големи пчелините, което се дължи на разделянето на семействата настъпват големи загуби пчеловодческой продукти.

Структура

В зависимост от времето на годината собственикът на пчелина, като части от конструктор, жилище и събира своите такси, достраивая на нови секции и промяна на позициите си.

През зимата се препоръчва да се използва 2 или 3 корпуса. Основната задача на този период – да се осигури на обитателите на жилището храна. Чертеж, изготвен от професионален пчелар, показва по какъв начин трябва да поставите пчелосемью, че тя не страда от глад и максимално запазил силата.

  1. В студено време под покрив, утепленной холстиком и възглавница, разполагат с кърмата разширения – пити с мед и не по-малко от 2 на рамка за пергам.
  2. Както перепончатокрылым бескормица много по-опасно, отколкото студ. Зимуване спокойни, ако в кърмата базата съдържа най-малко 30 кг мед.
  3. Долен корпус под кърмата надставкой зает пчелен клуб, чиято горна част е задължително да е в контакт с кърмата база. Клетка, в която се намира клубът, първоначално празни, до пролетта започват да се пълнят с червея.
  4. При такава зимата насекоми, се чувстват добре, защото тези условия са много близо до естествената.

В първата половина на май, когато окончателно в стаята е топло времето, произвеждат първото разширение на проекти. В това време долен корпус без потомство, а горната част на корпуса е изпълнен с тях.

  • На този етап раздел се променят места, потомство, се оказва на дъното, а на клетка, за да им снася яйца – горе.
  • Пчеломатка самата отива на горния етаж, където сега я предоставил на голямо количество свободни клетки.
  • Останалите членове на семейството, активно се занимават с храненето и согреванием „деца“, и гадина по този начин предотврати.
  • В началото на юни многокорпусные кошери отново се разширяват, тъй като до това време в двете секции става тясно, те са пълни с вылупившимся младежи и потомство.
  • За да се засили семейството, между горната и долната секция се вмъква трета, съдържаща рамки с пчелна пита.
  • Насекоми се опитват колкото се може по-бързо да се намали разстоянието между потомство и активно изправени клетка на питите. Този процес може да отнеме до 10 дни.

В средата на юни, в периода на активен цъфтеж отново се разширяват жилище обитателите на пчелина, като се използва вече 4 корпуса:

  1. В дъното, върху дъното, се определят в строителството – с пчелна пита.
  2. По-горе се поставя 2 други с потомство: долу – с отворен и на матката, на върха – с напечатани. Между тях се определят разделителната решетка, за да матката не се е преместило в по-горните секции.
  3. Над корпуса с пило, под покрив, определени за още един – с sushyu и мед.
  4. Матката произвежда година в 2-те по-ниските „етажи“, а в 2-те горни бързо се натрупва мед.
  5. По този начин, семейство активно прирастает потомство и младежи в долните „етажи“ и натрупва амброзия и мед – на по-горните.

Видове жилища за пчелите

Размери на кошера се определят от големината на рамката. Най-чести са така наречените кошери Langstroth — Ruta, изчислена по височина рамка 230 мм и височина 435 mm. Един корпус с капацитет 10 кадъра, което и определя неговата вътрешна размери. За изготвянето На корпус показва, че ширината в милиметри е на 450 височина – 240, дълбочина – 375.

  • Дебелината на дъската, от която е направен, в кошер – 35 mm.
  • Таван по дължина и ширина съвпада с външните размери на корпуса. В центъра му се прави овалния отвор за вентилация.
  • Отгоре се поставя плосък покрив с височина до 8 см, което е обвързването дъски с дебелина 2,5 см, която се закопчава с плоча, покрита с оцинкованным желязо. Покривът трябва да е напълно водоустойчив и има 4 вентилационни отвори.
  • Дъното се състои от пода, направен от шпунтованных дъски и вставленного слотове, 3 греди – две странични и един заден. Много е важно, че дъното отвън на 5 см препоръчва извън корпуса, образовывая прилетную площадка за насекоми. Дъното леко се накланя напред, за него нямаше влага, и снабдено с летковым дупка.
  • Стойността на кошера може да се контролира с помощта на блок-листа квадратно сечение 2х2 см, в който са направени 2 силует – малък и голям. През пролетта, когато е сравнително хладно, пчелите летят през малък вход, когато става по-топло – голяма, а периода на активен мед реколта подложка на всички събрани.
  • Цялата многоярусная конструкция се монтира на стойка, която се закрепва наклонена миграционен борд. Това устройство е изключително улеснява работата на всяка една труженицам, нагруженным нектар: миграционен борд им позволява спокойно да се приземите и да стигнем до „да влизат в къщата“.

Сега все по-голяма популярност придобива развъждане на насекоми в низкошироких кошерите на рамката 145 мм височина, за първи път сконструированных американски пчелар Фарраром. Принцип на работа с тях в много отношения е подобно на работата с кошерите на 10 рамки: съставните части и переставляются, доставени или се почистват в зависимост от външните условия.

Такива проекти има редица предимства, признати от много пчелари:

  1. Компактност, лекота, устойчивост на топлина.
  2. Възможност да се постави по-голям брой кадри.
  3. по-интензивното развитие на семейството, тъй като са създадени най-добрите условия за извеждане на дами.
  4. Бърза скорост на запълване на клетките.
  5. Пчелар е по-удобно да упражняват контрол за състоянието на семействата.
  6. Като резултат – увеличаване на производството на крайния продукт. Опитен пчелар може да се постигне ефективност до 100 кг мед на семейство.

Раздел кошер могат да се свързват един с друг с помощта на фальцев или да се бесфальцевыми. В първия случай връзката по-трайно, твърда, отделните части да не се изместят при изпращането. Въпреки това, този вариант е много съществен недостатък: при монтаж на различни части на кошера насекомите могат да заползти в фальцы и да бъде смачкан.

Ако такова нещо се случи с матката, а след това, признаването на пасечников, е изправена пред истинска катастрофа. В резултат на това все повече собственици пчелини отива на бесфальцевый вариант, който няма да има допълнителни прорези, сигурно за насекоми и е много удобен за работа, особено при превоза на пчелина.

В условия на централната руска ленти, при мразовит, и най – важното- продължителна зима, пчеларите използват северен узковысокий кошера или, както го наричат – малък многокорпусный. Дължината и широчината му са еднакви: 300 300 мм, през зимата в гнездото се оставят 6-7 рамки, стени изолирани със специални материали – шперплат, “ източнобеломорски район.

В такова жилище, жителите му могат добре да се поддържа температура в рамките на северна зима и на практика се отрича от аскофероза – каменната потомство – мухлясали, мъртви ларви, излязло от насекоми от клетки на дъното.

Видео: десятирамочный на мулти-кошер.

Производство

Помислете, как да се направи кошер на мулти-със собствените си ръце. За самостоятелно построяване на жилища за пчелок на собственика на пчелина се изискват:

  1. Преди всичко – добри дърводелски умения.
  2. Специални инструменти: машина за дървообработване, бормашина, за опесъчаване машина, струбцина, лепило.
  3. Качествено направен, подробен чертеж с точна индикация за всички размери.

Всички детайли на корпуса са направени само от дърво и много внимателно: пчела – създание придирчивое, не обича метал и много избирательна към породата дърво.

  • За направата на пчелодомиков нужда от дъски, от които не смолисти породи, най – добре- от ела, кедър, ела, и някои широколистни, изсушени не по-малко от година.
  • На борда не трябва да има пукнатини и клони.
  • Всяка страна на детайла е изрязан с припуском до 3 мм, на чела оставено 1 виж
  • На стената се свързват по технологията „трън“, без гвоздеи, така, както са поставени „лапа“ дървени влезете къщи. Шипове тип „лястовича опашка“ и капси в краищата на соединяемых стените на выпиливаются така, че да няма разлика между тях не е имало.
  • Под рамката выпиливаются задълбочаване – фальцы на предната и задната стени. При това трябва да се знае, че рамката трябва да се заема от стените около 8 мм от пода – на 1,5-2 см между техните центрове трябва да е около 4 см, а разстоянието между тях е на различни „етажи“ – 1 виж
  • Стената с проушинами се поставят върху работната маса, стена с шипове поставят отгоре, и шипове на шофиране в капси предпазливи удари на чук.
  • От външната страна на стените на страна выпиливают задълбочаване за удобство за носене.
  • На предната стена правят вентилационна (противовакуумна) канална вдлъбнатини с диаметър 2,5 виж
  • Покрив, отдолу, поставка са произведени не по-малко внимателно и съвестно.

Дизайн на жилища за обитателите на пчелина, на пръв поглед, проста, обаче, за себе си го измислям съвсем не е просто – всички детайли трябва да се ориентират с бижута точност. Направите помия монтаж ще доведе до появата на пукнатини, които могат да можеш на враговете перепончатокрылых – мравки или мишката. Информацията трябва всячески да се грижи за сигурността и удобството на невероятни производительниц мед.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *