Предимства и недостатъци на породата сивата планинска кавказка пчела

Кавказка порода пчели: характеристики, ревюта. Тези пчели е родом от Кавказките планини. Климатът на този район на планетата е мек и влажен, зимата се различават краткосрочни студени тръпки. Порода напълно подстроена под него. Като резултат, е добре минава недолгую зимата и заминава с първата топлината на събиране на нектар, не се страхува от промяната на времето, може да работи в дъжд.

Природата е удивителен начин формира поведението на насекоми. При липсата на кърмата база те са се научили да ограничи своята плодовитую матката: кралицата трябва да търси празните клетки, много се движат дават кошера, за да се намери място за полагане, тъй като пчелите са постоянно пълни с мед пити, от които се появяват работни екземпляри.

В условията на беден мед реколта сивата планинска кавказка пчела също е „научил“ на макс за да изберете нектар от почти всички растения. Тя е много тесен хобот, който е в състояние да проникне в най-тесни узкотрубчатые цветя, които са характерни за условията на планината.

Характеристика на породата

Цвят При повечето популации планински пчелите е сребристо-сиво, сиво-кафява при пълна липса на жълто или оранжево, както при по-познати породи. Но жълто и оранжево са цветове се срещат при популации Северокавказская, Долинная, Иран.
Маса работна пчела, 85…90 мг
хобот (средна), 7.2 мм (максимум – 7,5 мм често при мегрельской населението на тази порода)
Тегло на матката, мг 180 (на зидарията – до 200)
Изпълнение на матката при засеве 1000…1600 яйца на ден

Медът винаги има

Сивата планинска кавказка пчела събира прашец и нектар от всичко, което е в състояние да я регенерира. Средно на хектар площ насекоми са в състояние да събере до 30 кг мед минимум със слаб подкуп. По време на изследванията, направени още по времето на СССР, се отбелязва, че в условията на гори порода показа резултат от 22 кг от семейство, в условията на степ – около 60 кг.

Мед – кехлибар нюанси, често с голяма нотка на поленовите зърна. Продукт за бързо кристализира. Се срещат сведения, че медът е от тази порода са много тъмен цвят. Това не е вярно. При събирането на семки или акация се оказва същата мед, както и при други породи. Разлика – signet мед: тя наистина е тъмна, „мокра“, е плоска.

Тъмен мед може да бъде от всички породи, ако се изпомпва след зимуване или от старите клетки, които повече от 3 години. Но това вече е резултат от работата пасечника, а не на пчелите.

Ако направим сравнение с други породи, а при липса на разположение медоносов за по-разпространените породи, кавказката пчела ще бъде рекорд за събиране на реколтата и в такива условия: тя обича треви, е способна да работи в жегата (за разлика от други разпространените породи).

По време на активния мед реколта семейството си внимание насочва именно към самия процес, като максимално расплодных на клетки, и по този начин ограничава матката в темпа на снасяне. По механизъм порода регулира себе си: семейство поддържа баланс храна (която постоянно малко) и на броя (която матката през цялото време се опитва да се засили).

Нектар, който насекоми избират с растения в планините, отличава се с ниско съдържание на захар. Кавказка порода пчели се характеризира с активност, висока скорост на полета от растение на растение. Специално на източници на нектар пчелки не се ориентират.

Предимства

Сивата планинска кавказка пчела се отличава със следните предимства:

  • висок имунитет срещу повечето болести;
  • ранно отпътуване и работа в летливи подкуп до студеното време;
  • на подкупи заминава с първите лъчи на слънцето, когато въздухът все още не прогрет, а само връща на залез слънце;
  • неагрессивна по отношение на пчелар;
  • нисък процент на роене на семействата – 3% (в семейството могат да уживаться две матката, смяна на матката преминава спокойно);
  • добре понася тежки (до -25°С), но къса зима. Издържа на открито зимата, при условие, че в краткосрочен план температури не надвишават 30…35 градуса;
  • произвеждат много прополис, които контейнерите процеп, прорез;
  • събират нектар почти всички медоносов, дори и най-слабите. Привес на средния подкуп може да бъде 1,5 кг на ден.

Недостатъци

  1. Лошо възстановен клетки, се налива мед в расплодную част (черта на породата) – е решено да инсталирате решетки, ограничаващи на матката в движение.
  2. Това пчелки крадците – вървят по пътя на най-малкото съпротивление, някой друг кошер за тях на първо място източник на нектар.
  3. Под дълги зимуване не е насочена.
  4. Не обича влагата.
  5. Податливи на следните заболявания: нозематозу, падевым токсикозам и европейския гнильцу. Решение – само правилната грижа.
  6. Силата на семейството може да потъва, поради ограниченията за работници от пчелите площад посевния матката.
  7. Пило, прашец и мед често се редуват в близки области в страната.
  8. На силните взятках показва себе си по-лошо, в сравнение с други породи.
  9. При смесване с други породи губи всичките си ценни качества.

Характеристики на зимуване

  • семейството за зимуване трябва 4-6 рамка. При температура от +4 °С в кошера, пчелите сива кавказки започват активно да се консумира храна, опонашиваются;
  • не зимуват в падевом меда (или по-скоро, зимата, но се разболяват силно);
  • първият изпитателен полет на сивата планинска кавказка пчела извършва през пролетта вече е при +3°С, на улицата.

Работа с матката сива кавказкой пчелите

  1. Червление започва през втората половина на януари, началото на февруари. С това време трябва да се доставят рамки, за да разширите кошер.
  2. Не забравяйте да се прилагат решетка за ограничаване на преместване на матката.
  3. Понякога сиво кавказка порода се държи необичайно – пчелите не се ограничават матката в расплоде. След това трябва да се направи пчелар.
  4. Транспортирането може да издържа много добре.

Изход

Порода кавказката сива, пчелите трябва да се използва разумно. Например тя е идеална за използване в условия на слаба подкуп. Като добър опрашител, я изгодно да се използва в оранжерии, ограничени територии за отглеждане на слаби медоносов, които се нуждаят от опрашване (например бобови растения).

Порода силна, предназначена за оцеляване, но това не означава, че тя е напълно защитени от външните фактори. Като всеки пчелното семейство, кошери с кавказкой сива изисква контрол и грижи.

Видео: пчелин, кавказка пчела.

Коментари

„Стана да кавказките пчели, защото имаме в района, много от червена детелина. Точно тази порода се събира с него много-много невероятно вкусен мед“ – Платон.

„Аз съм просто възхитена от 36-та линия кавказка порода. Това е направо песен, а не на пчелите!“ – Анатолий.

„След като преминах на кавказките пчели, „жътва“ мед значително се е увеличил. Аз съм много доволен от тях“ – на петрова.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *