Предимства и недостатъци на пчелите популярна порода Карпатка

Вече повече от половин век не губи популярността на породата пчели Карпатка: характеристики, препоръки, получени от опитни пчелари, говорят за нея като за несъмнено в постигането на селекционной на науката.

Труженицы от източните Карпати

Вымирающая популацията на тези пчели е била открита в източните Карпати през 60-те години на миналия век. Усилията на учени, пчелари, успя да запази вид, и оттогава активно се отглеждат не само в пчелините украинските Карпати, но и в Русия, Беларус, Унгария, Полша. Има доказателства за това, че се занимават с селекцией карпатской порода в Кипър, Корея и Китай.

За укрепване на преживяемост на тези насекоми, се провежда интензивна работа. В Украйна са създадени на защитените области – transcarpathian регион, Ivano-Frankivsk, Лвов, Chernivtsi, където е забранено да се внасят насекоми други породи.

Карпатка – сравнително голямо насекомо:

  • средната ширина тергитов – горните полуколец на корема – 4,8 мм;
  • тегло работна пчела достига 110 мг,
  • тегло прелетни на изхода на алкохол – специални клетки, в които се развиват „царица на кошера“ – повече от 200 мг, а през активния период снася яйца теглото им може да надвишава 300 мг,
  • търтеите тежат средно 220 мг.

Цвят на насекомото най-често не е страхливост: гърди – коричневатая или сиво, тергиты – сиви или сребристи.

Важна особеност на насекомо – дълъг хобот, достигащи 6,73 – 7 мм. Благодарение на това карпатка може да работи успешно на растенията, където нектара, разположен дълбоко, например, на клеверах, боб и грах.

До сега карпатская порода пчели има около 10 линии, сред които най-известни са

  1. Вучковская – тергиты работни пчели – сив, при търтеи – кафяво, женски – светло-кафяви или черни. Тази карпатка има висока производителност и суха бяла печаткой восък шапка, имал клетки;
  2. Колочавская и подобна на нея линия „Говерло“ имат големи крила и зацепками на задните крила;
  3. Руската „майкопская“ линия, е устойчива на атмосферни условия средна и южна ленти Русия, произвежда по-голямо количество продукти и за разлика от оригиналната порода е известна желтизну в окрасе.

Безспорни ползи

  • Производителността. Карпатка бързо спечели любовта на пчелари поради своята висока производителност. Силно семейство може да даде средно с 45-50 кг мед за един сезон, но при използване на модерните технологии, тази цифра може да се увеличи до 80 кг.
  • Добра родовитост. Царицата снася дневно около 1800 яйца, а в активния период може да отложи до 3000 яйца, което е особено характерно за вучковского тип.
  • В началото на развитието. Пчелите работнички се развиват бързо и започват да работят на равна нога с по-възрастните особями.
  • Събират нектар с ниско съдържание на захар.
  • Предприемчивостта е най – важната черта на този вид. При цъфтежа на различните растителни видове, той бързо превключва от едно на друго, активно търсят източници, с които може да се събере по-голямо количество нектар. Това свойство се нарича флоромиграцией, и пчела медоносная карпатская показва го не само по време на сезона на събирането на меда, но и в рамките на един ден. По същата причина то с голям успех се използва за опрашване на оранжерийни растения.
  • Устойчивост на нозематозу – едно от основните viewports добродетели. Заболяването се причинява одноклеточным паразит Нозема, който заразява червата и работници, и на жените, заяви министърът. При насекомите се развива диария, която води до отслабване, а след това и до смъртта на семейството. Заболяването е особено характерно за климата с дълга зима, така че карпатская порода е много добър избор за ферми, разположени в такива климатични зони.
  • Чистота. Изграждането на пчелните сот започва в началото на пролетта. Карпатка създава много добри, запечатана суха бяла печаткой, тип “ пчелна пита. Той заедно с руски и италиански породи влиза в челната тройка на „лидерите“ за изработване на качествен восък.
  • Ниска ройливость – много важно положително качество на българия на Карпатите. Семейството се запазват, което, от своя страна, има положителен ефект върху тяхната производителност. Има случаи, когато в кошера съществуват 2 на матката, а това, което се случва тиха смяна една на друга, без роене. Гадина може да се случи само в случай, че почти пълна липса на подкуп.
  • Добра преживяемост в различни климатични условия, дори в Сибир. Зимен подмор е малък. Единственото нещо, което съветват пчелари – запишете в кошера през зимата желаната влажност на въздуха и почистване на кошера партии при първите устойчиви измръзване. Въпреки това, въпреки факта, че представителите на тази порода не е много страх от студеното време, при лошо и дъждовно време те не работят.
  • Незлобивость, спокойствието – едни от основните качества, които са направили тези насекоми толкова популярни. Пчеларят може да работи спокойно с кошер без дымаря – обитателите му почти не се обръща внимание на него. Техният мирен характер позволява поставя пчелин в градини и в къщи, оборудване на подвижни павилиони и промени мястото на пчелина в търсене на цъфтежа на един или друг вид растения. Жителите на кошера първите не атакуват, но, от друга страна, е добре да защитават семействата си от нарушители. Тяхната агресивност зависи от климатичните условия, така и от сибирски пчеларите посочват, че техните райони не е толкова спокоен.

Недостатъци на вида

За да пчеловодческое стопанство не страда неочаквани щети, собственикът на пчелина трябва да знае, че неговите отделения:

  1. Уязвими за восъчни молци – пеперуди, гъсеници която гризат в софия се движи и се хранят с мед, пчелен хляб и кола маска. Борба с вредителите в ущърб на рак се определя от потомство и на цялото семейство. В случай на силен размножаване на гъсеници, семейството може да загине, или да напуснат кошера.
  2. Са склонни към кражба. Собственикът на пчелина трябва да бъде внимателен към този имот на свои разноски и прекратява му.
  3. Произвеждат малко прополис. Въпреки това има доказателства за това, че в по-студен климат с тежката и дълга зима брой облигации се увеличава и може да се събира.

Отглеждане

Достойнствата на този вид е много повече, отколкото недостатъци, както и много пчелари спират избора си именно на него. Въпреки това, тази популярност може да изиграе и отрицателна роля, особено в случай на придобиване на пчелопакетов – стандартни комплекти за пчелен разплод, съдържащи млади пчели, матката и пило.

Безскрупулни продавачи могат да се „набута“ фалшив продукт, само външно прилича на карпатите вид. В този случай начинаещ пчелар чака разочарование: отделения могат да се окажат слаби и агресивни, имат ниска производителност и голям подмор.

  • общото тегло на насекоми в пакет трябва да бъде 1 кг 200 г;
  • матката трябва да бъде силна, плодородна, възрастта не повече от 2 години;
  • в пакета трябва да има 2 рамка на потомство;
  • съдържанието на опаковката трябва да бъде разширена с 3 кг храна;
  • насекоми от пакета внимателно прилича на кошер, след това подсаживают там матката.

Закупите пакет е възможно само през пролетта, най – познат пасечника или по препоръка.

За разплод или за укрепване на семейства в пчелина могат да бъдат закупени без опаковка, както перезимовавшую семейство, където има матката, търтеи и работници. Заедно с него са закупени от храна, а понякога – и кошерите.

Видео: пчелите Карпатка.

Какво казват пчеларите

Прекрасни качества, тази порода е подкрепено мнения на пчелари от различни краища на:

  1. От централна Русия: „Без никакви проблеми си купих 2 пчелопакета от Закарпатья. Много продуктивен, хибернация премина нормално, въпреки че са силни студове. Много доволен.“
  2. От Молдова: „Добра пчела, държеше вучковский тип на 25 години“.
  3. От региона на Краснодар: „Ние имаме на всички пчелините се трудят мукачевские. Производителността – по-голям, отколкото при местните зимата задоволително. Выписывайте такива пчели“.
  4. От Тулска област: „Работи с гръм и трясък! И да чакаме дали и незлобные“.

Обаче се срещат и разочаровани отговор: някои се сблъскват с лоша продуктивност, нестабилността на холодам и дори агресивност. Затова експерти пчеловодческого дела препоръчва:

  • придобиване на пакети или семейството само в известни развъдни ферми;
  • да се поддържа чиста порода, не се допуска безконтролното кръстосване с други видове;
  • с повишено внимание се прилагат различни химикали и лекарства на пчелините – това се отразява на качеството на жените и силата на семействата.

„Пчеларството бизнес“ изисква отговорност и знания. Само в този случай отглеждане на малки тружениц ще си милостив плодове.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *