В много области и в близост до пчелини могат да се срещнат растение мед Echinops шароголовый. Ще ви разкаже, как да отглеждат тази култура, нейните свойства и противопоказания за прилагане. Това растение често се използва като самостоятелно лечебно средство при множество заболявания. Но нектар и мед, получен от него, която има същите ефекти.
Съществуват вече стотици разновидности Echinops. Но точно шароголовый е спечелил любовта между хората. Разстилат се в градини, той е декоративно украшение. Благодарение на добрата медоносности високо ценени пчелари, а за земеделските производители е от полза като фураж за животновъдството.
Обща характеристика
Echinops шароголовый принадлежи към семейство Сложноцветни и се смята за много години билков култура. Расте предимно в Украйна, Кавказ, Средна Азия, а също е често срещана в региони, Юго-Западен Сибир.
Тъмни листа се различават остра продълговата форма, ворсистой повърхност, отдолу са по-светли. Цветя, събрани в кръг, обемни сини или сини връзки и достигат 5 cm в диаметър. На едно стъбло им може да бъде до 30 парчета. Плодовете са продълговати, имат продълговата форма, също са покрити с косми.
Цъфти от втората година след засаждането. Пчелите събират от тях нектар от много дълго време – до шест месеца. Този сезон обикновено е през юни-юли, но при желание може да цъфтят в по-късен период, ако косите тревата в друго време.
Това растение се счита за неприхотливым и сравнително устойчиви на суша, студ, температурни крайности. Плевели и болести и изобщо да не се притесняват. Да се грижи за него специално не е нужно. Echinops се отнася до онези култури, които са в състояние сами породи околното пространство. Така че в ливади и ниви, където поне веднъж е бил в схемата, с определена закономерност растение се появява отново.
Каква нужда от почвата?
Тази билка може да расте почти навсякъде – в горски поляни, на поляната пространства, глинести скали, склонове, между храсти, на неухоженной почвата. Единственото условие – земя не трябва да бъде прекалено блатиста и влажна, в противен случай корените бързо zagniyut.
За сметка на техните високи нива на производителност на мед Echinops шароголовый желаят да отглеждат много от пчеларите в близост до кошерите, което не е изненадващо. Тази култура е много от полза в това отношение, още повече, че не изисква специални грижи и е дългогодишна.
С тази цел се опитват да намерите черна пръст или глинеста почва. Също така, като добър изход, се счита за използването на изоставени полета, за които по-рано се отглеждат картофи, царевица или пшеница.
Норми на засяване
При желание да получите качествен и полезен медът е в голям обем пчелари често се обръщат именно към тази култура. За значително подобряване на производителността на пчелина, както и да се увеличи сезон добива на мед, следващите полета или парцели с нея се инокулират Мордовником шароголовым.
За тази цел се извършва следните манипулации:
- Събиране на семена в края на лятото или началото на есента. Важно е да направите това, като те напълно дозреют, иначе кошница бързо рассыплется.
- Высевание се извършва през пролетта, когато почвата вече ще имат време да се затопли под лъчите на слънцето. Температурата на почвата трябва да достигне +10+12°. Въпреки, че някои правят този процес в края на есента, след това сняг служи като защитен капак за семена и не им дава да се развали. А през пролетта на културата себе си изгрява.
- За постигане на максимални показатели за доходност за предпочитане преди сеитба, за да оре или да се копае земята, както и да се направят в него азотни торове или суперфосфаты. Те взимат в размер на 50 кг на 1 дка.
- Разстоянието между дупките се оставя да престои в 15-25 см, там също се излива и дървени стърготини.
- Редиците са чрез 30-75 см, в зависимост от сорта Echinops. От растението по-големи, толкова по-голяма ширина, за да оцелее.
Много е важно да се помни, че дори и семената на тази култура са покрити с косми и силно блокировка помежду си. Така че те трябва да бъдат засадени с ръка, за да се разпределят равномерно по полето. В противен случай растението ще расте кучно.
Често могат да се срещнат препоръка засеивать Echinops в тясно съседство с Phacelia, тогава последната билка за сметка на отделянето на азот ще бъде естествено обогатяване на почвата и подобряване на показателите за добива на медоноса.
Има и други съвети за отглеждането на дадено растение:
- Сортове с високи стъбла трябва да се поддържа с помощта на опори, иначе съраунд съцветие перегрузит му.
- Земята не може да се води и осъществяване на влага само в сух период, за да не се допуска прекомерното изсушаване.
- Размножаване се случва не само чрез семена, но и чрез разделяне на коренища.
- Интервали между редовете, можете да засеивать всички други едногодишни култури (monarda, лайка, лен, котовник, мак, лавандула, малопа, мелколепестник), които ще обогатят полученият пчелен продукт.
- Ако те остават свободни, след това всяка година трябва да се разхлабят.
- Косят тревата три пъти през лятото.
- Ако направите това е през пролетта, а след това можете да прехвърлите процес на цъфтеж и мед реколта на есента, когато пчелите трябва да се направи запаси за зимата.
Медоносность
Нектар се отделя доста обилно. Насекомите могат да си събере целия период на цъфтежа, което е повече от месец. Най-оптимални показатели за добива на мед се счита за температура на въздуха над 25 градуса с и нормална влажност на въздуха.
В добра година производителността на хектар парцела е принтер 600-1200 кг мед. Но дори и в сух период не пада по-долу 300-350 кг за целия сезон. Нищо чудно, че Echinops се счита за един от най-ценните култури за пчеларството. Полученото лечение е различно приятен аромат, лек пикантен вкус, прозрачен, светъл оттенък, подобен на кехлибар. Имайте предвид, че с всяка изминала година и продуктивността на растенията и само се увеличава.
Видео: супер растителен мед echinops шароголовый.
Ползи мед
Сам по себе си Echinops често се използва в народната медицина. Област на неговото приложение е доста разнообразна:
- Премахва главоболие, мигрена.
- Възстановява двигательную дейност в нарушение на ЦНС и периферната нервна система.
- Подобрява състоянието на пациенти с епилепсия.
- Се борят с множествена склероза.
- Помага при парези, радикулит.
- Благоприятен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове.
- Нормализира кръвното налягане.
- Стимулира производството на хормони на надбъбречните жлези.
- Участва в окислително-възстановителните процеси.
- Подобрява храносмилането.
- Укрепва капилярите.
- Зарастване на рани.
- Предотвратява развитието на злокачествени тумори.
В нектар също попада огромно количество полезни вещества от растенията, така че медът има лечебни свойства:
- възстановява тонуса на кръвоносните съдове;
- помага за възстановяване на работата на сърцето след инфаркт;
- облекчава болезненост на ставите;
- нормализира налягането;
- премахва главоболие;
- лекува ишиас;
- подобрява настроението;
- повишава ефективността.
Смята се, че дори при радиоактивно облъчени тази култура е в състояние да намали отрицателните последици за организма. Открити и противовъзпалителни, кровоостанавливающие имоти Echinops.
Но трябва да се забравя и за опасностите от активни компоненти, влизащи в състава на растенията. Така в него се съдържа эхинопсин, който е много подобен на стрихнин. И макар че неговата токсичност е в пъти по-малко, все пак трябва да бъдем внимателни при използването на дадена култура като лечебно средство. При предозиране и самолечении са възможни такива странични реакции като гърчове, спазми, затруднено дишане.