Капан за пчелите със собствените си ръце чертежи: как да се направи, рисунка, снимка

В процеса на естественото роене на пчелите трябва да търсят ново жилище. Се случва това насекомо е много интересно: напред летят пчелите-разведчицы в търсене на места за гнездене, готов във всеки момент рой чака завръщането разведчиц и едва след това заминава. В този случай пчелар си струва да се грижи за него и за улов на рой: сам, непознат, а може рояк диви пчели, няма значение.

Капан за пчелите със собствените си ръце

Капан за пчелите със собствените си ръце, планове, които са на разположение в различни извори, за снимки и видеоклипове, произведени всеки пчелар по свой начин и окачени в гората.

За което е необходима капан

Незаети мед поток пчелите с матката, на възраст над две години, са предразположени към естествения рояка. Този процес насекоми инстинктивно, и на пчеларите, за да се предотврати това, прибягват до множество подобрения. Ако процесът на пропуска, а след това рой отлита.

Опитни или начинаещи пчелари по този начин „улавяне“ на рой могат да придобият допълнителни пчели или да започне да практикува пчеларство, без закупуване на пчели.

Рой може да лети с изоставена пчелина или от съседи, а може да летят на няколко километра в търсене на нови жилища – това е скитащи рой. Скитащи рой ценени пчелари за висока производителност, за да бъдат заловени такива рояци и се организира риболов на пчелите.

От бездомни пчелите, които търсят ново жилище, имат малък шанс да оцелеят, така и те се организират, където безразборно: на тавански помещения, под стряха, в хралупи на дървета, кофи и други неподходящи за живот места, както и тук, в гората, те се подготвили за жилище, така и с все още с рамочками.

Как да се направи за пчелите капан: производство, чертеж и размери

На какви само трикове отиват пчелари, за да направи капан за рой: някой го прави от шперплат, някой от ПЛОСКОСТИ и ПДЧ (но и това има своите минуси), някой предпочита да не се хваля и да се пригодят за тази картонена кутия, поставяйки я в найлонова торбичка (има видео и още снимки на този дизайн).

Чертеж капани за пчелите в 8 кадъра

Най-често срещаният сред пчеларите вариант, как да направите капан на пчелите – производство на кутии-кошер с рамочками на питите и суши, с обем 40 л, от шперплат.

Дебелината на фанерных листа за направата на капан е от 6 до 10 mm. Кутия направено по такъв начин, че там се включваше около 8 кадъра (високите) – така по-лесно ще бъде след това да ги пренаредите в кошера в пчелина, например, шезлонг.

Преди да започне работата по изготвянето на капани, трябва да се направи чертеж. Детайли и размери на кутия от шперплат 8 кадъра:

  • на дъното на 1 бр – 475х300 мм;
  • покривът 1 бр – 550х360 мм;
  • външните стени 2 бр – 487х380 мм;
  • задната и предната панел – 380х312 мм;
  • барове – 20х20 мм

За всеки, дори и начинаещ пчелар силата да се изгради конструкция, и се окаже капан за пчелите със собствените си ръце чертежи и схема за вземане на кутия прости. Кутия се извършва изцяло по размер дадановской рамка. В средата на предния панел се прави входът е с дължина 70 мм, плик замръзване или просто парцал по време на движение.

Горе, под покрива, за удобство са монтирани пръчки с шипове за монтаж на дограма. При липсата на рамка на някои пчелари използват просто блокчета, като ги като рамка, в която пчелите, заселившись, конфигуриране на суша.

Кутията се покрива първо ленено масло, а след това лак за дърво, тогава материал, който не гние. Ще детайли кутия с помощта на пневмопистолета (ако има такива), също и информация може лесно и бързо да се съберат с помощта на шуруповерта, някой, който просто сколачивает дизайн нокти. Покривът е приложен саморезами, които лесно раскручиваются, когато е необходимо.

Определяне направено от стоманена тел, отгоре се правят дръжки, за които капан подвешивается на дърво. Стоманена тел напълно покрива кутия от дъното до покрив на крепостта.

Вътре се поставят няколко рамки с пити и рамки с sushyu пчелите предпочитат обхвата на стари, тъмни. Рой, като цяло, има по-голяма сила за detuning на гребена, така че в капана могат да бъдат поставени и празни рамки. Капан, направена по този начин, се получава достатъчно силна и служи като пчелар няколко години (за разлика от ПЛОСКОСТИ и ГИПСОФАЗЕР).

Капан може да се направи за една или две нива. Някой прави кутии на 145 рамка, двуетажни. И двете нива са фиксирани здраво в барове.

Инсталиране на капани

Инсталацията е изработен със собствените си ръце капани се произвежда не по-близо 1 км от месторазположението на пчелина, на дърво, на височина от около 3-4 метра от земята. Най-добре за тази цел е подходящ ела с големи възли.

При инсталиране на капани трябва да се обърне внимание на факта, че в страната са непременно медоносы с майските мед.

Леточки проклеиваются прополис, а рамочки втрива маточником. При този метод на приманивания за сезон пчелар може да улови до три рояци. Някой се прилага апирой като примамка, някой, който не го обича – всеки пчелар избира това, което му подхожда.

Двухкорпусная капан

Двухкорпусная капан е направен от тънък шперплат, дъното такъв капан неотъемное. Състои се двухкорпусная капан от три части: корпус, разширения и покрив. Вътрешното пространство е с голям обем, в този капан може да вселиться голям рояк. На покрива разполага с вентилация, за да не се задушат пчелите, тъй като входът е при превоз на затворен. Капанът се поставя на дървото между близко разположени стволове през май.

Пчелите от такъв капан може да не переселять в стационарни кошери, а да ги държи точно в него, но само до следващата пролет. Пчелите при това не е гадина, ако навреме се разширява корпуси. Във всеки корпус е включена в 8 кадъра. Може да изхранване на пчелите през зимата, добавяйки ги мед и рамки с пчелен хляб, или сироп. Зимата те така, както в обичайния многокорпусном кошера, но с идването на пролетта, тези пчели трябва да бъдат трансплантирани в стационарен кошер, за да се избегне роене. Пчелните семейства бързо се развиват и не е гадина.

Когато проверява капан

Поставяйки капан, пчеларят може да провери за нея всеки ден. Когато рой endeared, веднага се прехвърля на своя пчелин. След като пчелите освоятся на новото място, те могат да бъдат трансплантирани в кошера на постоянно място.

Някои пчелари проверяват капани за пчелите рядко. При това, движещи рой към себе си на пчелина, за да пчелите не лети далеч назад, пчеларят не трябва да затвори входът на кошера клонки. Пчелите, виждайки, че с кошер че нещо не е наред, трудов ден започва с прелитане и запаметяване на местността наоколо, а вечер се връщат на същото място, което сте записали.

Може да е капан остави на дървото до есента и да се премести на пчелин, с настъпването на студеното време: пчелите си отиват през зимата, а през пролетта да свикне с новото място.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *