Какво количество мед трябва да пчелите за успешното зимуване?

Правилната подготовка на пчелите за зимата – важна задача за пчеларя. За това, колко мед трябва да се остави на пчелите за зимата, ще научите по-нататък.

Какво е зимуване и защо е необходимо?

От правилната подготовка на пчелите за зимата от време на годината зависи оцеляването на семействата и качеството на тяхната работа през следващия сезон. Зимуване може да се проведе на открито (копривна треска утепляются) или в специално оборудван за тази цел помещения. На улицата трябва да се намери подходящ партии и мигрират до мястото на пчелните къщички, помещение е достатъчно просто да се изолират.

При подготовката за зимата са еднакво важни следните въпроси:

  • подготовката на кошерите;
  • селекция на пчелите;
  • правилното изчисление на количества мед.

Първо, пчелното семейство трябва за нормалното зимуване много храна. На второ място, мед трябва да има високо качество и да отговарят на определени изисквания, за да донесе насекоми полза.

Мед за пчелите за зимата: колко да оставят, кой и защо?

Пчелите, както и много други насекоми, в зимен сън, не се вливат. Не могат те да се натрупват хранителни вещества (не е специален механизъм за това) – за да презимува, пчелите се нуждаят от достатъчно храна.

В рамките на три-шест-студените месеци (време на зимен сън зависи от климатичните условия на региона), пчелите често се изгубват в кошерите и се хранят с инвентара меден нектар, както и цветен прашец. Важна задача на пчеларя в този случай – да предоставят своя кошер достатъчно количество храна.

Точно колко мед трябва да се остави на пчелите за зимата? Съсредоточете се върху следните номера:

  1. 5-2 кг храна на всяка рамка (повече възможно, не по-малко).
  2. Около 10 кг нектар и цветен прашец (плюс-минус – в зависимост от начина на зимуване) на семейството.

Количеството на меда може да се различават в зависимост от нуждите на конкретната пчелните семейства – това са усреднени показатели. Но повечето от пчеларите притежават именно тях. Количеството на меда зависи от избрания начин за зимуване.

В топло помещение насекоми употребяват го по-малко – може да бъде достатъчно и 8 кг нектар. По време на зимуване на воля (при температура до -20°С) пчелно семейство консумира около 13 кг. Уверете се, че в една рамка е не повече от 2.5 кг мед.

Решили количество мед? Моментът да се мисли за това, как правилно да се подготвят. Използвайте клетка светло-кафяви на цвят – в тях се отделя максимално здрави пчели. Такива пити са най-топлите, така че през пролетта на матката избират, за да снася яйца именно тях. Рамки с тъмни пити по-добре да не се използват изобщо – в тях се съдържа много зародишни кристали, останали от миналата година на продукта.

Те влияят отрицателно на новата реколта, мед се получава много гъста и бързо кристализира. Сам по себе си той не е лошо, но за нормалното зимуване на пчелните не е добър. Освен това, в тъмното пита често се развиват вредните микроорганизми, провокира развитието на пчелите на различни заболявания.

Какъв мед нужда от пчелното семейство? Подходящ за почти всеки. Изключение правят дебели хедър и минерализованный медена роса – тези сортове за зимата съвсем не са подходящи. Медена роса пчелите събират, ако не могат да получат достатъчно количество нектар. Медена роса мед е толкова полезно за човека, както и всеки друг. При това, той съдържа голямо количество минерали и насекоми за нормален режим на хранене, развитие, растеж и размножаване не е подходящ.

Хедър в това отношение по-неутрален, но силно се сгъсти и бързо се превръща в негодни за храна на пчелите. Хранене от верескового нектар е достатъчно за няколко седмици, не повече. Какво може да ви посъветва пчелар? Не се снабдяват рамка в периода на активен цъфтеж хедър (и, като цяло, се погрижи за това, какви растения работят насекоми).

По-горе споменахме, че пчелите през зимата е необходимо и мед и цветен прашец. Защо? Прашец помага насекоми, за да оцелеят в периода на силни студове и да потомство. За един кошер бъде достатъчно две рамочек, пълни с пчелен хляб около половината. Една поставяйте в едната страна на кошера, а втората в друго – това ще е достатъчно за захранване на колония до топло време на годината.

Правила за обучение на храна за зимуване на пчелните

Събиране на мед за зимуване трябва да се упражнява по време на цъфтежа „полезни“ за пчелите медоносов. Това обикновено се прави в средата на лятото. Вече е готова рамка за вграждане трябва да бъде в началото на есента (оптимално – в края на месец септември).

Не излезе да събере достатъчно мед? Заместник пчелите сами сварения сироп. За да го направите:

  • сварете в 1.2 л вода 2 кг захар;
  • дайте сиропообразной сместа да се охлади;
  • поставете сиропа в кошера.

Готово – останалото вече не е ваша грижа. Пчелите сами се превръщат захарна смес от мед, и храната им ще продължи до пролетта. Важното е, да правя сироп не през септември, а през август – в противен случай пчелите не ще успеят да направят от него мед (сместа бързо започва да ферментира).

Видео: подготовката на пчелите за зимата.

Как да се готви колония?

Успех от зимен сън зависи от осигуряване на кошера достатъчно количество храна, но не само. Важно е правилно да се подготвят пчелосемью. Характеристики:

  1. На мулти-кошер се състои от двойки-тройки сгради. Долу са пчели, а горе – мед и цветен прашец. За голям пчелен семейството ви се нуждаят от 16-24 кг нектар, част от мед, трябва да бъде запечатан. Не забравяйте за рамките на пергам – през пролетта на цветен прашец не, а пчелите за нормалното отглеждане на потомство тя е много необходима. До пролетта на добра (това е силна, плодовитая) царица снася голямо количество яйца.
  2. В средната лента на пчелите започват да се подготвят за зимата в началото на септември. Това е направено по стандартната схема – разликата във времето на изпълнение на работата. В южната част На кошерите започват да се организират в началото на октомври.

Кошери трябва да се осигури добра вентилация, при това на валежите, влезе вътре, за да не трябва. Без нормалната вентилация на гнездото ще охлажда, а за пчелите това е вредно. За да направите добра вентилация, използвайте приоткрытый., бр.

Друг вариант – да определи входът е в горната или долната част на кошера. Приоткрытый входът е удобно, но в силните студове може да се поемат инеем. Нормалните студове не се страхуват от него, но той създава течения. Как да се избегне продуваний? Направете клапан – тя ще регулира потоци на въздуха.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *