Какво е новото в областта на пчеларството в Русия и други страни по света?

За да се превърне в успешен пасечником, което трябва да знаете за новите тенденции в тази област и да усвоява ефективно опит на колегите си. Трябва редовно да следи за това, какви новини на пчеларството се появяват в Русия и чужбина.

Опростяване на събирането на мед

Австралийците са направили преврат в пчеларството. С помощта на своето изобретение може да е много по-лесно да се събират мед. Стюарт и Седар Андерсоны 10 години са работили по автоматизация на събирането на мед. Най-накрая, през февруари 2015 г., стана известно за иновативни вида на кошера: до гнездото е включено тара и се върти на лоста, след това пчелен продукт се влива.

Австралийците са измислили гнездо с изключителна пластмасова рамка, в която не нежеланите бисфенол А, също така тя отчасти е направена от сот. Когато насекомите са изцяло запълнена клетка, рамката се отваря и от нея капе мед. Изобретението е патентовано под името Flow.

При използване на тази технология вече няма нужда да се выкуривать тружениц от кошер, което обикновено е придружено от ухапване и смъртта на пчелите. Това много ще намали времето, прекарано пасечниками за добив на мед. Обаче, да се използват пушач всичко необходимо за поддържане на реда в гнездата.

Въпреки успеха на този изобретение, някои пчелари доста скептичен към него се отнасят, тъй като те се съмняват в неговата ефективност.

Борбата с кърлежи

В Минесота специалисти работят върху производството на иновативно устройство за борба с опасни кърлежи Варроа. Това устройство не съдържа пестициди и други вредни елементи.

Тази технология още е на етап разработка. Устройството е направено от рамка, изработен от разлагаемого екологично чист материал. Изобретението действа, както следва: специално устройство, в рамката се нагрява до необходимата температура, в резултат на това се извършва кастрацията на мъжките акари. Нарушен е естественият цикъл на живота Варроа в пчелосемье.

Окачена рамка

В продължение на няколко години д-р на науките А. Г. Маннапов учи естественото местообитание на пчелна тружениц. В процес на изследвания той стигнал до извода, че природната среда е най-доброто условие за насекоми и за производство на мед.

Във връзка с тази рамка, прилагани в традиционен пчеларството, имат редица недостатъци. За създаване на естествена среда за тружениц учените са произвели нова рамка. Ширина на страничните лайсни е 34 мм, така че в гнездото се случва естествена вентилация и оптимизира температурата на въздуха.

Изследователи са направили няколко експерименти и са проучили връзката между микроклимат в кошерите и изглед използвана рамка. Там, където се прилага иновативен вид рамка, бяха предоставени най-добрите условия на живот на пчелите.

Маннапов на международния форум пасечников показа новата рамка. Професорът разказа подробно за предимствата на изобретението и за основните посоки на развитие на индустрията.

Музей на пчеларството

Последните новини на пчеларството се говори за това, че през 2017 г. в Москва на ВДНХ ще бъде открит павилион с музей на пчеларството, пчелите. Това стана известно от началник на отдел за управление на Антон Кульбачевского.

По думите му, в музея ще се появи възможност да наблюдава живота на насекомите в реално време, пчелите ще бъде в стъклена гнездото. Очаква се една много интересна изложба.

Съюз пасечников

Министърът на селското стопанство на Иркутска област, Иля Сумароков обяви създаването на Съюза на пчеларите в региона. В състава на тази организация в момента има 8 пасечников. Неговия председател, е Виктор Сереженков. В бъдеще броят на участниците Съюз ще се увеличи.

Днес в региона на Иркутск се намира на около 16000 пчелните семейства. Това е много малко за да се гарантира на жителите на региона добър натурален пчелен мед.

Участниците Съюз планират да работят върху увеличаването на обема на производството на естествени продукти на пчеларството. Също така те ще се борят с подправено продукти, се стремим към осигуряване на необходимите условия за ефективно за растежа на индустрията. На събранието пасечников ще бъдат определени основното мерки за развитие на пчеларството, Иркутска област.

Видео: ноу-хау в пчеларството – магически кошер.

Измирането на пчелите

Не толкова отдавна стана ясно, че седем вида пчели Хавайски острови, направени в брой лица, застрашени от изчезване. Подобно в историята на САЩ с мед труженицами се случи за първи път. По тази причина е приет закон, призван да контролира унищожаването на данни от насекоми, но никакви мерки за защита на специалните места за намирането им, той не обмисля.

През далечната 2009 година, някои пчелари са представени първите безпокойство, отнасящи се до ситуацията с шарени поголовьем. В същото време е валидна само в Служба за защита на диви животни първото обръщение, но никакви мерки по този повод не е било правено. Приет в момента закон е първата стъпка по пътя към възстановяване на необходимото количество тружениц и техните местообитания.

Но проблемът се отнася не само за Хавайските острови, е по-мащабна проблем, който заплашва планетата. Само през 2014 година в Южна и Северна Америка бяха загубени повече от 60% от пчелите. Такива проблеми, открити и в повечето Европейски страни. Особено силно те са считани в Естония и Литва.

Основната опасност ситуацията е в това, че точната причина за такова изчезване невъзможно да разбера. Някои специалисти смятат, че това се случва в резултат на развитието на опасни за насекоми паразитарного заболяване варроатоза. При възникването му, болестта се разпространява с много голяма скорост и не оставя пчелите нито един шанс за оцеляване.

Други изследователи смятат, че причината за изчезването на активното използване на пестициди, те блокират нервната система на пчелите и водят до сигурна смърт.

Също така отрицателно въздействие оказват характеристики на климата. Продължителни студове допринасят за смъртта на до 30% от пчелите. Химични средства, използвани от пчелари за лечение на насекоми, могат също да понижи имунитета тружениц и да доведе до голяма смъртност.

Новини и всичко ново в пчеларството се препоръчва да се уча цял пасечникам, за да управляват бизнеса си ефективно и получаване на качествен и полезен мед.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *