Какви витамини трябва да добавите пчелите в тор през пролетта?

Начинаещите пчелари често задават въпроса, какви витамини се нуждаят от пчелите за торене през пролетта? За отговор на този въпрос, помислете как и какво може и трябва да се хранят пчелите през пролетта.

Задачи пролетното торене

В началото на пролетта в много кошерите е липсата на запаси от мед. Той е изпълнен с лошо развитие на пчелните семейства, малки потомство и, като следствие, лошо мед поток.

Затова основното предизвикателство пред пчелари, е:

  1. Подхранване на пчелите.
  2. Стимулиране на снасяне на пчелния матката.
  3. Добавяне на витамини и лекарствени препарати, храна за профилактика на заболяванията.

Ако в началото на пролетта след първото прелитане край на пчелното семейство е останало малко мед, а след това трябва да им се дава достатъчно количество храна. Не трябва да се допуска масово заминаване на пчелите в лошо студено време в търсене на нектар, в противен случай това може да доведе до тяхната смърт. Ако зададете времето е хубаво, има подкуп, а след това хранят само слаби семейства и с цел превенция на заболяванията. На храна в кошера трябва да бъде не по-малко от 2 кг, а най-добре на няколко килограма повече.

За да се осигури добър подкуп на пчелите по време на масов поток мед, трябва да се стимулира матката до увеличаване на снасяне. Витамини за пчели през пролетта компенсиране на недостига на необходими вещества. Те могат да бъдат разделени на два вида:

  • хранителни добавки;
  • готови аптечные лекарства.

Хранителни добавки

Към основните хранителни добавкам включват:

  1. Цветен прашец и цветен прашец.
  2. Прясно мляко.
  3. Мая.
  4. Брашното.

Цветен прашец и цветен прашец с предходната година са най-пълноценен витамин е хранителна добавка. Те са поставени в горната част на кошера и пчелите ги използват при необходимост.

Сред хранителни добавки добри резултати дава използването на мляко. Млечен протеин се усвоява от пчелите, при това пило се увеличава с една трета. Освен това, млякото стимулира увеличаване на масата на ларвите и работни пчели.

Пчели, които не се употребяват в природата мляко, трябва първо да свикне с него. В една чаша от сиропа, сварен в съотношение 1:1, се добавя капка мляко. На втория ден се заменят с мляко десет процента вода. В следващите дни коригирана брой мляко до 20-30 процента.

Млякото се добавя към топлото готовия сироп. При варене на сироп вода само довежда се до кипене и се разтваря захарта в необходимата пропорция. При хранене на пчелите трябва да бъде внимателно контролирана, яде сахарно-млечната смес и премахване на остатъците неизядена, тъй мляко бързо кисел. Гъст захарен сироп, приготвен в съотношение 3:2, където 20 % от водата се заменя с мляко, не е кисел. Така че може да се дават в по-големи количества.

Маята се съдържа протеин и витамини от групата B, които са необходими пчелите. В един литър на готовия фураж се изисква 12 грама суха мая. Първо, отглеждани в тепловатой подсладено вода, се оставя за ден, увит за топлина.

Захарен готовия сироп се добавя в мая паста се вари. Прясна мая се поставя в ароматно сироп в размер на 50 грама на литър сироп. За убивания на ферментация сместа се вари в продължение на десет минути. Се хранилки под формата на топлина.

Някои пчелари се хранят пчелите брашно, която се изсипва върху листа, като ги на открито, под навес. Но пшенично брашно се усвоява лошо от насекоми, поради големите размери на частиците брашно. Най-добри резултати дава на хранене соя, памук брашно, която има по-малка структура.

Аптечные лекарства

Готови препарати и витамини се добавя тор за профилактика и лечение на заболяванията. Популярни домашно приготвени екстракти от иглолистни и лекарство „Апимакс“, приготвени на базата на борови иглички. Той се използва срещу гъбични и бактериални инфекции, nosema на пчелите. Тя се добавя в захарен сироп размер на 1:1, в количество 100 мл на 10 литра сироп.

На една рамка се консумира 30 мл лечебен сироп. При наличие на отметка на храна правят два пъти с интервал от три дни. За провеждане на профилактика е достатъчно една отметка.

Витамини и микроелементи

Много добри резултати за увеличаване на снасяне дава добавяне на микроелемента кобалт. При използването му през пролетта се наблюдава увеличаване на броя на потомството от19 до 28%, а производителността на семейства, се увеличи с 21%. Това се дължи на факта, че атомите кобалт са в основата на витамин В12, стимулирането на обмяната на течности в организма.

Ветеринарни аптеки могат да бъдат закупени на следните съединения на кобалт:

  • натриев хлорид;
  • сернокислый.

Дозата на приложение на кобалт се изчислява въз основа на следното съотношение — 8 мг чист микроелемента един литър на готовия сироп. Свързване на кобалт взети от изчисляване на 24 мг на литър сироп. Често можете да си купите натриев хлорид кобалт под формата на таблетки. Тяхната норма на използване — една таблетка за два литра захарен сироп.

Сред кобальтосодержащих лекарства за пчели трябва да се спомене комплексни добавки „Пчелодар“, ДМК (добавка многокомпонентная комплекс).

Пчелите в ранна пролет е необходима не само на хранене, но и вода. В специални поилки се излива не само чиста вода, но и леко подсолена (не повече от 0,5% сол). Обикновена сол е най-добре да се замени морски. За укрепване на семейството на пчелите във водата се добавя витамин В12, който може да закупите в обикновена аптека в ампули.

Една ампула се разтваря в три литра вода. Наличието на витамин кобалт допринася за развитието на пчелите. Между другото, вода с добавки не се използва постоянно, а ето чиста вода трябва да бъде на разположение на пчелите.

Медикаменти

След зимуване на пчелите често се разболяват nosema. Това е установила наличието на тъмни следи от диария в рамките, стените на кошера. Най-добрият начин за борба с това заболяване е пълна лекарство Ноземат.

До първото прелитане Ноземат добавен в сахарно-медовое тестото — на 10 кг тесто изисква 5 грама наркотик. Първо Ноземат свързват с малко вода, след това се смесва с тестото. Тестото са поставени върху рамка в целлофановых опаковки (по половин килограм), в пакети правят малки разрези. На едно семейство само от един пакет.

След първото прелитане на дозата на лекарството се разтваря във вода (50 мл) и се свързват със захарен сироп е с обем 20 литра. Тя се приготвя в съотношение с вода 1:1. Лечебен разтвор се изсипва в купата — 100 мл на един кадър. Курсът на лечение се извършва два пъти с пятидневным интервали.

Основните видове торене

Храна и основа за различни витамини и лекарствени добавки служат за следните хранене:

  1. Захарен сироп.
  2. Сахарно-медовое тестото.
  3. Мед сыть.

От захарта се приготвя захарен сироп с различна дебелина:

  • гъста — захар и вода, взети в съотношение 2:1;
  • средно — 1:1;
  • хрема — 1:2.

Смъртността от захарен сироп зависи от целта на хранене и от време на годината. В началото на пролетта се приготвя гъст сироп. Сироп, течна консистенция на което не се препоръчва, защото той може да предизвика излизането на пчелите от кошера и смърт при лошо време и липса на нектар.

Когато в пчелното семейство има голям брой потомство, а при тях има повишена нужда от вода. В такива случаи дават сироп със средна дебелина. Той засилва зидария яйца на пчелния матката и се използва от пчелите, за изхранването на пилото.

Специално внимание трябва да се обърне на брой закладываемого храна. Порция не трябва да бъде по-малко от два литра, може да я доведе до четири.

На първо място, това позволява на по-малко смущения на пчелите, не е готино кошер.

На второ място, на малки порции провокира пчелите на излитане, ассоциируясь при тях с подкупи.

Видео: пролетно подхранване на пчелите.

Как правилно да се готви на сироп?

При приготвянето на хранене е важно условие е спазването на чистота. По-добре е да използвате отделна тенджера или гърне, да сироп не е взел чужд мирис. Водата в котела трябва да се довежда до кипене, а след това изсипете нужното количество захар. Разбърква непрекъснато, сироп и оставете да заври. Не трябва да се вари сироп! Ostuzhennoy сироп дават на пчелите под формата на топлина.

При приготвянето на храна от захар и мед да се погрижи за това да не доведе състав заври, иначе медът ще загуби полезни свойства. На две части захар трябва да се вземе една част мед и вода.

Захарен сироп с успех заместват сахарно-мед тест, при използването на които не се изисква честа проверка на кошерите. Необходимо килограм пудра захар, без бучки, 240 грама мед и малко вода (20г). Медът предварително загрейте на водна баня при температура не по-висока от 60 градуса.

След десет часа в него се добавя вода и прах. Захар се разбърква с мед ръце, като тестото до получаване на гладка консистенция. Готовото тесто се разделят на питки за килограм и са посочени точно в рамка. Се препоръчва да се покрие обилно парчета от тестото пакети или да се поставят в пакети с прорези.

Вместо сироп се препоръчва да се хранят пчелите през ранна пролет мед сытью. За разлика от сиропа брой сыти в кошера не трябва да се контролира, защото пчелите се си нужди. За подготовката му за един килограм мед, разреден с вода (0,5 л).

Основното изискване е: да не се купуват мед в непознато място и не се заемат от пациенти с пчели. В противен случай няма да се избегне разпространението на болестта и смъртта на пчелните семейства.

Навременна и правилна витамин хранене не само да спаси пчелите от болести, но и ще увеличи пчелни семейства, и в резултат на това броят на мед на пчелина.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *