Какви са хранилки за пчели и как да ги направите сами

Хранилки за пчели с ръцете си: изготвяне на чертежи. Има няколко популярни варианти:

  1. Рамковата ясла – поставена, а на един от кадрите. Предимство – можете компактно да поставите и използвате по всяко време, но има малък обем – изисква допълнително обслужване.
  2. Стъклени буркани. Най-популярният метод за торене, прост, евтин. Но е вярно само в топлото време на годината. В студено време може да се използва от банките на по-малко обем в уликах, но количеството храна се ограничава до, кавга все по-голям. И по-често е нужно да се отваря кошера за зареждане на хранилки.
  3. Друг вид на хранилки за пчели – надрамочные. Обикновено се затваря всички рамки отгоре, дълбока 1,5-2 л на храна. Удобство – просто обслужва, плитък, по-малко насекоми умира на случаен принцип при хранене.
  4. А за пчелите от пластмасови бутилки – аналог на устройства с буркан. Предимство – може да се използва в кошера с по-голяма ефективност за сметка на тясна форма на бутилката, но по-голяма височина в сравнение със стандартната литров буркан.
  5. Таванна ясла – едни от най-популярните: те могат да бъдат почти не бъдат обслужени, храната се сервира през капака на кошера, минималната смъртта на насекоми при хранене, което е по-малко от една десета част от процента от броя на кошера.

Да се направи или купи?

Всички хранилки за пчели могат да бъдат закупени, така и изработени със собствените си ръце. Много пчелари днес използват домашно корытца с плотиками и хранене на пчели просто от найлонови торбички. И хранилки наричат поилки – доста често се среща това име, тъй като хранилки могат да бъдат използвани в жегата и като пиячи, само определят от в близост до кошера.

За удобство на обслужване, понякога с кошери пристраивают кутия с отделен капак от задната страна, където са поставени хранилки за птици, както и за достъп до храна в задната стена на кошера, за да вършат отделен изход. Това е удобно по отношение на услугите, но неприятни за насекомите. Ако храната се охлади в студено време през годината, а след това те могат да се откаже от него, докато не бъде на необходимата температура в зоната на храненето.

Важен въпрос е и какво да се хранят насекоми. За тези цели се използва разтопен мед с вода (меден сироп), мед паста, захарен сироп. От гледна точка на ползите за пчелите – добре да се използва чиста мед, ако се интересува повече полза от продажба на мед – тогава захарен сироп.

Чертежи

Как да си направим?

Всяка описаната по-долу схема е напълно работна, тествани на практика. Материали за изработката – най-простите.

  • Най-лесният вариант – вертикална ясла, която е направена от пластмасова бутилка. Отдолу бутилки (1,5 л) трябва да се направи съвсем малки отвори до 1,5 мм в диаметър. Фидер е готов. Да се ползват, както следва: отвийте капачката; над таза или кофа излейте бутилка храна¾; завинтить корк; обърнете бутилка със запушалка надолу и притискат, за малко да изтръгне от него въздух чрез извършената отвори; след обърнете бутилката в постоянни положение и опънете. Течността себе си произтича не ще се дължи на изпълнението, създадени в горната част на бутилката. А се поставя в кошера в интервал между рамката и стената.
  • Хоризонтална ясла от пластмасова бутилка може да се направи малко по-различна. Изберете бутилка с плоски стени. От противоположни страни, да изготвят маркер два реда един срещу друг по височина капацитет: и помощ от дъното (там ще се отвори) и дебелина на върха – за ориентация хранилки над рамката. На равен терен, близо до горлышку по една от линиите на разбирай 5…7 дупки с диаметър до 1,5 мм. Развийте капака, тип храна или лечебен сироп, завийте капака. След стиснете бутилката, за част от въздуха, излезе и вътрешен обем е намалял. Сега обърнете бутилката дупки надолу и отпуснете стените на капацитет, за да се е направил частичен вакуум вътре – той ще задържи течността от изтичащата. А се поставя дупки надолу (точица долу) между обектите. Чрез коригиране на броя на дупките, се приспособяват прием на сироп пчелите.
  • Ясла, изработени от хранително-на съда, също е ефективен. Трябва да инсталирате само преграда, която ще позволи да се образуват секция с храна за пчелите, за да те не забирались вътре хранилки. Дял може да изрежете от пластмаса и залепени в разтопен восък. Долу разделяне правят тънка цепка или няколко дупки, за да се разлива върху течност от основния контейнер в бутилка. На ръба на съда от страна на пиячи е изрязан отвор размери до 1×10 см., за достъпа на насекоми в зоната на храненето. Инсталира се върху рамки (като таван) или междинно пространство между стената на кошера и рамки.
  • Вторият вариант на контейнери за хранилки – да плотики от леки материали: по ръба на сверлятся отвори до 10 мм в диаметър; взима се лист корк, който ще плува в яслите, в него рассверливаются (продавливаются заточенной шнорхел) дупки с размер до 15 мм. Контейнер може да се инсталира като потолочную фидер (в капака на контейнера правят тръба за попълване на храна) или малки ширина на контейнери инсталирате между рамката и стената на кошера.
  • За надрамочной ящичной хранилки, която напълно ще затвори потолочное пространство, по-добре да се използват чертежи и предварително измерване на кошера. Можете да вземете готови тави, хранителни контейнери необходимите размери и да ги изрежете по височина. Може да се направи същите корита от шперплат, пропитав ги дъното и стените на кола маска. Удобството е, че тази ясла държи топъл сироп, тя има голям капацитет, която ограничава броя на наполнений до 1 път на 4…5 дни, намаляване на броя посещения в къща пчела, с цел обновяване на запаси от храна за пчелите.

Вместо покривна пиячи днес често се използват прости найлонови торбички. Сиропът се налива в пакети по 1…2 литра и се поставя или на potolochiny, или в междинно пространство на дъното на кошера. В горната част на пакета се прави няколко дупки (с игла) – това е дупка-пиячи, и едно малко по-долу на нивото на течността – да сироп изтече и пчелите учуяли го в своята колиба.

Видео: ясла за пчелите.

Особености на прилагането на различни опции

  • таван надрамочные хранилки-добре е да използвате за корпусни кошери за професионални пчелини;
  • за домашни пчелини не е задължително да купувате скъпи хранилки – самостоятелно направени устройства също работят ефективно;
  • старайте се да използвате максимално естествени материали или екологично чисти. Изберете прозрачен хранително-вкусовата полиетилен – за производството му се използва минимум на вредните добавки в сравнение с цветни найлонови торбички и пластмасови изделия, в чийто състав влиза рециклиране;
  • може да се произвежда хранилки от стиропор – достатъчно чист материал.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *