Как и от какво може да се направи възглавници за пчелите сами?

След края на сезона на събирането на меда започва подготовка на пчели и кошери за зимния период. Освен основните въпроси, като сами се изолират кошери и как да се направи възглавници за пчелите със собствените си ръце, идва време да намалят пчелните гнезда, за да образуват клуб за зимата. Насекоми трябва да се хранят със захарен сироп, задръжте задължителни межсезонные превантивни varroatosis.

Начини за декорация на зимуващите пчели, се определят от всяка пасечником поотделно, фокусирайки се върху климатичните условия на местността и наличието на ресурси и помещения. Някои от тях са принудени да се оставят пчелите на улицата за през зимата, при други има възможност да подредите омшаники.

В никакъв случай не успее да мине без обмислен възглавници за пчелите. В края на краищата, добре изолирана улики – гаранция за безопасно пережитых студеното време и успешно връщане на работа“ през пролетта.

Видове и характеристики материали-вата

Дори сред многообразието на съвременния вата, пчеларите все още отдават своето предпочитание класически естествени материали. Широко се практикува изолация:

  • сено;
  • стърготини;
  • сушени листа;
  • игли;
  • сух мъх;
  • вата;
  • лузгой;
  • слама;
  • кострой;
  • паклей;
  • войлоком.

Също така популярни, по-малко естествени възможности – пяна и пяна.

За да определите с избора, трябва да се вземат предвид особености на приложение, предимства и недостатъци на всеки от материалите. Избор на пчеларите са били насочени към:

  1. Достъпност – средства, които по-лесно да се сдобият, не са претърпели никакви разходи, определено са по-предпочитани. Може да утеплиться слама, тръстика, покрити с мъх или паклей, не жертват при този компонент на околната среда.
  2. Теплопроводимость – всички утеплители притежават различни характеристики и са в състояние различно време на задържане на желаната температура вътре в самия кошер. Към изучаването на този характеристики на всеки материал трябва да се подходи особено внимателно.
  3. Влагопоглощаемость – опит показва, че колкото е по-хигроскопичен изолация, толкова той по-лошо се справя със своята задача, се увеличава неговата топлопроводимост. Най-водопроницаемый материал – пакля от коноп.
  4. Структура, физични свойства на материала – най-подходящи приема материали, които имат добра еластичност и способни не слеживаться в продължение на дълго време. Такива свойства притежават някои разновидности на пакли, лагерен огън и изсушен мъх. Те ще може да поддържа желания микроклимат и подкрепата на благоприятни условия през целия студен период.
  5. Интерес за гризачи – достатъчно апетитна храна за мишки и плъхове, се счита за всяка слама, зърно лузга и мякина. За да се избегнат нашествието на гладни гризачи, по-добре да се предпочитат други варианти (вате, клада или войлоку) или във всеки пълнител се разбърква в малко иглички иглолистни дървета, които миризма изплаши животните.

Най-популярният метод – възглавници

За успешното размножаване и отглеждане на пчелните семейства е важно да се създадат оптимални условия за настаняване и да ги поддържа в продължение на около година. С тази цел е най-добре могат да се справят възглавници за кошери, направени със собствените си ръце. Животински болница показва obereganie на клуба от сезонни загубата положително въздействие върху жизнеспособността на пчелните семейства, да помогне пчелар спести запаси храна.

За да поддържа комфортен микроклимат дори и през зимата, трябва да бъде изолирана пчелодома от всички страни. Покривът и страничните стени дизайн взето покриват със специални възглавници, изработени от зебло или друга естествена материя, пълни с теплосберегающими материали – паклей, памук, мъх и др.

Набив плътно цялата „калъфка“, трябва да простегать си достатъчно малки квадратчета за равномерно разпределение на изолация. Тази мярка ще помогне да се избегне ранно слеживания и комкования пълнител.

От двете страни на пчелните къщички най-често теплоизолируются чрез инсталиране на специални възглавници-дялове. Можете да използвате рамки, които ще впритирку влизат в кошерите, а може да се направи теплоизолирующую диафрагмата, тя, освен основната си функция, ще играе ролята на странична изолация.

По-малко популярни, но на по-лесното решение ще оббить отвътре стените на проекти на тънки листа шперплат или чул, а образувано пространство попълнете необходимите материали.

По същия начин може да се реши въпросът и с изолация на капака на къщи. Необходимо ще бъде само да се подготви рамка от неутрални видове дърво, от плочи с напречно сечение 8 × 10 см, след това покрита достатъчно здрава тъкан, за да е възможност за плътно попълнете стърготини, сено или всякакъв друг материал цялото свободно пространство на тази рамка.

Изолация на “ източнобеломорски район – най-лесното решение

На големи пчелините като изолация най-често се използва пяна, благодарение на своето леко тегло и простотата на инсталиране. Той е напълно безопасен за пчелните семейства, защото не е без мирис и не отделя токсични газове при капки външни температури. Приключване на всички проекти “ източнобеломорски район ще отнеме минимално време. Освен това:

  • Вътре във всички кошери се поддържа необходимата температура.
  • Продължи пълна мобилност проекти, не утяжеленная утеплительными на добавките.
  • Не ще възникне необходимостта от използване на допълнителни терморегулирующих блокове, холстов и възглавници.

Недостатък на пяна е само това, че той съвсем не може да абсорбира влагата. Това може да стане сериозен проблем в случай, че течност-кондензат ще бъде непрекъснато се стича на пода на кошера, от края ще се активира дейността на пчелите. Това, от своя страна, ще доведе до допълнителни разходи поради нарасналото количество на приетата от тях прикорма.

Влакнести материали

Всеки естествен материал, който има структура с ясно изразени зърна, отлично се справят с ролята на изолация. Най-добрият вариант – това е пакля, се препоръчва, когато има избор да се даде предимство на конопляной, а не бельо.

Пакля от канабис най-малко гигроскопична, по-малко податливи на гниене и има по-дълъг живот. Я натъпкани възглавници, които след това се придават и на капака, както и на страничните стени на конструкцията.

Прилагането на подръчни материали

Ние пчеларите винаги има вариант се изолира цялата пчелина, абсолютно не са претърпели разходи. В ролята на изолация за уликов може да излезе и на парцал дрипи и сено, и сухи листа, и стари неща, и слама. Във всеки случай поне един от посочените по-горе варианти винаги присъства в селското стопанство, така че да се подготвят за зимата да успее почти безплатно. Но такова решение има и своите минуси:

  1. В по-голямата си част, всички удобни и лесно достъпни материали съвсем краткотрайни, податливи слеживаться достатъчно бързо и се образува празнота, позволявайте студа в студените периоди.
  2. Пълнене на възглавници или рамки с различни варианти на материали от растителен произход, лесно се привлекат гризачи, а те се считат за най-големите врагове на всички пчелари.

Видео: производство на изолационни подложки възглавници за кошери със собствените си ръце.

Изолация на кошерите възглавници – тънкостите на метода

  • Горна възглавница по ваш размер трябва точно съвпада с вътрешни размери подкрышника.
  • Площ на страничните тепиха трябва да се предвиди възможност за прилепване и на предната, и на задната част на конструкцията, като затвори при това напълно цялото пространство от тавана до пода на кошера.
  • Избягване на образуване и натрупване на конденз, под един покрив се поставя лист от пяна, с дебелина не по-5см.
  • Горните елементи на дизайна понякога са изолирани, като се съберат два вида материали – тънки ватную възглавница с парчета пяна.
  • Някои жилища на пчелите оборудуют порести матраци, които са предназначени за събиране и задържане на извлеченият кондензат. При този намокшие матраци просто се променят в нови сухи.
  • Отлично изпълнен в изолационни подложки матах приема тръстика. Неговата способност за активно се изпари влагата помага да се гарантира умерено овлажняване на въздуха вътре в конструкцията. Не се използват само за да събирам растения, както и изсушените стъбла.
  • В периоди на обучение към холодам и излизане от зимен режим ще изискват специално внимание именно на горния изолация. Важно е да се уверите, че тя запазва постоянна плътност, без кухини, с цел задържане на подходяща температура за спокоен и комфортен престой там насекоми. За това е идеално текстилен или прорезиненый платно, на която е поставен памучен или войлочный слой.
  • Сух мъх изпълват тепиха в тези региони, където му е лесно да се сдобият без финансови разходи. Той има достатъчно способности да подкрепят влажност на въздуха и запазване на температурата в пчелодомах.

Също така често могат да се срещнат възглавници, пълни с просто стари дрехи или други ненужни тъкани. Този начин има право на живот, само, че е желателно да сме сигурни, натуральности материал и сигурност оцветители.

Не по-малко важен аспект от изолация, е въпрос на организация вентилация на помещенията. Това е необходимо, за да се избегне пропадане и събирания по тавана и стените на водни изпарения от клуба, в противен случай по време на първата размразяване в кошерите възникне излишната влага, вредни за пчелите и провоцирующая болест.

Не съществува единна за всички решения за обустройству вентилационни ходове или дупки, тъй като голямо значение играе нюанси за настаняване на кошерите през зимата. Омшаники с плюсовыми температури, est не отоплявани помещения или просто улично настаняване – всички тези опции са различни и изискват индивидуален подход.

Веднъж пчелите в студено време сами не могат да се движат към съседни рамка, не трябва да забравяме и за осигуряването на толкова много храна, която заедно с мед ще бъде достатъчно не само до настъпването на пролетта, а и на по-рано пролетта на развитие.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *