Как е правилно да се направи вентилация в кошера за добро зимуване на пчелите?

Грижи за пчелните семейства е най – важната задача на всеки пчелар. Един от най-трудните проблеми, която предизвиква много спорове сред опитни пчелари, е вентилация на кошера през зимата при зимуването на пчелите в природата. От това доколко правилно ще осигури на своите сигурност на условията на живот в тежко време, ще зависи оцеляването на пчелите, сила на техните семейства през пролетта, а като резултат и броят на получените мед от пчелина.

Каква трябва да е влажността?

Вентилация на кошера трябва да осигури притока на въздух пчелите и да се предотврати увеличаване на влажността. При зимуващите в дивата природа е да се направи трудно, тъй като се грижат пчелар ще бъде максимално пазят своите такси от проекти и измръзване.

Как да се намери една „златната среда“, при която може в достатъчна степен да се гарантира точното ниво на вентилация, за да се регулира влажността и при това да не се замразява на пчелите? За начинаещи това може да се окаже твърде трудно, а ето опитни пчелари вече заключителни инсталирали основните начини за това, как да постигнат това.

Най-важният показател за добри условия за живот на пчелите през зимата, така и по всяко друго време, ще влажност на въздуха. Тайната е в това, че тя не трябва да бъде нито по-горе норми, нито по-долу.

В края на краищата, при ниска влажност на въздуха мед твърде бързо кристализира, и пчелите не могат да ги хранят. Да, и на въздуха през зимата може да стане твърде студено, което ще доведе до ускорено хранене на семейството, а в следствие и изчерпване на нейните зимни запаси. По този начин, до пролетта голяма част от семейството може да не оцелеят. При висока влажност на въздуха, възниква още повече опасности:

  • мед много бързо набира влага, а от излишък на кисел. А защото пчелите ще загубят основния си доставчик, което може да умре;
  • самият кошер може да отсыреть от излишната влага, така че в нея вече не може да се живее. Пчелите го напуснат. А през пролетта трябва да се изгради друга къща пчела и да се търси ново семейство, за да го установи;
  • при повишена влажност на кошера може да се замразява, покрити с кора от лед и след това пчелите трябва да живеят буквално в ледената къща;
  • през пролетта, когато ледът се топи, излишната влага води до пълното наводняване на долната част на кошера, където най-често се намира нуклеус. В резултат на това пчелите ще загубят основния потомство;
  • също така твърде лоша вентилация, а оттам и повишена влажност на въздуха, водят до смърт и болести на цели пчелни семейства.

А защото трябва да направим извод: не си струва твърде много да се притеснявате за това, че пчелите замръзнат при сквозняках. По-добре да се погрижим, че те не загинаха от излишък на влага.

Възможности за различни кошери

Дизайн на пчелните жилища има различни, но тъй като начини за осигуряване на вентилация на кошерите и ще бъдат различни. Най-важното, което трябва да направите е да осигури притока на свеж въздух в жилището ви и максимално отделяне на влажни изпарения от него.

  1. По-добре да оставите на първокласен отворени напълно или частично. При това може да се отвори само отдолу, а може и допълнително горната част. При това на капака на кошера лежеше естествена възглавница от слама или тръстика.
  2. Ако кошера е на много нива, тогава пчеларите оставят отворени само две от тях.
  3. Когато започва размразяване и вдига температура, за да се ускори отделянето на излишната влага се препоръчва леко разширяване на кошера на това време.
  4. Опитайте се да не се претоварвайте с пчелен къща утеплителями от всички страни, особено тези материали, които не дават на въздуха да премине през стената. Колкото по-силна укутаете кошер, толкова по-ниско газовата обмяна в него, а това за пчелите няма да свърши нищо добро.
  5. Ако сте забелязали, че в горната процепа въздух не успява да се проведе и влага все още е на път, или пък тази пукнатина прекалено бързо, се покрива инеем и замръзва, а след това е по-добре да се направи следното. В горната част на капака пробиват няколко дупки, а още по-добре, направете допълнителни пукнатини. За пчелите, при това не е студено, може допълнително да се изолират един кошер под самата капачка, но тя трябва да бъде „дишащи“ материали.
  6. Някои пчелари се ползват от принципа на хралупи. За това подберете най-подходящия размер на трухлявое една куха и определят неговата вместо дъното на кошера. По този начин, влагата, която се просмуква надолу, отлично се абсорбира от дърво, без да остави и следа. Това помага да се спаси пчелното семейство от излишната влага най-естествен начин.
  7. Подобен принцип действа и рассыпанная по дъното на треска. Тя добре абсорбира излишната влага, без да пречи с това на обичайните живот в кошера.
  8. Още един начин – просто махнете дъното. А за мишки и други вредители не са притеснявани от вашите домашни любимци, по-добре да инсталирате решетка от тях.
  9. За кошера тип шезлонга е подходящ следния начин. На задната стена се определя таван платна, които отлично се пропускат въздух. При тази страна може да се остави на вентилационни прорези, леко разширяване на пис, за да ги предпазят решетка и се покрива с капак натурални тепиха. Това е достатъчно, за да си в кошера през пролетта не капе вода потоци.
  10. Финландските пчелари и изобщо не правят специални подготовок. Те напускат кошера за зимата направо в снега, а отгоре само се правят допълнителни отвори за излизане на влага и записване на въздуха. При това пчелите прекрасно чувстват.

Достатъчна ли е вентилация?

За да се разбере, достатъчно ли е вентилация на вашите кошерите през зимата, трябва да наблюдавате и от самите пчели. Те бързо се пита, дали всичко е наред:

  • ако вдлъбнатината са отворени твърде широко, пчелите веднага ще започнат да ги вградите прополис. А това значи, че трябва да напусне входа е малко по-малък размер;
  • по гудению пчелите опитни пчелари веднага определят, доволни ли са от живота си, или ги нещо притеснява;
  • когато през пролетта твърде обилно се стича водата от кошера, то това е ясен знак, че влага в него твърде много;
  • загуба на голям брой на пчелите за зимата – окончателното доказателство, че вие сте лоши за тях побеспокоились;
  • мокри и дори мокри възглавници и други утеплители също са признак за излишък на влага.

Видео: вентилация и изолация на пчелните семейства през зимата.

Какво да правя с проекти?

Още една зимна враг на пчелите – течения. Всъщност, именно в страха от тях повечето пчелари и увийте на кошера или изобщо не си ги в специални помещения. Но може да се направи всичко много по-лесно.

  1. Ако обнести пчелина висока ограда, около два метра, а след това течения не се срещнете на цялата територия.
  2. Може допълнително да се затвори кошер високи плочи, които при това няма да се отрази на газовата обмяна в рамките на всеки от тях.
  3. Покриване на кошера може да не е обикновена боя, а със смес на базата на вар. Тази смес ще даде възможност за защита от сквозняка, допълнителни прорези обработени, като се замеси, но при този стени на кошера ще „диша“.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *