Инструкции за самостоятелно вземане на капани за пчелите

Рачительный пчелар, никога не упустит възможност да запълнят пчелина нови силни семейства пчели. Ще помогне в този капан за пчелите, със собствените си ръце. За нея са важни чертежи, размери и монтаж. Хващане на рой не само ще помогне за засилване на пчелина, но и ще доставят истинско удоволствие азартному пчелар.

Къде отлита рой?

Гадина – това е естествен процес за пчелното семейство, не е зает мед поток. Пчелари знаят много начини за предотвратяване на този процес, но не винаги успява да задържи семейството си с дама на възраст над 2 години. Те все пак пусна рой. В първо време той може да се утвърди в близост до пасекой, и още може да се оттегли. Но когато пчелите-разведчицы намират, според тях, е подходящо жилище за семейство, да задържи рой вече е невъзможно.

Капанът трябва да е максимално приближена до природен пчелиному дома, като размер, така и аромат, който привлича пчелите. В природата насекомите предпочитат хралупи на дървета. Ако пчеларя правилно е направил капана, а след това пчелите задължително ще я намерят и населена. Подреждаме ги е необходимо на разстояние от 1 – 1,5 км от месторазположението на пчелина.

Бездомни рояци могат да се използват дори покривни или чердачные помещения, така че да ги хване в капан, да, дори с рамки, по-лесно, отколкото на „домашна“ семейство. За това кутии може да се инсталира дори и в двора.

Капан за улов на рой

Това е просто измишльотина под формата на кутия, която може да се използва не само като капан, но и като хранилище за суши или рамка. На голям пчелин на пчеларя е с до 30 такива кутии. Обаче, от обикновен кутия за съхранение на капан за пчелите се различава специфичните устройство. Тя трябва да има:

  1. Размер в диапазона от 40 до 60 литра. В кутия по-малко от 40 литра за уреждане малко семейство. 60 литра – това е напълно достатъчно пространство за настаняване на едно силно семейство. Идеално ще е размерът на капани в 8 кадъра.
  2. При капани за пчелен рой трябва да бъде специфичен мирис, който непременно ще привлече пчелите. За този капан се поставя стари черни рамки с sushyu, триене на вътрешната част на маточина, входът – прополис. Добре като стръв се използва скута, напоен с прополис. В рамките не трябва да бъде дори и остатъци от мед, в противен случай той ще привлече мравки.
  3. Материалът, от който вие със собствените си ръце ще направи капан за пчелите, трябва да бъде само естествена. Изключени всякакви изкуствени материали, тъй като те имат миризма, която може да изплаши пчелите. Най – добрият вариант- шперплат или ПЛОСКОСТИ. Същото се отнася и за боята. Често пчеларите камуфлаж капани, завъртане ги в защитни цветове. Този капан може да се използва само за една година – точно толкова време ерозира мирис на боя, за да стане напълно видимо за чувствителни пчелок.
  4. Трябва да бъде само един вход с амортисьорите, за да уловен рой възможно е да се доставят на пчелина.
  5. Крепежни че трябва да бъде във вътрешността на клетката, така влагата няма да проникне вътре и не създаваше условия за гниене материал и появата на мухъл в него.
  6. Рамка трябва да бъде здраво закотвени релса, за да може по време на транспортиране, те не са висящи и не могат да се преместят.
  7. Голямо значение има устройството на покрива. От една страна, капан за пчелите трябва да бъде защитен от дъжд, от друга страна, тя не трябва много внимателно да преценят и да попречи на прехвърлянето му на пчелина. За това могат да се използват без капака, а зъбно колело (пиньон) припокриване в горната част на чекмеджето, утепленное възглавницата и обитое полиетилен или покривен материал.

Сега може да разгледа подробно конструкция, от която ще се окаже най-удобно капан за пчелите.

Производство

Как да направите капан за пчелите? Всяко инженерно съоръжение започва на хартия. Освен рисунка, за капаните на пчелите, направено със собствените си ръце, ще се нуждаете материал:

  • шперплат-4 мм и 10 мм;
  • блокчета за закрепване 20 Х 20 мм;
  • топлоизолация (стиропор или възглавница, изпълнен с мъх);
  • полиетилен или покриви;
  • ноктите;
  • инструмент.

В съответствие с изготвянето трябва да се изрежат всички заготовки. Удобно само за това се ползва лобзиком. От тънък шперплат (4 мм) обработена земя и две стени. Дебелото черво (10 мм) – два челото и капака.

Корпусът и дъното на капани трябва да бъде здраво, без пропуски свързани помежду си. За връзка-добре е да използвате винт пистолет, въпреки че цяло и пирони. В предната част на стената се прави резки размер не повече от 10 мм, височина 100 мм ширина. Вътре в ъглите се проведе заедно с помежду си барове. В горната част на чекмеджето прибиваются рейки с вдлъбнатини, където ще се установи рамка.

Размери на капака трябва да бъдат повече, отколкото на дъното, за да си на ръба малко се застъпиха. Нейната връзка с черупки трябва да бъде възможно най-компактна. Под капака се поставя топлоизолация, а горната част на обивается покриви или филм. В краищата на покрива се правят малки пропилы, чрез които с помощта на тел то ще се монтира на корпуса.

В долната част на корпуса са монтирани скоби за въжета, с помощта на които капан ще се повиши и да се задържи на дървото. Всички пукнатини кутии са запечатани с восък, а външните стени се обработват ленено масло да се избегне деформация на конструкцията. След изсъхване олифы капан може да рисува.

Да не се използва пахучую химия на стената може да се обить парчета дървесна кора, обработена срещу вредители. Такова жилище ще се радвате на пчелите повече боядисана и ще направи капан почти незабележимо в клоните на дърво.

В крайния капан са определени рамка, максимално осем парчета. Схема за настаняване на следната: първо се поставят рамки с восъчни пити – не повече от два, тогава рамки с пчелна пита. За приманивания на пчелите в капан, я се лекуват с маточина или прополис. Може да намажете рамка маточником.

Видео: капан за пчелите – чертеж, монтаж и практиката на прилагането.

Когато инсталирате и как да проверяваме капани за пчелите?

Във всеки регион на пчеларите знаят за очакваното време на роене. Важно е, че капаните са готови не по-късно от три седмици от планирания срок. Обикновено пчеларите знаят, където обичайно се поставят рояци. Те предпочитат места в района от медоносни растения. Освен това, пчеларите трябва да се вземат предвид правилата за определяне на капани. Това е още един важен въпрос за успешното улавяне на рой.

Най – важното- да привлекат пчелите-разведчиц, а о, те ще доведат цялото семейство. Между другото, пчелите разведчицы могат да се търси място за още преди заминаването на целия рой. Така че, за да ги инсталирате трябва да е около две седмици от нормалния срок началото на роене. Че трябва да се вземат предвид:

  1. Мястото трябва да е защитено от неблагоприятни атмосферни влияния.
  2. В близост до мястото на инсталацията не трябва да бъде муравейников.
  3. Ако според наблюденията на пчелите най-често избират определен дърво, капан трябва да се постави именно върху него.
  4. За инсталация трябва да се махаме здрав сук, който може да издържи не само на тегло кутия, но и се заселва в нея семейството. Отгоре на него трябва да попада в сянка.
  5. Капани прилепва към дървото на въже или фиксирани с тел. Няма друг начин за закрепване тук не е добър.
  6. Височина на настаняване – не по-високи от 7 метра. Дървото трябва да имат дебелина на ствола, за да не мода при силен вятър.
  7. Предпочитани места – суха опушка гори и единични дървета. Най-добрите от тях – бор, ела, върба, бреза или всяко друго дърво, активно цъфтящи по това време. Не е разрешено на тополях или в близост до тях. Пух, който цъфти с дърво, може да убие пчелите. Не се препоръчва да се поставят капани, в близост до блата.
  8. За улов на бродячего рой капан може да се побере в стрехе дома, в градината, в храстите на малини, на покрива на бараката.

След инсталиране на капани важно е да проверявате редовно, за предпочитане всеки ден. Ако не направи това, рой ще започне да носи в своя нов дом мед, което значително ще му тегло и ще затрудни по-нататъшното доставка него на пчелина. По време на транспортиране, входът трябва да бъде затворен.

Ето така, с помощта на нехитрого съоръжения пчелар, за да се спестят на пчелните семейства и спасяване на бездомни, които могат само да загинат, без да откриете за себе си ново жилище.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *