Инструкции и планове за самостоятелно приготвяне на кошера от стиропор

Усъвършенстване с течение на времето своя пчелин, пчелари често се сблъскват с такива въпроси: къде да намерим нов чертеж за жилища и какъв материал е най-добре да се използват в направата на кошери. Да се направи кошер от стиропор със собствените си ръце е лесно, както и инструкции и чертежи към него са по-долу.

Сега в пчелина започнаха често да се произвежда улики от стиропор. Този материал е придобила такава популярност благодарение на своите качества: лекота, топлопроводимост. Въпреки че чертежи проекти можете да намерите в интернет, не всеки пчелар се задава с цел да направим кошери от стиропор.

Много от тях остават консервативни, те повече харесват обичайните дървени кошера. Въпреки дърво и се смята за абсолютно естествен материал, някои пчелари са взети самостоятелно произведени пенополистирольные кошери.

Предимствата на новия материал (стиропор)

Модерни кошери, направени от стиропор, имат редица предимства пред традиционните дървени кошери:

  1. Устойчивост на влага, напукване.
  2. Липсата на възела, чипс.
  3. Защита от прегряване през лятото.
  4. Защита от студа през зимата.
  5. Силата, шумоизолация пчелен къща.
  6. Наличието на лека разборной дизайн.
  7. Здравина, удобство при употреба.
  8. Наличието на гнездата на пчелите стабилно на микроклимата поради липса на гниене материал, от който е изработен кошер.
  9. Лекота в производството на пчелни кошери от стиропор.

Недостатъци на съвременното материал

Освен предимства пред едно дърво, такива материали, като стиропор, има редица недостатъци, поради което някои пчелари предпочитат стария проверенному материал (дърво). Сред недостатъците, изберете:

  • по-малка сила в сравнение с дърво, крехкост;
  • лекотата на материала. Тя е не само предимство, но и недостатък. В края на краищата, при настинки, силни ветрове, бурях кошерите трябва да бъдат определени;
  • влагонепроницаемость. Този материал, който не абсорбира влагата, съответно тя се натрупва на дъното на кошера;
  • ниска якост. Материалът е по-добре да изберете по-здрав, за да пчелите не нагризани го на кръстовища детайли;
  • сложността на почистване на кошери от прополис. Заедно с прополис могат отваливаться трохи стиропор;
  • високата цена на този строителен материал;
  • фиксиран размер на плочата. Често остава много отпадъци.

Отзиви на пчелари

За кошери, направени от стиропор, пчеларите оставят доста противоречиви отзиви. Някои доволни, а други намират за много недостатъци и препоръчват да се използват само дърво при производството на кошери.

Много пасечникам не ми харесва:

  1. Бързото износване на материала. Често се появяват пукнатини, които трябва отблизо прополис.
  2. Разрушаването на материала на зърната при почистване на корпуса. Замърсяването на прополис трохи стиропор.
  3. Направи кошер от стиропор доста трудно (пяна се развали).
  4. Унищожаване на материали от гризачи.
  5. Некомфортная зимуване на пчелите в кошерите, поради влага.
  6. Проникването на слънчеви лъчи във вътрешността на кошера, поради невъзможността му за оцветяване.
  7. Ларви на молци, се правят ходове в материала. При дезинфекция на горелка е невъзможна.

Опитни пчелари са доста доволни от този модерен, доста практична конструкция. Те смятат, че от стиропор и шперплат може да се направи чудесен кошер за пчели, ако всичко внимателно да се измери, а след това своевременно да осигурят дом за пчелите необходими за комфортен съществуване елементи.

– Добри условия за зимуване на пчелите

Пчеларите винаги се стремят да създадат добри условия за своята рожба – на пчелните семейства. Мнозина все още са в търсене на възможно най-удобно, топло жилище за своите домашни любимци. Те непрекъснато експериментират, имат всички новости, за които само се учат от познати, чуждестранните колеги. Много се заинтересувал от създаването на кошери от стиропор със собствените си ръце.

Пчеларството се счита за доста сложно, но всеки знае, че успешното зимуване на пчелите зависи от това, колко добри са условията, създадени за насекоми. Включени нас кошери като веднъж са такива. Те са в необходимата степен на леки, много удобни за поддръжка и, важното е да са практични.

Чертежи на кошери от стиропор, които ще намерите онлайн, литературата. Доста полезен, полезен инструмент, е работа на пчеларя поляка С. Тжибинского. Този добре познат на много пчелари практики описва в книгата си „Gospodarkawulachstyropianowych“ функции за работа с кошери от стиропор.

Пчелите трябва да прекарат зимата при стабилна температура (0 – -4 градуса). Влажност на въздуха не трябва да надвишава 85%. Освен това, за зимуване-опасни са на мишката. Трябва да се внимава, те да не излизат, иначе тези гризачи выгрызут мед от пити, унищожават пчелите.

Първата половина на зимата е нужно да присъстват на пчелите 1 – 2 пъти през един месец, а също и всеки път, когато се случва силен спад на температурата. През втората половина на зимния сезон посещение трябва да участить до пъти в седмицата, защото в този период пчелите са се появява първо потомство.

За да се уверите в това, колко са подходящи условията за зимуване на пчелите, трябва да се вслушат в техните гърми вътре едно доказателство. При мажоритарните системи се стига зимата пчелен рой публикува малко чуват, равномерен тътен. Ако гърми стана прекалено силен, означава, пчелите неудобно, те са загрижени за отклонение от нормата температури (им е студено, горещо), сухота на въздуха вътре в кошера.

Подготовка за създаване на кошера със собствените си ръце

Как да се направи кошер от себе си, за наличните чертежи? За да се пристъпи към производството на пчелен жилище със собствените си ръце, ще са нужни определени материали, инструменти:

  • метална линийка;
  • экструдированный стиропор (листа);
  • канцелярский нож;
  • стоманена кът;
  • течни пирони;
  • циркуляр;
  • пистолет винт;
  • самонарезни;
  • шкурка (фин).

След приготвяне на необходимите материали, инструменти, започваме да се трудим над рисунки. При работа трябва да се извършва всички действия, съответно схема:

  1. Първоначално изпълняваме маркиране пенополистиролового лист, съответно размера на определената къща за пчели. Тук ние се нуждаем от чувствах върха писалка, метална линийка.
  2. Извършваме раскройку на планираните линии на точното количество на детайли чрез канцелярского ножа, циркуляр.
  3. За бъдещето на продукта е чист вид се препоръчва шлифован ръб на приготвени чрез нас шкурка.

Инструкция за създаване на едно доказателство от стиропор

Качество на готовите проекти ще зависи от следващия етап от работата, а именно строителството. След изготвянето на подробности ще ги започнем сглобяването, която трябва да се извърши в определена последователност. Да разгледаме стъпка по стъпка сглобяването на цялата конструкция:

  • по ръба на всяка от стените трябва да се изреже „четворка“, която е необходима, за натоварения връзка фрагменти;
  • парцел с течни пирони на мястото на връзката. Правим две стени (вдлъбнатини за выступам);
  • присъединете се към стената, при това те трябва да бъдат плътно се притискат една към друга. Очакваме, когато изсъхне мястото на свързване;
  • стягиваем чрез саморезов конструкция, фиксираме. При този спазваме стъпка 9 – 12 виж Капачката е желателно по-нататъшно задълбочаване на 5 – 6 мм навътре стени;
  • извършваме монтаж на готови сгради;
  • проверяваме за наличието на пропуски, щелочек.

Ето един прост начин вие изготовите кошер от стиропор със собствените си ръце.

Какво е включено в конструкцията на кошера от стиропор, какво ще бъде теглото на бъдещата конструкция. Тегло на корпуса (без рамка) ще бъде 12 – 14 кг, което е доста малко в сравнение с дърво. Пенополиуретановые кошери включват такива елементи:

  1. Десятирамочные корпуса на 435 230 mm (4 броя).
  2. Делото.
  3. На дъното. Тази подробност се състои от дъно, мрежи против акари, мигриращите бели дъски, палети, подложка с амортисьорите за кошера.
  4. Фидер.

Мрежа срещу кърлежи произвеждаме от поцинкована мрежа с размер на окото в рамките на 2 – 3 мм. На мрежата се закрепва обогревающее устройство с мощност от 10 W. Тел от този обогревающего устройства отива към штекеру, който се намира на листовката от дърво.

Много важен момент е да се свържете обогревающего устройство на терморегулятору. Тази процедура се извършва след края на есенния формиране на гнездото. Вътре в контролния кошер температурата през зимата трябва да бъде в рамките на 2 – 4 градуса. По този начин храна се изразходват по-пестеливо, и влажност на въздуха вътре в корпуса не повече от нормалното.

За производство на тавичката имаме нужда от поцинкована tin. Тази част на кошера, необходими за контрол на зимуване. Благодарение на поддону може да се определи нивото на поражение пчели, кърлежи, наличието на аскофероза (за него свидетелства мумифицированный пило). При перевозе кошери тавата трябва да бъде отстранен. Това е необходимо за предотвратяване на страхуват от изгаряния на пчелните семейства. По време на транспортиране на кошерите препоръчва се извършва почистване, дезинфекция, палети.

При производството на кошери трябва да се вземе предвид дебелината на стените. Предната и задната стена трябва да бъде 35 мм, а страничните – 25 мм. На всички стени има вдлъбнатини за писалки. Летковая колело е разположен в предната част на стената. На летке има алуминиево капаче. Върху капака правят вентилационни отвори.

Хранилки трябва да се произвежда от номадски на окото, като размерът на клетките в мм, 3 х 3. За зимата кочевая окото се затваря пенополистирольным на нагревателя. При транспортиране на тази мрежа се премахва, топлоизолация бъде предадена в яслите.

Видео: кошер от стиропор в домашни условия.

Пенополиуретановые кошери, изработени самостоятелно

Може да не се реже детайли от новозакупените лист стиропор, а ги сготвите сами. За тази цел ще ви е необходима специална форма, сурови. Производство на пчелни кошери от полиуретанова пяна в домашни условия стана доста популярен напоследък. В сравнение с дърво конструкционный полиуретанов дунапрен си има своите предимства:

  • малко тегло;
  • неподатливост на влага;
  • отлична топлоизолация.

За производство на кошери е необходим базов комплект, който се състои от такива подробности:

  • шасито;
  • кутията;
  • камерата на стената в рамка (2 бр).

Също така основен комплект може да се допълни, ако е необходимо, тези форми:

  • мининуклеус;
  • ясла;
  • подкрышник;
  • преходни дъното.

При изчисляване на стойността в комплект трябва да се вземе предвид броят на точните ви прес-форми. Форми за производство на пчелни жилища могат да издържат на налягане, което възниква в процеса на разширяване на полиуретанова пяна. Всяка от плесени включва 2 полуформы, оборудвани с клип:

  1. Долната (дълбока).
  2. Горната част.

Леене на полиуретанова пяна се извършва така:

  1. Приготвя се смес.
  2. Изсипете готовата смес в долната полуформу.
  3. Затворете горната полуформу.
  4. Стягиваем полуформы скоби.
  5. Хладно форми в студена вода.
  6. Извличаме детайл от форми.

След кастинг форми ще остане само подпре изработени детайли от представената схема. Свиват стените на доказателство, при получаването на саморезов на дърво (100 – 150 мм). Фуга може да се проклеивать (по желание).

Кошер, направен от такъв материал, като стиропор, получи одобрението на SES. Този материал са признали екологично чисти. Особеност на този кошер се счита за огнеустойчивость, той е устойчив на такива вещества: ацетон, полиестерни смоли. Омекотяване на този материал е възможно само при температура 120 градуса.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *