Характеристики на съществуването на диви пчели и техните основни разлики от домашни

В природата все по-малко и по-малко остава на диви пчели. Повечето от тях вече окультурены и живеят с хора в условията на пчелина. По какво се различават от домашни, диви пчели, къде живеят, как презимуват, а също и как да се отървете от тях, ако е необходимо, ще ви разкажа по-нататък.

Ползите за природата

Диви пчели става все по-малко и техните видове са включени в Червената книга. Има около 20 хиляди техните разновидности и около половината от тях – това не е опитомен от човека видове. Учените дори не могат напълно да ги изследват, тъй като да се направи това е трудно. Характер на тази пчела живее най-често в условия на гората. Има диви пчели медоносными, пръст и др.

Но към кой да забравя принадлежат, всички изпълняват много важна роля – да опрашват растенията. Като се има предвид, че дивата медоносная човек много по-трудолюбива и харди, отколкото у дома, а също така с лекота издържа на всякакви метеорологични условия, а след това и опрашват растенията, тя може много по-активно. Именно благодарение на тези труженицам се случва опрашване на всички горски растения.

Освен това, диви медоносни пчели създават уникален по състав медът. Той се смята за най-ценен от всички пчелни продукти и е в състояние да излекува почти всяко съвременно заболяване на човека. Вярно е, че се намери такъв мед е много трудно, тъй като поради изсичането на гори и гибел на пчелните гнезда, броят им драстично намалява. Днес, за да намерите медоносную дивата пчела може да бъде по-голямата част само в специални резерви.

Най-известен е в Септември – Шульган-Таш, където едновременно се занимават с охрана на тази застрашените вида насекоми и добива на мед от диви пчели. Това пчеларството се нарича бортничеством. За пчелно семейство е имал шанс за оцеляване през зимата, хората се прибират у тях само една трета от мед един път в годината.

Характеристики на местообитанията на дивите насекоми

За такива диви и своенравни представителите на природата са необходими следните условия за ползване:

  1. Достатъчно простор за облетов.
  2. Наличието на уединена жилищна площ.
  3. Благоприятен воден обект наблизо.
  4. Наличието на голям брой медоносов.

Гори – любима местообитание на диви тружениц. И все пак, по отношение на изсичането на гори, благоприятни условия за тях става все по-малко. Затова не е чудно, че понякога пчелите диви дори да живеят наблизо, човешки жилища.

Що се отнася до самото жизнено пространство, за тях може да сгодиться почти всичко – една куха дърво, заешка в скала или на земята, покрив на къща, таванско помещение или гараж. Това могат да бъдат специално създадени торбички от листа и суха трева, които подвешиваются към нещо. Земните видове и изобщо издърпайте в земята, преминаване и изграждане специално квартира, където в най-далечния и защитена точката се поставя на матката.

Въпросът за зимата тези обитатели на гората стои не толкова остро, като с домашни събратя, за които човек измисля различни помещения и изолация. Дива пчела е в състояние да мигрират на температури, дори и при минус 50 градуса! Те са много издръжливи и не са претенциозни.

Основното условие за зимуване е достатъчно наличието на мед в кошера. И ако човек се отнемат при тях целият мед или повече от една трета от общо събраната сума, а след това пчелно семейство няма шанс за оцеляване – до пролетта всички те ще умрат. Някои видове диви пчели, които живеят високо в планините, през зимата се спускат в низините и зимата сред дърветата.

И тук ако се опитате метали и скъпоценни камъни див рой и да заемат в пчелина, а след това, най-вероятно, те много бързо умират, тъй като това ще бъде напълно некомфортные за тях условия. И тъй, опитвайки се да се сдобият с див мед преместването насекоми по-близо до човешкото дома ще бъде неуспешен.

Разликите дивата труженицы от дома

Тъй като тези насекоми все още се отнасят към един специфичен категория, а след това те имат много общо:

  • като начало, така и на дивата пчелно семейство живее стройна организирана група;
  • всяка пчела в кошера има своите задължения. Обикновено това е работа на пчелите, търтеите, матката и медоносни видове;
  • за снася мед, те създават клетки;
  • основните части на тялото те всички са едни и същи. Разликите са само в някои малки неща;
  • използват жилото за отбраната.

А ето и някои разлики диви екземпляри от дома:

  1. Дива представител на пчелен семейството е по-агресивни и могат да нападнат човек или животно, дори и при най-малкото допълнителното звук, движение или мириса, който не й хареса.
  2. Неприрученные насекоми са по-трудолюбиви и много по-активни събират нектар и правят мед. В резултат на запаси за зимата, те правят повече.
  3. Тялото на диви медоносни пчели по-малко, отколкото при домашни – съответно от силите на 2 – 3 см дължина. Но има и по-големи представители. Най-голямата дива пчела забелязан в Непал.
  4. При някои представители са „меховое“ покритие и защитен надига в гърдите.
  5. Те имат по-добър имунитет, почти не страдат и са способни да преживеят дори и студ при -50 градуса.
  6. Цвят на такива тружениц сив, липсва характерния жълт цвят. А при някои сортове дори няма ясни ивици на телец.

Ползи див мед

Мед от диви пчели – особен вид лекарствен екстри. Сред всички други разновидности на мед, именно дивият се счита за най-полезно и качествено. И всичко това благодарение на неговата насыщенному състав:

  • наличието на всички витамини и минерали, необходими на човешкия организъм. Особено преобладават витамини А и С, йод и фолиева киселина;
  • освен самото мед в него също има частично цветен прашец и восък, че само го допълва стойност;
  • благодарение на това, че див мед се берат само един път годишно, вече в есенния период, той успява напълно дозреть. А защото наситеността на полезните вещества в него се достига своя максимум.

Важно е да имате предвид и това, че такъв мед винаги се берат само на ръка, опитвайки се да не се навреди на клетки и не нарушава жизнените функции на диви пчели. Но тъй като и полезни вещества в него и най-добре запазени. В резултат получаваме максимална стойност меден продукт.

Див мед се използва не само в народната медицина. Също така уважават и ценят лекари от всички области на медицината. С помощта на див мед може да лекува почти всички болести, познати днес на човека. Най-често срещаните проблеми, при които успешно се прилага лечение:

  1. Подобряват апетита и изграждат обмяната на веществата.
  2. Лекува проблеми на стомашно-чревния тракт.
  3. Особено ценно е неговото влияние върху бронхите и белите дробове. С негова помощ може да се лекува бронхит, възпаление на белите дробове, грип и различни респираторни инфекции.
  4. Нормализира дейността на сърцето и капилярите. Той е в състояние дори за облекчаване на състоянието при исхемична болест на сърцето.
  5. Заболявания на бъбреците и други вътрешни органи.
  6. Мед може да намали мускулните болки и за лечение на заболявания на ставите.
  7. Намалява възпалението и лекува възпалено гърло.

Основните признаци на този див мед:

  • нейният цвят е по-тъмен и плътен;
  • вкус на тръпчив;
  • гъста консистенция, тягучая;
  • ароматът е плътен, богат и има лек мирис на дим.

Опасни диви пчели

Насекоми, живеещи в естествени условия, не е опитомен от човека, могат да бъдат доста опасни. Те са свикнали да защитава семейството си и своето жилище от всеки враг. Диви пчели са по-агресивни и могат да станат опасни за човека. Ако до вашия дом или в близост до дома си, се установява диви пчели, трябва да бъдат внимателни, тъй като това е доста неприятно съседство.

На първо място, шум, публикувано от голям брой на пчелите, ще ви пречат.

От друга страна, опасността от техните ухапвания в пъти повече, отколкото от домашни насекоми. От ужилване От една пчела може да се превърне в лошо, дори на човек, който няма в тях алергии. Ако човек покусает няколко диви пчели, това може да свърши много тъжно. Тяхната отрова е много по концентрированней, отколкото при домашните любимци, както и поради в пъти по-опасно.

Ако ви ужили дива пчела, трябва да се обадя на бърза или да направите следното:

  1. Извадете жилото.
  2. Обработва раната с алкохол.
  3. За да изтриете отрова, раната трябва да се изплакнете обилно със солена вода.
  4. След всички процедури приложете студен компрес или парче лед.
  5. Пийте много течности, в които се съдържа аскорбинова киселина. Това може да бъде чай с лимон или шипка.

Видео: мед на диви пчели.

Ако диви пчели ви се притеснява да

За да се избегнат неприятни последствия от съседство с диви пчели, по-добре ги махнете от сайта. Изключително, не е препоръчително да ги унищожат с помощта на химикали, тъй като това ще навреди на екологията, на самия пчелите, както и всички растения, които успеят да бъдат опрашени. Опитайте се да не унищожи пчелиное семейство, тъй като техните и така в природата има много малко, но те са много полезни за растенията.

Затова съветват да се обърнат от ветеринарната служба и поиска да прехвърлите на диви пчели на друго място. Ако нямате възможност да се обадите на специалист, внимателно се опитайте да го направите сами. За тази цел е необходимо:

  • създайте толкова официална кошер-стръв. Това може да бъде всяка кутия или кутия. По-добре тя да е направена от дърво;
  • поставете чекмеджето в удобно място, в близост до теперешнего пчелен кошер. Препоръчително е да покрие кутия храст или клони;
  • капните в него малко феромони на матката. Също така добре действа масло от лимонена трева. И изчакайте, докато пчелите переберутся там самостоятелно;
  • сега облечете се в защитно облекло и вземете здраво чантата. Внимателно поставете стръв в плик и го затворете;
  • последната стъпка ще бъде преместване на чантата с примамка и пчели далеч от дома. По-добре да се новото място за обитаване на пчелите се оказа гора. Освобождаване на пчелите от чантата, направи го изключително внимателно, за да не те нападнат за вас, като растревоженными. За тяхно успокоение можете да използвате дим.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *