Характеристики на сгради няколко членове на пчелни кошери и технологично съдържание в тях на пчелите

Технология на съдържанието на пчелите в няколко членове на кошерите, както и методи за пчеловождения. Как се случва зимуване на пчелите и как да се направи на мулти-кошер?

Характеристики на съдържанието на пчелите в няколко членове на кошерите

Опитни пчелари отдавна предпочитат да използват няколко членове на кошерите, защото тази технология значително улеснява работата на пчелина. Предимства на методи, които не са ограничени от простотата на взаимодействие с пчели – тя дава възможност за разширяване на семейството, отглеждането на млади животни и зимата насекоми без значителни загуби.

Както и всяка друга технология, съдържание на пчелите в няколко членове на кошерите ще изисква от собственика на определени знания, умения, собранности и внимание. Подобни изграждане не гарантира автономен съществуването на семейството, ще трябва редовно да се намесва в хода на техния живот, се погрижим за него и да сменяте рамка според периода от годината, в периода от добива на мед и на поведението на насекомите.

Характеристики на сгради

Многокорпусное съдържанието на пчелите за тяхната ефективност е длъжно структурата и запълване на кутиите. За да се гарантира непрекъсната работа на пчелина, собственик до началото на сезона трябва да има в арсенала на няколко набора от елементи, които ще му своевременно да сменяте рамка, да се отдели част уликов един от друг и надстраивать кутии.

Корпус:

  1. Обикновено, корпус доказателство е с ниско тегло, което позволява на собственика свободно да се движат постройки на пчелина и в населеното място, ако искате да я преместите по-близо до както нивите.
  2. Многокорпусное съдържанието на пчелите предполага наличието на плавен и бесщелевого кутии, единствените дупки – кръгли прорез с диаметър от 25 mm от всяка страна.
  3. За удобство на транспорта на двете страни се правят задълбочаване.
  4. Стандартен корпус е с размери 37х45х34, този обем е достатъчно за настаняване дори на силно семейство.
  5. В корпуса трябва да бъдат предвидени много нива на фуги, в които ще се вмъкват „“ дограма и подове.

Дъно:

  • многокорпусное съдържанието на пчелите прави задължително наличието на преносими дъното в коробе така можете да се свържете етажи помежду си, чрез увеличаване на обема на полезна площ на кошера;
  • за увеличаване срока на експлоатация на дъното да се боядиса, както и за защита от гнили дъски отдолу-силен барове.

Покрив, подкрышник и таван

  1. За удобство на транспорта покривите на няколко членове на кошерите се правят плоски.
  2. Подкрышники да изложим не само отгоре многокорпусного кошера, но и като хоризонтална мидълуер диафрагмата между „етажите“.
  3. Понякога пчеларите използват подкрышники като рамкови отделения с по-малки размери.
  4. Таванна рамка е също често се използва като граница между отделения.

Вентилационна рамка: този детайл е направен със собствените си ръце от дървени каси с нашитой върху нея дребна метална мрежа, чрез клетки, който пчелите не могат да се промъкне. Такава рамка може да бъдат монтирани на различни места – в подкрышник, покрива основния корпус.

Осъществяване на собствените си ръце

Чертежи за строежа на сгради и производство на рамки със собствените си ръце доста много, като се възползват от тях, вие лесно ще бъде в състояние да предоставят своя пчелин необходимо броя на новите сгради. При планирането е важно да се вземат предвид следните подробности:

  • ширина комфортен едно доказателство трябва да бъде от 380 mm;
  • височината на рамката може да бъде 145 и 230 мм;
  • старайте се да използвате по-малко метал – той не харесва насекоми.

Предимства

Принцип съдържание на пчелите в няколко членове на кошерите, използван от пасечниками още през 19-ти век, а през 20 век идеята развили нашия сънародник Н.М.Витвицкий и американците Рут и Лангстрот. В крайна сметка се е създала технология за работа с кошерите, и са разработени чертежите, които успешно се прилагат и до днес. Тази технология има редица предимства пред класическите техники:

  1. Ниско тегло на корпуса позволява да се пренасят го от едно място на друго.
  2. Кошер на мулти-лесно да направи собствените си ръце.
  3. Голям обем многокорпусного на кошера позволява на семейството да се развива.
  4. Корпус с рамки може да се свали от себе си, със собствените си ръце и без помощници.
  5. Многокорпусное съдържанието на пчелите позволява навреме да се намесва в тяхното развитие и да предупреди гадина: след като семейството се разраства, между две жилищни сгради се определя третият, отделяне на расплоды един от друг.
  6. Промяна на корпуса места, пчелар, провокира пчелите на усиления строеж – насекоми буквално за една седмица запълване на обема на новото „жилище“ пити.
  7. Многокорпусное съдържанието на пчели помага да увеличат семейството, останали след зимата без дами. Сираци насекоми през пролетта заменят към силни семейства.

Характеристики на зимуване

  • Силни семейства остават да прекарат зимата в самостоятелни корпуси, кутии със слаби малочисленными групи пчелите определят заедно.
  • Зимуващите пчели в няколко членове на кошерите трябва да се проведе в мулти-диференцирани проекти, това ще насекоми, за да преживеят дълъг сезон. На долното ниво се определят корпуса с пчели и пило, нагоре придават фуражни дограма с цветен прашец и запечатанным мед.
  • По малко хранене зимни запаси на семейството постепенно се местят нагоре по рамка. Ако пчелите са напълно преместват в горната част на корпуса, не бързайте да се почисти дъното. Подлатать и санирани го вършете в топло време. Докато е студено, не може да се поставя кутия с зимуващите пчели надолу, тъй като така те могат да перемерзнуть.
  • В края на зимата с настъпването на топлина трябва задължително да ревизия на семейства. В началото на пролетта осматриваются всички на корпуса, се оценява, остана ли жив матката. По време на одита започва планирането на цялата сезонна работа със семейства и подготовка на необходимия инструментариум.

Пренареждане на корпуса

Пренареждане на корпуса позволява пчелар засили семейството, предупреди гадина, както и да помогне на слабите групи насекоми. Опитни пасечников с течение на годините се оформя някакъв календар, след която те променят местоположението на сгради и отделения, се добавят и променят рамка, отделяне на матката и присоединяют към семейството на ново потомство.

С помощта на мулти-кошер и методи пчеловождения, разработени в съветските години, ще могат навреме да се следят промените в семейството и насочване на дейността на насекоми в желаното от вас русло, без много стрес за пчелите.

За всяка местност практикуващи пасечниками са били идентифицирани ефективни методи на съдържание на пчелите в няколко членове на кошерите. Тези разработки са базирани на активността на насекоми и особеностите на тяхната дейност в различни периоди.

Графики подмяна на дограма и заместване на нови кутии в кошер на мулти-зависи от медоносного на цъфтежа. Всеки терен на тези периоди винаги са били техните. В топлите южни райони на завод мед трае по-дълго, в северната част той е изключително кратък, в средните географски ширини пасечникам трябва да се съсредоточи на цъфтеж на дървета и диви цветя.

Увеличаване на семейството

За да се провокира матката да се отложи повече яйца, горна кутия с насекоми пренареждане на по-ниско ниво. Майката индивид, следвайки инстинктите си, ще се движат нагоре и там ще се отдаде на новото потомство. Най-добре е саксията в семейството в началото на май при топло време.

След като от яйца на долния и горния коробе ще се появи потомство (около периода на цъфтежа акация), за да предупреди гадина, между заселенными сгради се определя нов.

Формирането на слоеве

Разгораживание корпуса на покривна мембрана, направена със собствените си ръце, позволява да се образуват издънки на младите. В горната част на отделен „етаж“ в началото на сезона подсаживается майката индивид, която снася яйцата си и отглеждат ново поколение на работниците.

Когато идва и основния период на медоноса, проблемите се свързва с основното семейство. Наличието на голям площад, за да позволява на дънната риба не се тревожи за липсата на места в своя кошер за семейството и сот, и спокойно да се отдадете на потомство.

Разширяване на жилища

При благоприятни условия семейство е в състояние силно да растат. Поради ограниченост насекоми може да не е достатъчно място за изграждане на клетките. За да не позволите на гадина пчели, корпус отново надстраиваются: се определя отделна кутия за събиране на мед, където веднага се втурват лица-строители за подготовка на клетъчни отделения, преди събирането на меда.

За да се осигури работни пчели градивните елементи и да им даде идея за назначаването на „помещения“, нов корпус се поставя няколко кадъра от вече готови пити, създадени на тази и също семейство, както и рамки с изкуствени восъчни пити.

В такива четырехкорпусных уликах обитават силно семейство в средата на медоноса. Малки групи в голямо пространство просто ще бъдат изгубени и няма да имат време да се изгради клетки до началото на монтажния сезон. Важно надстраивать пчелен къща постепенно, като се фокусира върху нуждите и скоростта на изграждане на насекоми.

Видео: съдържание на пчелите в няколко членове на кошерите.

Запазване на място

Не винаги пчелни семейства растат така, както бихме искали пчелар, да, и понякога голямо потомство, просто не е необходимо. В дъждовно и хладно лято, или, напротив, в безплодните време, насекоми не могат да се гарантира, нито себе си, нито на собственика на достатъчен обем мед. Така че понякога не е необходимо прекалено повишаване на семейството, търсейки им укрепване.

При неблагоприятни условия е по-добре да ограничи развитието на слаби групи и да се заселят ги на малки площи. Някои пчелари се спести място, споделяне на корпуса на наполовина потолочным припокриване, осигурявайки по този начин компактно жилище веднага за две семейства.

На всеки етаж на тази сграда следва да се предоставя всички функционални детайли, необходими за всяко домакинство – малко място за шийката на матката и немногочисленного потомство, рамки за събрания мед и парцели за строителство на клетките. При отделна група трябва да има собствен вход.

Пчелар трябва своевременно проследяване на попълване на рамки, да ги промени на празни, за да се гарантира работата на пчелите, а при разрастании семейства да ги увеличат жилищната площ, расселив по различни кошери, използвайки начин на интегрирани пътуване един дейности.

Важно е навреме да се определи за преустройство на сгради и „преместване“ на дънната риба. Като правило, всички манипулации, които се правят, когато в работно коробе вече отстроено малко повече от половината рамки с восъчни пити. В такива моменти все още може да се определи местоположението на матката за сядане около нея пчелите. Ако същите клетки ще бъдат напълно възстановени – дънна платка човек може да пропаст от погледа пасечника.

Пренареждане на корпуса позволява да се повиши ефективността на пчеларството за сметка на инстинкти насекоми: предоставяне на простор за матката, ще осигури на семейството си добро потомство.

Определяне на празни топли кутии за строителството, ще даде работа на пчелите, и те незабавно ще бъдат ангажирани в изграждането на клетките. Така до основните периоди, както ще имате и пчелите работнички, и „складиране“ на площада. Голям „реколта“ ще ви осигури насекоми сигурна зимата и да се получи добър доход от пчелина.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *