Характеристики на съдържанието на пчелните семейства в кошерите двухкорпусных

Целта на всеки пчеловодческого стопанство – висок добив на мед. Гаранция за това имат силни пчели, не са склонни към рояка. Един от начините за постигане на този резултат – двухкорпусное съдържанието на пчелите, което има своите нюанси и особености. Предимствата му отдавна са оценени на пчеларите. Въпреки това, методът има и недостатъци.

Защо ви е нужен втори корпус?

Съдържанието на пчелите в двухкорпусных кошер дава възможност за разширяване на пространството за развитие на семейството. Когато в една камера се запълва потомство всички пити, пчелите работнички са били неактивни, а когато матката спира година, са създадени всички условия до началото на роене. За да не се предотврати, трябва да се увеличи жизненото пространство на пчелните семейства. Причините за инсталирането на втория корпус са няколко:

  1. За подкуп ще нарасне силно семейство матката активно ще породи свободни пити, пчелите растат здрави и силни и не губят breed качество.
  2. При пчелите няма да бъде причина и време за роене.
  3. Мед реколта може да се увеличи на 40 – 45%.
  4. Ще се увеличи производството на восък.
  5. Такива кошери по-лесно да се подготвят за зимата.

Когато заложите?

Най – важното- навреме се създаде втори корпус и правилно да поставите в него рамка. Освен ако зимата излиза силна семейство, тогава това трябва да се прави през пролетта. За по-слабите семейства то се прави тогава, когато тя ще ескалира до сила след зимен сън, това е около месец преди началото на цъфтежа на основните медоносов. Към това време и двете сгради трябва да бъдат изцяло попълнени отстроенными пити.

В началото на добива на мед, когато пчелите ще понесат първия нектар, медена пита, горния корпус трябва да бъде свободен от потомство, защото именно там пчелите ще сгъване на мед.

Да се определи Точно време на инсталацията може да бъде по рамка гнездового на корпуса. Ако от 12 кадъра (стандартен размер за дадана) 8 – 9 броя напълно заети с пило, а обсиженных улички не по-малко от 10, това означава, че е време да се увеличи пространството.

Поставянето на рамки

Двухкорпусное съдържанието на пчелите предполага определен ред за настаняване сот. Вторият корпус трябва да се преместите 2 – 3 рамки с запечатанным пило заедно с пчелите и една рамка с разновозрастным потомство. Отстрани се поставя медово-перговую рамка, след това на една рамка с пило, пити и рамки с малко мед, взета от запаси. За начало във втория корпус трябва да бъде 6 рамки. Най-новите поставят на стени и изолацията.

Матката преминава във втория корпус, където започва активно да сеят празна клетка. Тъй като броят на пчелите в семейството ще се увеличи, пчеларят трябва да се добавят рамки, докато от тях не ще бъде на 12 парчета.

Пчелите в горния корпус ще се трудят, отстраивая клетки. Точно в това време може да се попълни запасите суши в пчелина, на мястото на пчелна пита отстроенную и протестанти. Но това може да стане само в случай, ако матката не се е преместило в него и не започне да я породи.

Перегруппировку рамка произвеждат преди започване на добива на мед. Целият печатни пило и пити трябва да бъдат насочени във втория корпус. По отношение на извеждането на пило, пити ще бъдат освободени за приемане на мед. А рамка с разновозрастным и отворен потомство трябва да се премести в долния корпус. Да се започне такова движение трябва да бъде, когато в горния корпус ще бъде не по-малко от 12 кадъра.

Именно в този режим рамка и е практичността и удобството, които дава двухкорпусный кошер. Ако рамката не се движат, а след това в горния корпус в непосредствена близост до с мед ще соседствовать расплодные. Смисълът на създаване на двухкорпусного пчелен къща утратится.

По време на събирането на меда пълна рамка се заменят с празни, като по този начин пчелите ще бъде много повече място за мед, а на пчеларя значително ще се увеличи реколтата.

Тънкостите на съдържанието

С нарастването на семействата, пчеларят трябва постоянно да се добави нова рамка във втория корпус. Старите тъмни пити за това не са подходящи. Там могат да бъдат останки от мед или цветен прашец, продукти на жизнената дейност на пчелите и всички видове пчелни отпадъци. Те са потенциални източници на инфекция. Добавят по-добре светли, наскоро построени клетки, в тях и мед по-дълго не залязва.

Ако има дори и малък подкуп, може да се сложи в рамка с пчелна пита. Долен корпус също трябва да бъде изпълнен не по-малко от 12 рамки. Ако заети рамка не е достатъчно, за да запълни двата етажа, липсва номер трябва да добрать рамки с пресни пити. По малко пълнеж мед сот горната част на кошера, пчелите ще започнат да се изливат в освободените клетки на по-ниско ниво.

Именно от сот втори корпус в първата половина на добива на мед са избрани рамка за зимна храна на пчелите. Медът трябва да е зрял, а рамката е изпълнен запечатанным мед не по-малко от половината.

По време на основната подкуп, матката трябва да бъдат трансплантирани в долния корпус и я изолира от горния ешелон. Това може да стане с помощта на специална решетка – диафрагмата. Я отвори прекалено малки, за матката и трутня, но в тях без затруднения преминават пчелите работнички.

Проблемите

В двухкорпусных кошерите може би семействата с две майки. Този метод позволява значително да увеличат семейството към момента на основната култура на мед и да се избегне роене. Проблемите трябва само в онези места, където мед реколта идва късно, а пчелите вывелось вече много. От безделие и пренаселеността пчелите започват да губят работна енергия и се подготвят за рояка.

Това могат да бъдат избегнати, като щамове, тъй като гнездото на пчелите да се разшири, вече не е възможно. И щамове, необходим е и силни семейства, водещ в развитието на други, наличните в пчелина. С тях се случва същото – те не задържат до главния поток мед и пусна рой.

Когато всички 12 кадъра на дъното на кошера, обитавани от пчелите, за образуването на пластове прибран няколко кадъра с напечатани на пило и пчели. Те се поставят в друг корпус, добавяйки там рамка с храна – пчелен хляб и мед. За вярност там може да се отърси от пчелите с още една рамка. Най – важното- трудно да се следи, за да наслояване не попадна на старата царица.

Новият корпус е разположен на кошера, от където са взети рамка, летком в противоположна посока от основния. Промяна на пластове обикновено се правят сутрин, а след обяд там се поставя младата царица, но в изолирано от общото пространство формата. Я освобождават на следващия ден. След въвеждане на две седмици нова матката започва активно да снасят яйца. За изключване на вражда между старата и новата кралица определят мрака на дяла.

По този начин се постига две цели – създаване на голям силна семейството и заетост на младите пчели работнички на изграждането на нови клетки в горния корпус. Всички пчели работят, матката е по-млада, при тях няма причина рояк. Преди мед поток издигнат преграда, за да комбинират две семейства. Старата царица може да се махне в нуклеус, а младата переселить в долния корпус. Едва след това се прави ротация на кадрите.

Опростено съдържание на пчелите в кошера двухкорпусном

Този метод не изисква много труд от пчелар. След инсталирането на втори корпус от дъното на гнездото, в него се прехвърлят една или две рамки с пило на различна възраст, заменяйки ги с а отстроенными пити. На горния етаж на расплодным рамка добавят още три – две с малко мед и една пчелна пита.

Да ги отделят от свободното пространство преграда, а отгоре изолирани холстиком и възглавница със сух мъх. Според развитието на семейството, веднага определят още 6 кадъра, като ги поставя в съседство с тази, където има потомство. Матката се измества в горната част на корпуса и започва да сеят празни пити, които възстановен пчелите работнички.

Подгответе се за зимата

Съдържанието на пчелите в няколко членове на кошерите улеснява задачата на пчеларя. Обучение – одит на семейства, трябва да започне след основната подкуп през втората половина на август. В природата пчелите се справят чудесно сами и с прибиране на фураж и с формирането на гнездата и с вентилация своя дом.

Човек се намесва в тези процеси, премахва пчелите са по-голямата част от мед и разпространение на останалата по своему. Затова монтаж на пчелите за зимата – това е задължителна процедура, проводящаяся в два етапа, а в двете сгради е да се направи по-лесно.

Първото нещо, което трябва да направите след събирането на меда, това е попълване на запасите от храна – в края на краищата, голяма част от мед, извадени от кошера. Пчелите трябва да се хранят със захарен сироп, за да те нов дизайн го в мед и разложили го сотам на своя ред. Към офанзива на студената пита с храна за животни с мед трябва да бъдат запечатани.

В същото време се извършва проверка на пчелните семейства – състоянието на матката, количество храна и пило, от състоянието на сот. Пити не трябва да бъдат жълти или кафяви. Твърде светли пити – студени, в тях не се формира клуб, а през пролетта на матката ще породи ги на последно място. Кафяви пити – стари, с много отпадъци – източник на инфекция. В тях са медът може бързо кисел или кристализира.

Идеалният вариант – светло-кафяви пити, в които вывелось не повече от 2 – 3 поколения пчели. Като се има предвид размера на семейството, трябва да премахнете излишните клетки, оставяйки само тези, които са обитавани от пчелите. Се почистват и обхвата на пергам.

На следващия етап се извършва през септември след последния потомство. В това време е удобен за извършване на лечебната обработка на пчелите varroatosis и акарапидоза. В средата на гнездото вече освободилась, клетки са празни, в тях пчелно семейство е развил зимни клуб. Храна пчелите вече распределили така, както им трябва да е отстрани и над клуба.

Ако пчелите зимуват в омшанике, а след това в кошера може да добавите няколко свободни рамки. Ако кошерите остават на улицата, е допълнителен кадър е по-добре да не се добавя. Рамка с мед при двухкорпусной зимата в подходящото гнездо не се поставят. От тях се пълнят горната част на корпуса, той се смята за храна за животни. По отношение на изчерпване на хранене на пчелите, ще бъдат преместени в най-горния ешелон. През пролетта там се появи потомство.

Там по стените се определя две рамки с пчелен хляб. Брой кадри в горния корпус зависи от силата на семейството. Polnomednye пити се поставят последователно с частично попълнени. Не трябва да бъде наполовина празни клетки. На две средни рамките на мед трябва да се лишите до височина от 5 – 8 см.

Долен корпус трябва да има достатъчно подрамочное пространство, за да се образува въздушна възглавница. Тъй като клубът е преместен в горната част на корпуса, това пространство се увеличава, което допринася за добра вентилация на кошера и предотвратява образуването на влага.

Видео: двухкорпусное съдържанието на пчелите.

Устройство двухкорпусного кошера

Днес можете да си купите или произвеждат по поръчка на всеки кошер. Както може да го направи със собствените си ръце. Ние няма да се спирам на производството му, имайте предвид само няколко задължителни параметри:

  • покрив с вентилационни отвори, затянутыми мрежа;
  • подкрышник (за затопляне);
  • потолочина;
  • двойна бленда, разделящ два корпуса;
  • на дъното.

По-удобно, ако дизайнът бъде разборной, че горната част може да се свали. И В двете части на кошера се правят прорез. Бленда се извършва от пръти. Ако в двухкорпусном кошера ще живее пчелно семейство с една дама, допълнителна защитна мрежа не е необходимо.

Ако в горната част на корпуса подсаживать младата царица, то диафрагмата се засилва от фина мрежа, преграждающей път стара матката и трутням. При формирането на капака в горната част на два корпуса се отделя глух подвижна преграда.

Единственият недостатък двухкорпусного съдържание на пчелите, според пчеларите, е голяма тежест на конструкцията. Горната част може да тежи 45 – 50 кг., да го застреля един доста трудно, а това трябва да правят всеки път при изпомпване на мед.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *