Естествени и изкуствени методи на размножаване на пчелите

Много пчелари се интересуват, като пчелите, подобряване на условията за техните жизнени показатели, за да се подготвят за зимата. Но не по-малко интересна е тема: размножаване на пчелните семейства или как се размножава медоносная пчела. Именно характеристики на размножаване на този усърдни насекомо ние сега да разгледаме.

Форми на развъждане на пчели

Пчелите не напразно се считат за уникални същества. Те са надарени с невероятно устройство на семейството, високо ниво на общуване, точнейшей организация, ясно се чувстват, когато може да се пристъпи към отделяне от стария рой, а когато трябва да се държим заедно. Рой действа като единен организъм.

Размножават пчелите обикновено според две техники:

  1. Желание за копулация, чиято цел е да се играят насекоми, подобни на себе си.
  2. Увеличаване на силата на семейството чрез естественото роене.

Освен това, пчеларите много често се използват не само за размножаване на пчелните семейства, по естествен начин, но и се радват на изкуствени методи за увеличаване на броя на жителите на пчелина. Сред изкуствени начини за размножаване трябва да разгледа следните:

  • на резници;
  • дял на пчелните колонии, на пода-лято;
  • „нападение на матката“.

Помислете, как да се размножават тези трудолюбиви насекоми на всеки от начините за по-детайлно.

Размножаване по естествен начин

Естествено размножаване на семействата на пчелите се случва вегетативно-по полов начин. Тяхната система на генетично наследство има невероятна разлика от генетика на животните. Разделянето на старата колония се случва само в метео дни.

Имайте предвид, че матката никога не излита от кошера първата. Тя напуска кошера, след като от него излита въпреки че половината от пчелите. Насекоми, които се събраха напускат стария кошер, задължително изпълват zobiki мед. Този състав им е достатъчно за няколко дни.

След като се е случило гадина, рой отлита с новата кралица на друго място. Старият рой продължава своето съществуване, сгруппировавшись около старата матката. По този начин в пчелина се появява 2 пълни семейството на пчелите.

При разгледани нас трудолюбиви насекоми носител на генетичния материал е точно за работната пчела. Нейната цел се определя от маточными началото и най-работната пчела. Нейната роля по време на размножаването е затворена в:

  • контрол по качество, количество яйца, които снася матката;
  • отглеждането на потомство.

Началото на размножаване е съчетаването на млад матката с избраните трутнями. След чифтосване я выкармливают пчелите-медицинска сестра. След известно време царицата снася яйца, в това време теглото му се увеличава, тя е неспособна да лети. Да се издигне във въздуха, тя ще бъде в състояние тогава, когато вече престанат да снасят яйца, ще рояк пчели. При влизане в предроевое състояние пчелосемьей, отбелязва бърз нулиране на теглото на матката, спиране на нея снася яйца.

Гадина

Размножаване на пчелите може да се случи чрез отделяне от рояк пчели, което има своя пчеломатку. Този процес е много дълъг. Той започва още преди директно клон от стария рой и за намиране на ново място за съществуване.

През пролетта обикновено се случва смяна на overwintered насекоми на младите. Новото поколение се различава энергичностью, упорита работа. Им е по силите да се хранят 5 пъти повече ларви, отколкото старото поколение пчели-настойници. При това се отбелязва бърз ръст на колония, в която увеличава броя на младите.

При лошо време млад бездельничает, той не може да събира нектар. При това се отбелязва спад на трудоспособност, производителността на цялата колония. В очакване на насекоми покриват прилетную дъска.

В началото На роене показва появата на специални купички, необходими за извеждане на дами. Изграждане на сот леко се спира, точно както и събиране на нектар. Брой потомство с трутнями расте, снасят може да се забави, съвсем спира. В това време матката спира да се хранят молочком, тя се впуска в поеданию мед. Матката значително намалява теглото, сега тя е в състояние да води след себе си нова пчелосемью.

Преглед на основните предпоставки за рояка:

  1. Увеличение на броя на младите хора-мокасини.
  2. Влошаване в условията вътре в кошера (прегряване, липса на вентилация, стягане).
  3. Разпределението на старата дама недостатъчни количества феромони.

Обикновено отделяющиеся пчели (около 50% колония) отпадат от кошера по-късно от 7 – 9 дни, след като в маточните купа ще бъдат отложени яйца. При лоши метеорологични условия срокове отпътуване забележими стегнати. Млад заема почти 2/3 от нов рояк.

Преди да отлети отделяемые индивиди, пълнени своите брюшки мед, подготвяйки се за перелету. Асоциация на рой се случва след сигнал от скаути. Насекомите могат да се приготвим за отпътуване около кошера (в тревата, дръвче). Полет на новото място на пребиваване се извършва на прилична надморска височина (около 3 метра над земята).

След първия роене деление на старата колония не свършва. За него могат да последват още не една гадина. Това се дължи на наличието на голям брой маточните ларви, които се намират на различни етапи на развитие. Всеки от следващите разделени рояци ще има по-малко пчели. След края на роене на пчелите да унищожават тези прелетни, които не са успели да излязат от кралица клетки.

Насекоми след роене с всички сили да пристъпи към създаването на гребен, на събиране на мед, усвояване на нови пространства. Такава „блудния рояк“ е много трудно да хванеш. Също така минус в процеса на свободното роене е намаляване на производителността роящейся на семейството. Така че пчеларите са измислили други начини, по които ще се развият пчели.

Характеристики на изкуствено размножаване

Пчеларството представлява някои от начините за изкуствено размножаване на пчелните семейства. Такива начини за увеличаване на пчелина изискват много по-малко неприятности. Сега си представете тези начини:

  • създаването на индивидуални, национални отбори на резници;
  • „нападение на пчеломатку“;
  • пътят се раздели.

Първи стъпки към формирането на слоеве трябва да се оттегли, за да се подготвят дами. За да се подготви щамове, с който настанява матката, е необходимо:

  1. Изберете продуктивна силна семейство, което е 10 на пчелните улички и, като минимум, 7 – 9 кадъра.
  2. Изберете от кошера, 2 – 4 рамка, съдържащи печатни пило, пчелите, които седят на тях. Тези рамки прехвърлете вътре в друг кошер.
  3. Сложи пчелите с 2-те рамки вътре в същия кошер. Там също постави на предлагането на храни.
  4. Пчелите от нов, само на въведените пластове, обикновено идват към материнскому гнездото. В този период към новата семейство може да се постави на матката (който настанява), сложи узрял“.

Проблемите с пчеломаткой се формира по същия начин. До наслояване може да се поставят много повече пчели, пило.

При създаването на готови пластове трябва да се вземат пчели, пило с различни здрави, силни семейства. Този начин на размножаване не носи никаква вреда на старата семейство.

Деление

Същността на този метод се състои в извършването на такива действия:

  • Трябва да се вземат по едно семейство от 12 улички, 8 рамки, които съдържат пило.
  • Нов кошер се поставят със стария. Той трябва да бъде като цвят, форма на стария.
  • Половината от пчелите + расплодные рамка + фураж рамка прехвърлете вътре в новия кошер. Там също се поставя нова матката (плодная). Вътре в стария кошер и остава в матката.
  • Поставяме рамки, съдържащи пчелна пита (няколко броя) вътре в двата кошера.
  • За равномерно разпределение на полет семейства трябва да бъдат поставени къщички от двете страни от мястото, където по-рано се заселват в майчин кошер.

Видео: размножаването и развитието на пчелите.

Метод „плака на матката“

Този метод на размножаване на пчелите (медоносни видове) се използва само в роящихся пчелосемьях. Той се осъществява по такъв начин:

  1. От стария кошер (майка) прехвърлете 4 рамка, които съдържат пило на различна възраст.
  2. Извършваме монтаж на питите, сот, съдържащи мед, от двете страни на пилото.
  3. Пересаживаем старата царица вътре в нови местообитания.
  4. Нов кошер суап на място, където предварително стоеше стар. По този начин се получава убеди пчелите, че нов кошер – това е тяхната стара къща.

По този начин, на ново място, изчезват всички летящите пчели. Нова пчелосемья се увеличава с плода пчеломаткой. В този случай трябва да се внимава за доход вода, храна.

Когато се планира създаването на всеки от посочените по-горе методи за размножаване на пчелните семейства, практикуващи пчелари се вземе предвид всички принципи на биологията на тези трудолюбиви насекоми. Нелетные насекоми обикновено остават на това място, на което им се поставят. В същото време летящите насекоми, обикновено идват в която е обичайното място за обитаване.

На определено място трябва да се прилага всеки метод от всички посочени. Избор на метод зависи от обема, характера на подкуп. За да изберете подходящия начин пчелар трябва да се научат на срока на цъфтежа на всички медоносни култури, тяхното разнообразие, сезонността на подкуп.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *