Дезинфекциране на кошери: кога да се проведе

Прекарвайки дейности по профилактика и лечение на различни заболявания на пчелите, никога не трябва да забравяме за такъв ефективен начин, като дезинфекциране на кошерите.

Дезинфекциране на кошери

Профилактична дезинфекция

Основна профилактична дезинфекция се извършва при инсталиране на кошерите в пчелина, преди закупуването на пчели за превенция на разпространението на заболявания.

За това се третира с кошерите (жилища, магазини, таван, дъно, рамки (дървени елементи)) и цялото оборудване за пчеларството дезинфекциращи вещества.

Текуща дезинфекция

След като извършена работа да се грижи за пчелите, дезинфекция на целия оборудване за пчеларството: стамеску, кутия, в която бяха поставени рамки за пренасяне, цялата повърхност на комина дымаря, както и предната решетка пчелар.

Заключителна дезинфекция

Заключителна дезинфекция се провежда в края на сезона на събирането на меда е особено внимателно.

За това предварително дезинфекцирани 10 пчелни кошери и в тях се прехвърлят на пчелните семейства. Преди това всички дървени части на рамката, диафрагмата, дъски на тавана на кошера се лекуват с дезраствором. След като кошерите се освобождават от пчелите, те също внимателно вычищают и обработени със специални реактиви.

Ако открит на американски гнилец или причинява nosema, кошери, лекувани с реактивен двигател. Можете да прекарате газов дезинфекция, при това кошери отгоре сервира с пластмасова обвивка, под която се извършва обработката.

Дезинфектанти

Средства за дезинфекция са в зависимост от проблема, която е установена

  • Газова дезинфекция на двойки на формалин се използва при обработката на инвентаризация, при това допълнително се прилага термокамера, температурата на която се поддържа на ниво 1000 °C и влажност на въздуха 100%. Процесът трае не по-малко от час. На 1 кубичен метър камерата се изразходват около 200 ml 40% разтвор на формалдехид.

За да се отървете от nosema и гнилец, температурата в камерата се поддържат на ниво 500 °C и в тези условия произвеждат обработка на питите. Неутрализация на формалин се произвежда 25% амоняк спирт обем 120 мл на 1 кубичен метър камера.

  • Разтвор на формалдехид (4%) се използва, дезинфицируя клетки при заболявания на пчелите nosema. Мобилни клетки, навлажнена с разтвор на формалдехид, разбрызгивая лекарство гидропультом. Разтворът се приготвя в концентрация 1:9, т.е. една част от формалдехид разтворим в девет части вода.

След извършване на такава обработка на питите се поставят в кошерите и выдерживаются в херметически затворени опаковки в продължение на 4 часа при температура около 200 °C, но не по-долу.

  • Алкална 40% разтвор на формалдехид се използва за обработка на ульевых рамки и други части на кошера при гнильцовых лезии.

Разтворът се приготвя, както следва:

  1. 1 част формалдехид;
  2. 1 част NaOH;
  3. На 20 части вода.

За обработка на 1 м3 кошера се приема 0,5 л сварен разтвор. Дезинфекция се извършва два пъти на всеки час. Също така можете да провеждате и екстрактори мед, носят ги при температура до 500 °C за борба с американския гнильцом.

  • Испаряющаяся оцетна киселина, концентриран се използва за дезинфицирования кошери от nosema. Кошер с 12 кадъра се обработва 200 мл оцетна киселина. Между двете тела се монтират пакля, наситен концентрирана оцетна киселина, и така отлежава в продължение на три дни с температура на въздуха над 160 °C. Ако температурата на въздуха е по-ниска, по този начин кошерите отслужват пет дни. Приготвяне на разтвора: 4 части 96% оцетна киселина вземете 1 част вода.
  • Монохлористым йод, лекувани с клетки при откриване на гнильцовых заболявания. Приготвя се 5% разтвор на монохлористого йод и хидратира пити от обеззаразени с. В такова състояние на клетката се оставя да престои в продължение на 24 часа, след това внимателно измити и изсушени.
  • Смес от водороден прекис и оцетна или мравчена киселина, лекувани с клетки, за да се отървете от американския и европейския гнилец. Приготвя се разтвор, който се състои от 3% H2O2 и 3% киселина, останалото е вода. Кошери, рамки и всички останали дървени детайли се лекуват с воден разтвор, състоящ се от 10% пероксид 3% киселина. Лечението се провежда три пъти през час. На 1 м3 кошера се използва по 1 литър разтвор.
  • Хоросан каустик калиев однопроцентный използват за обработка на филтър части на кошерите. Да ги вари в този разтвор в продължение на 15 минути.

Допълнителни начини за дезинфекция на кошерите

Обърнете внимание, как най-достъпно средство за систематична обработка на детайли на кошерите и инвентара пчелар използват вряща вода (вряла вода).

Също така части от кошери и инвентар пчелар дезинфекция произвежда чрез изпичане. Дървените части на печени до получаване на кафяв цвят. Особено ефективно използване на печене съвместно с други средства за дезинфекция при инфекциозни заболявания.

В заключение може да се каже, че средствата и методите за дезинфекция на кошерите достатъчно много, и да ги прилагат, трябва да бъде само тогава, когато това е икономически изгодно. Понякога вместо да се дезинфекцира, по-добре изхвърлете старите кошери и инвентар, а вместо тях да се определят нови от съвременни материали.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *