Брой на очите от медоносной пчелите и характеристиките на техните устройства

Колко пчели очите и какъв гама на цветното зрение при нея? Отговорът на този въпрос ще научите от нашия преглед.

Пчелите също са очите

Медоносните пчели, както и други живи същества, имат зрителна система. Светът през очите на пчелите не е толкова ясен, както, например, очите на човек или на куче, но тя го вижда – и това е факт. Без очите на насекомо не можеше да лети от цвете на цвете и събира вкусен нектар. Колко пчели в очите? Само пет:

  • три прости;
  • две от най-трудните.

От двете страни на главата се намират две големи сложни глазика, състоящ се от определен набор от фасеток (фасетки – това са такива клетки). Броят им може да бъде различен – колкото по-голям човек, толкова повече клетки в сложното око. За сметка на такава структура пчела вижда предмети като мозаечни изображения, състоящи се от набор от отделните точечек. При трутня клетки в сложното око два пъти повече, отколкото в матката.

Прости очи, пчелите са на механик-водачи). Те имат формата на малки точици, свързващ които можете да получите триъгълник. Ролята на прости очи – второстепенен, т.е. те възприемат не предмети, а интензивността на осветление. Именно те дават малкото насекомо информация за това, кое сега е време на деня.

Да, характеристики точка на пчелите правят възможно възстановяването на само доста размита, размытого изображения. Но то се получава обемна и мащабен – това позволява пчелке по време на полет покрива доста голямо пространство. Два вида очите природа насекомо овластена не е случайно – те се допълват взаимно, което прави реалистична картина, пълна и разбираема.

Цветното ни зрение

Освен това, пчелите да имат добре развито зрение цвят – такъв няма нито един от други насекоми. Цветен визуален спектър:

  1. Син.
  2. Жълто.
  3. Зелен.
  4. Оранжево.
  5. Бял.

Насекомите могат да се разграничат поляризирани лъчи (такива, например, излъчва синьото небе). При този червен очите на пчелите от черно не диференцират, и зелено с оранжеви възприемат като нюанси на жълто.

Специално устройство, позволява на очите малкото насекомо възприемат обекти и в цялост, но по форма те виждат по различен начин- пчела лошо дифференцирует различни геометрични фигури, цветя и други предмети, с форма на цвете, възприема съвсем нормално. Движещи се предмети насекомо вижда по-добре, неподвижни представляват за нея по-малък интерес.

Ето защо при обработката на пчелните кошери и само при общуването с пчелками трябва да се направи колкото се може по-малко резки движения – в спокойно състояние човек й не е интересен, а на подвижния тя възприема като източник на агресия.

Какви са основните характеристики на цветовата гама на зрението при медоносной пчелите? Да кажем веднага – самата система при човека е съвсем различна. При пчелите тя не е по-добре и не по-лошо, но като възможно предоставя на текущите нужди на насекомото.

Цвят на етикета се оказва доста красноречивой – всичко е благодарение на това, че нектарные насоки почти винаги имат по-силен, е много специален аромат (т.е. отделни части на цветето миришат, не е същото като цвете като цяло). Оптично нектарный показалеца изпълнява ролята на „ароматния на показалеца“. Човек диша аромата на едно цвете и дори не мисли за това, от колко частици се състои.

Пчелки възприемат миризмата по-пространствено отделяне на отделни нотки и с помощта на получената информация за събиране на цветен прашец или нектар. Ако човек види цвете, точно както го вижда пчела, той ще се учуди, колко много има сортове с отлични нектарными показатели. И пчела тези показатели разпознава веднага, но човешкото око няма, тъй като ултравиолетов спектър на излъчване, той не възприема.

За повече от да си представите картинката, направете снимка на растението през три филтъра, в съответствие с воспринимаемыми насекоми, цветя.

Видео: невероятно пчелите.

Светът през очите на пчелите

Че пчелите имат очи, те са само пет, и тя вижда на картинката, като мозайка, вече разбрах. Нека да видим как изобщо е насекомо възприема света около себе си:

  • прости очи пчела определя степента на осветеност;
  • сложни очи се нуждаят от нея, за ясно разпознаване на предмети и ориентация в пространството;
  • кошер тя вижда, ако той боядисани в този цвят, който разпознава зрителната система.

Искате да насекоми не блуждали в търсене на пчелен кошер? Боядисване на техните къщички в син, зелен, жълт, оранжев или бял цвят.

В един глазе толкова отделни пъпки, колко общо шестигранников на повърхността му. Всеки взети поотделно око (другото име – омматидий) е образован, като куп от клетки в тънкото кайме. Клетките имат продълговата форма, а джантите са свързани помежду си в ос, където се провеждат и рециклиране. В страничните части на всеки омматидий се отделя от друг пигментными клетки.

Отделни очички регистрират само достигане на паралелно по отношение на ос лъчи. Отклонения от тази посока са възможни, но съвсем незначителни. В системата точка на пчелите именно омматидии играят важна роля, но те не са в състояние да дават ясна картина – това, което вижда човек. Картина като че ли се разделя растром върху набор от отделни точечек.

Описани по-горе устройство омматидиев осигурява нормалното наблюдение на тези предмети, които се движат, а не са в състояние на покой. При тази светлина се възприема от клетките на очите алтернативно – дразнене взаимоусиливают помежду си, т.е. да се задейства верижна реакция.

Интересното е, че работници на пчелите и овцете прости очички са съвсем малки и са на механик-водачи), а тук трутня те ще бъдат в челото и са доста големи размери.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *