Propolisnaya в домашни условия

Прополис се нарича пчелният клей е уникално вещество, което пчелите намаза пропуски, както и дезинфекцира клетката. Насекомите го правят, смесване на цветен прашец от секрети на своите секреций.

Благодарение на целебному действие, прополис от много отдавна се използва в народната медицина. От него се приготвя тинктура, спрейове и мазила. Използват прополис и в естествения си вид. За разлика от други пчелопродуктов, той не губи своите свойства при нагряване и преваряване.

Прополис облекчава болката, спира възпалителните процеси, дезинфекцира раните и ускорява процеса на зарастване им, затормаживает механизми на стареене.

Видове мазила

Propolisnaya има приятен гъста аромат. Цвят може да варира от светло жълт до кехлибарен. Известни са няколко разновидности на мехлеми:

  • вазелиновая;
  • ланолиновая;
  • с кола маска;
  • в растително масло;
  • в животинските мазнини (свинска, барсучьем, гусином);
  • в рибеното масло;
  • в масло.

В зависимост от съдържанието на прополис, маз може да има различна концентрация: 5%, 10%, 15%, 20%, 30% и 40%.

Народни рецепти

Да се получи мехлем от прополис можете в домашни условия. Алгоритъм за подготовката му е сходен за всички видове. Първо да се разтопи и оставете да заври мазна основа (най-добре да се възползват от порцеланова посуда).

След това се добавя почистени от примеси и нарязания на ситно прополис. За да се очисти го примораживают, втрива на ренде и се налива вода. Отстранява се появиха фракция и изсушени утайки. Фармацевтичен прополис почистване не се изисква.

Сместа внимателно се разбърква, за да се получи хомогенна консистенция. След това се прецежда и се съхранява в хладилник в плътно затварящ се контейнер.

На масло от морски зърнастец

В купа се поставят нарязаните прополис, не съдържа восък (20 грама), и морски зърнастец масло (100 гр). Поставят я за половин час на водна баня и процедив, се охлажда.

Облепиховая мехлем лекува и дезинфекцира раната, има овлажняващ ефект. Я се нанася върху рани, използва се при болки и възпалителни процеси, при изгаряния.

В растително масло

Прополисът смлени, се налива растително масло (може да се вземе зехтин, ленено или слънчогледово) в пятикратном цялост и се поставят на водна баня в продължение на половин час. Охлажда се.

Можете да използвате и друга рецепта. Растително масло (на литър), се вари, а след това се добавят в него восък (60-90 грама) и нарязания на ситно прополис (200 грама). Сложете сместа на слаб огън за около 30-40 минути. В хладилника лечебно средство, запазва своите свойства до една година.

Мехлем от прополис в растително масло, има меко действие. Лекува кожни заболявания.

От жълтък и мед

Propolisnoe масло (120 грама), мед (20 грама), лимонов сок (5 милилитра) и яйчен жълтък се разбърква добре, за да се образува хомогенна маса. Сложете за 20 минути на водна баня. Можете да добавите восък (20 грама), но той е много загустит смес.

Прочетете също така: сок от Цвекло с мед

Това миро използват в козметиката за грижа за кожата и косата. От нея могат да се правят маски за лице и коса.

От масло

Прополис се поставя в хладилник, за да го затвърждава. След това го втрива на ренде или нарязани с нож. Получената смес се налива с алкохол в равни пропорции и се оставя да престои на тъмно 10 дни. Тинктура се прецежда, изсипва се в емайла тенджера и сложете на водна баня. Се изпари течността, докато не остане трета част от първоначалния си обем.

Полученият екстракт (можете да вземете готови алкохол тинктура) се разбърква с масло в съотношение 1:9 и се загрява на водна баня до еднородна консистенция. В резултат на това, ще получи 10% маз. Оставете го да се съхранява в хладилника не по-дълъг от един месец.

Такава мехлем е подходящ за вътрешна употреба: за възрастни по 5 грама, 3-4 пъти на ден, а децата по грамму два пъти на ден.

Тя се препоръчва при заболявания на храносмилателната система (курс на лечение е 20 дни) и кашлица (ако той приступообразный, а след това сместа постепенно рассасывают), както и по време на епидемия като профилактични средства (в този случай е достатъчно 2-3 грама на ден).

Може да се приготви мехлем за по-голяма концентрация. Но в такъв случай може би е само за външно приложение. За 20% от лекарството се вземат ракия и масло в съотношение 2:8, а за 30% – 3:7.

Известни са и други рецепти:

  1. Масло (половин килограм) довежда се до кипене, отстранете от огъня и добавете настъргания прополис (50 грама). Разбърква се и се охлажда.
  2. Маслото (200 грама) и нарязания на ситно прополис (10 грама) се поставя в тенджера и оставете да заври. Вари се в продължение на четвърт час на слаб огън. Охлажда се.

Начини на прилагане

Мехлем от пчелен лепило, приготвена в домашни условия, се използва за лечение на:

  • настинки, ОРИ и РАЗХОДИТЕ;
  • УНГ-заболявания (ринит, синузит, отита);
  • болести на вирусната природа;
  • респираторни заболявания (бронхит, астма);
  • заболявания на стомашно-чревния тракт;
  • заболявания на опорно-двигателния апарат (артрит, артрози, ревматизъм, ишиас);
  • гинекологични заболявания (млечница, ерозия на матката, кольпита, эндоцервицита);
  • мъжки заболявания (аденом на простатата);
  • хемороиди и мастопатия;
  • дерматологични проблеми: екзема; витилиго; псориазис; дерматити; нейродермита; херпес; акне; фурункулеза; микоза; гиперкератоза; гъбични инфекции; циреи; от мазоли и мехури; венозни рани и язви; натъртвания и охлузвания; изгаряния и подуто измръзнало място; себорея; микроспории; пиодермии; гнездной плешивост.

Определяне на мехлеми от прополис зависи от неговата концентрация:

  • 10% притежава заздравяващи и антивирусно действие, използва се в козметиката, при изгаряния и измръзвания, венозни язви, сърбеж от ухапвания, кожни лезии, хемороиди, болки в ставите, гинекологични проблеми, простудни заболявания и кашлица;
  • 15% за да помогне при съкращения, рани, ожулвания, еритема, гъбични поражения, акне, микозе, гноящихся рани, заболявания на ставите;
  • 20% се назначава при циреи и карбункулах, измръзвания и изгаряния, гъбични заболявания;
  • 30-40% се прилага при протичащи възпаления на кожата и радикулит, а също и, ако е необходимо външно, за да се затопли гърлото и белите дробове.

Прочетете също така: Лечение на черния дроб мед

Кожни заболявания. Маз се нанася върху кожата с дебел слой или с превръзка. Тувал правят 3-4 часа.

Псориазис. Propolisnaya – най-ефективното средство срещу псориазис бенефициент на огромна популярност. Той премахва болката и облекчава възпалението, ускорява процесите на регенерация. Парцели, върху които са поставени табели с бензоил кислород, след което с памук се отстранява излишната влага.

Върху кожата се поставя превръзка с мехлем, които се променят по няколко пъти на ден. Се повтаря до излекуване (не по-малко от три месеца). Изразен ефект се проявява след 2-3 седмици.

Раната. Най-добре се разпространи на рани 15% мехлем. Лента за ръка заменя всеки ден или през ден. Може да се постави тампон във вътрешността на раната, което ще позволи да се избегне гангрена.

Хемороиди. За лечение на хемороиди вземат 10% маз. От нея се намазва засегнатото място, три пъти на ден до пълно възстановяване. Също така може да използвате прополисными свещи.

Хрема. При хрема лигавицата на носа се третира с мехлем няколко пъти на ден или поставянето в ноздрите на 10-15 минути турунды, намазана лечебно средство.

Ставни болки. Мехлем от прополис дебел слой се нанася върху ставата, а след половин час добре кърпички. За да се подобри ефективността на средствата, ставата може да приключи.

Болката значително намалява след първата процедура. В бъдеще ще има значително лечебно действие. Продължителност на лечение – 14 дни. След прекъсване курсът се повтаря.

Женски болести. Мехлем намазка тампони и се поставят за една нощ във влагалището. Курсът на лечение е 10-12 дни.

Прополис за деца. Въпреки, че прополисът е напълно безопасен и не е в състояние да навреди на детето на тялото, преди да го използвате, трябва да се консултирате с педиатър, за да се изключи възможността от алергични реакции.

При кашлица прополис (5 милилитра) дават на бебетата перорално приложение. Мийте може да се чай или топло мляко. Лекува настинка ще помогне на триене, за които се раздвижи мехлем и алкохол тинктура от пчелен лепило в съотношение 2:1. Се втрива в областта на гърба и гърдите за през нощта. Детето е добре увит.

Противопоказания

Противопоказан за приложение на мазила на основата на прополис при:

  • индивидуална непоносимост към пчелните продукти;
  • склонност към алергични реакции;
  • онкология четвъртия-петия етап;
  • патологиях на черния дроб и жлъчните пътища.

С повишено внимание трябва да се прилага лекарство при панкреатите.

Преди да приложите крем трябва да се нанесе малко количество върху чувствителна парцел на кожната покривка (например, на прегъване на лакътя). Ако се появи сърбеж, гиперемия, подуване, обриви, главоболие, повишаване на температурата, след това трябва да се за лечение да търсят друго средство.

 

 

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *