Черна планинска пепел-храст непретенциозен и плодове върху него винаги много. От този незабележим черен плод можете да приготвите много вкусни и полезни заготовки за зимата, конфитюр, плодови напитки, компоти. И за да ги направят още по-полезни, захарта може да бъде заменена с естествен мед.
Какво е това зрънце – „черноплодка“ и какво е полезно?
Черна планинска пепел (известна още като арония) е най – близкият роднина на добре познатата ни червена планинска пепел. В Русия тя се появи в края на XIX век, след като и.в. Мичурин прекоси внесената от Европа арония с червена планинска пепел. Зрънце придоби второто име – черна планинска пепел или просто „черноплодка“.
Вкусът на черни офика е доста специфичен. Не можеш да ги изядеш толкова, колкото, например, малини или ягоди. Но след първите студове горчивият стягащ вкус леко се омекотява, стягането изчезва. Плодовете придобиват по-приятни сладки нотки. Съберете офика през септември-октомври, когато плодовете са напълно узрели.
Арония се оценява не толкова за вкуса, колкото за уникалния състав. Плодовете й имат 20 пъти повече витамин Р, отколкото портокалите и ябълките, 6 пъти повече рутинни, отколкото портокалите. Много повече йод, отколкото в цариградско грозде и касис. Както и витамини С, Е, В6, В1, В2, бета-каротин.
Плодовете от черна планинска пепел се използват при готвене. От тях се приготвят компоти, Морси, мармалади, желета, ликьори, тинктури, сосове, конфитюр. Често с добавянето на мед, който в Русия и Европа отдавна подслажда ягодоплодни, плодови, билкови чайове, Морси, компоти, switni и Sub, горещи коктейли. Във всеки случай, преди повсеместното разпространение на захарта.
Какво може да се приготви от черна планинска пепел и мед
За да запазите повече витамини в домашните препарати, които се съдържат в плодовете на черна планинска пепел, препоръчително е да направите без топлинна обработка. Високата температура разгражда полезните вещества не само в плодовете, но и в меда.
Витаминен сироп от черна планинска пепел
Това е много проста рецепта: пресни черни офика плодове, откъснати от храста, изсипете пресен мед. След няколко седмици ще получите вкусен и полезен сироп, който може постепенно да се добави към топъл чай или вода.
Бери-мед десерт трябва да се съхранява в хладилника, тъй като сместа може да ферментира.
Полезен сироп може да се приготви не само през сезона, но и от замразени или сушени плодове.
Черна планинска пепел, натрошена с мед
Наложа:
- Горски плодове-1 кг;
- Мед – 800 g.
Сортирайте плодовете, изплакнете, изплакнете с вряла вода. И изплакнете отново със студена вода. Това е необходимо, за да омекотите малко плодовете, за да върнете сока и да премахнете прекомерната стягане.
Смила плодове (най-лесно в блендер). Добавете мед, разбъркайте, прехвърлете в буркани. Съхранявайте в хладилника.
Морс от черна планинска пепел с мед и боровинки
Наложа:
- Боровинки и боровинки-300 g;
- Вода – 3 литра;
- Мед-на вкус.
Готвене:
- Приготвените плодове се изсипват с вода, довеждат се до кипене и се вари на слаб огън за 20 минути.
- Вземете плодовете с шумовка, смилайте през сито и отново се върнете в напитката.
- Сварете 10 минути.
- Изсипете напитката в чаши и добавете мед на вкус в леко охладен бульон.
За да получите оригинален вкус и аромат, можете да добавите малко любими подправки към напитката: пъпка от карамфил, няколко звезди от анасон или няколко кутии кардамон, лимонова кора.