Защо и Как пчелите правят мед?

На всички е известно, че пчелите произвеждат вкусна и полезна мед, богат на витамини, аминокиселини и минерални вещества. Той укрепва имунната система и помага да се отървете от много заболявания. Но не всички знаят как пчелите правят мед, като от нектар и цветен прашец се получава този хранителен продукт. За това ще разгледаме в тази статия.

Етапи на производството

Мед реколта е основен поминък на пчелите, а защото цялата им дейност така или иначе е насочена към осигуряване на този процес. За тази все по-ясно разпределяне на отговорностите между членовете на пчели.

Пчелно семейство.

Царицата снася яйца, осигуряване на подновяване на пчелните вид, разведчицы търсят медоносы работни насекоми строят пити, събират нектар и прашец. Дори новородените пчелки не неактивни. Те се хранят ларвите, почистват и поддържат оптимална температура в жилището.

Нектар пчелите добиват от цветове медоносни растения. Работа тружениц се активира през пролетта, когато започва цъфтежа. Първите, които се свалят разведчицы. С помощта на добре развито обоняние (зрение, те са слабо) те търсят цъфтящи растения, взети от тях нектар и се връщат у дома.

Тук те, с помощта на специален танц, съобщават своите посочи представител за това къде се намира източникът на нектар и какво той има произход. След това те, заедно със сборщицами, летят към найденному място.

За добива на мед труженицы използват хобот, който лесно прониква във вътрешността на цветето. Вкусовите качества на същия течности те се разпознават с помощта на рецептори, разположени на крака.

Пчела сяда на цвете, гадно хобот нектар, а задните крака, с помощта на специални щеточек, събиране на цветен прашец и прави от нея топка. Този топката се поставя в специална кошница, разположен на опашка. За да се получи една такава крушка, труженице трябва летим на около хиляда цветя.

При пчелите има 2 на стомаха. В един от тях усвоява храната, а втората се използва за натрупване на нектар (капацитет – 70 милиграма, което съответства на теглото на пчелки). Но ако труженице пада далеч лети, след 25-30% запаси се изразходват за възстановяване на изразходвани сили.

За ден работна пчела може да летите до 8 километра, но далечни полети за нея представляват опасност. Оптималното разстояние до мястото на добива на мед — 2-3 километра. В такъв случай насекомо е в състояние да обработи около 12 хектара на полето. За да попълните нектаросборник, пчелке трябва да посетите около 1,5 хиляди цветя, за да събере килограм нектар – се ангажира от 50 до 150 хиляди полети.

По време на събирането на меда пчелки напълно окутываются прашец. След това, като изпитателен полет, те носят прашец и да опрашват цветята, осигуряване на размножаване на растения и спомага за получаване на високи добиви.

Прочетете също така: Как да се стопява лед мед?

Когато нектаросборники ще бъдат запълнени, сборщицы се връщат в кошера, където се предават нектар приемщицам. Тези насекоми се вземат нектар и разпространяват му: част оставят за храна на личинкам, а останалата част се подлага на обработка.

Как пчелите правят мед? Нектар е изложена на различни ензими, влизащи в състава на слюнката на пчелите, и се превръща в полезна сладост. При рециклиране се изпарява излишната течност (в нектара се съдържат 60% вода, а в меда – само 20), а захароза, под действието на инвертаза (специален ензим), се разгражда до фруктоза и глюкоза, които лесно се усвояват от организма. В крайния продукт остава само 5% захароза. Освен това пчелният слюнката има бактерициден ефект, което допринася за по-продължително съхранение на запасите.

 

За да се гарантира изпаряването на влагата, пчелки понасят тази сладка течност в клетка, изпълвайки ги с две трети и започват активно размаха крила, повишаване на температурата в жилището. Преработено нежен приемщицы се поставят в специални шестоъгълник клетки и запечатани контейнерите им восъчните капачки, за да не се допусне проникване на въздух и влага, което става причина за ферментация. В софия мед продължава да узрее.

Амброзия (тя се образува от цветен прашец под въздействието на ензими на слюнката) и насекоми също се поставя в клетката. Разграничаване на склад с различен продукт по цвят: мед от пити, наситено жълта, почти кафяви, а перговые – светло жълти.

Процесът на производство на мед отнема от една седмица до две. Качеството на продуктите е право пропорционална зависимост от съдържанието на влага: колкото по-малко вода в меда, толкова по-добре.

В сухо лято, до нектару подмешивается сладка течност, която се отделя от листни въшки. Наричат я падью. Така че този мед е получила името падевого и е низкосортным. Също така с мед може да се добавя сладък сок от растения, който се нарича медвяной мана. Храната от манов и медвяной роса е пагубно за тружениц, тъй като се отразява неблагоприятно на обменните процеси.

Стойността на мед за пчелите

Много се интересуват: „Защо пчелите с мед?“. Той служи за храна на членовете на пчели през лятото, както и през зимата. Когато идат студ, обитателите на кошера откупоривают клетки и насыщаются висококалорични хранене, за осигуряване на необходимата енергия.

След това, те започват активно да работят с криле, за да се поддържа оптимален климат в жилището. Разходите на получената енергия за поддържане на необходимата температура, пчелки отново се нуждаят от храна. Освен мед, труженицам нуждаят от цветен прашец, която наричат „пчелен хляб“. Тя замества протеин.

Пчелно семейство е много голяма. В състава му влиза в няколко хиляди екземпляра, които се нуждаят от достатъчно големи запаси от храна за зимата. Благодарение на запасливости и предвидливост работящих насекоми, голяма част от пчелните запаси служи като ценна храна за хората.

Прочетете също така: Джинджифил с лимон и мед за отслабване

Опитни пчелари, които се грижат за благосъстоянието на пчелни семейства, се оставя за зимата в кошера необходимото количество мед, за да обитатели на кошерите могат без проблеми да живеят до пролетта. Същите тези пчелари, които мислят само за неотложен печалбите, се възползва от всички запаси, както насекоми се хранят със захар.

Но захар не може да служи като пълноценна храна, тъй като не съдържа необходимите витамини, минерали и ензими. Така че пчелки, хранещи се с сироп, отслабват, намалява тяхната издръжливост и работоспособност. С настъпването на топлите дни, те се оказват неспособни на пълноценно дейности по събиране на мед.

Витамините, влизащи в състава на мед, не само поддържат жизнените функции на организма. Те осигуряват правилното функциониране на отделителната жлези, вырабатывающих восък – материал, който се използва за изграждането на клетките.

Колко пчелите произвеждат мед?

Количеството на събрания мед могат силно да се различават в зависимост от региона, на пчелина, метеорологични условия, растящи наблизо медоносов, породата на пчелите, вида на кошера и грижи.

В случай, че предишната зима беше много студена и тежка, а пролетта се оказа късно, това пчелно семейство ще събере много по-малко на продукта, отколкото обикновено. При подходящи условия (топлина и влажен въздух) насекоми са в състояние да съберат голямо количество мед.

Съществено значение върху количеството на добива на мед има порода пчели. Но, избора на порода, трябва да се вземат предвид регион и климатичните особености на местността. За някои райони ще се окаже най-добрата карпатская пчела, за други – среднерусская.

Още един фактор, влияещ върху количеството на получения продукт, – размер и качество на кошера. Най-добрият вариант са многокорпусные къщи. При това човек трябва да внимава да не всички клетки са пълни с инвентара, винаги трябва да се има в наличност свободни клетки.

От съществено значение е опитът пасечника и правилната грижа. Опитен пчелар държи само силни семейства и качествени плодовитите кобили, осигурява оптимални условия за живот, размножаване и зимуване на своите домашни любимци, и непрекъснато следи корпус на кошера и го рамки, определя допълнителни клетки, наблюдава роением, когато се налага транспортиране на пчелин, в друга местност, близо до както треви, храсти или дървета, своевременно откачивает мед.

Обикновено за една выкачку от кошера се 13-18 кг уникални екстри. Ако лятото е много горещо или дъждовно, този процент намалява до 10 кг.

При събиране на благоприятни условия за едно пчелно семейство е в състояние да събере до 200 кг полезен сладкиши.

 

 

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *