Симптоми и лечение на алергични реакции към мед и продукти на пчеларството

Този материал е посветен на една важна тема, а именно това, като проявява алергия към мед при възрастни и деца, основните симптоми и признаци на този проблем от пчелен продукт. Темата е сериозна – този продукт може да бъде силен алерген.

В зависимост от качеството и нивото на пречистване, алергията може да се изрази в по-голяма или по-малка степен, ако човек има имунитет към отделните ИПП-продукти (прашец, прополис, частици прашец), които могат да попаднат в крайния продукт. Да Не се бърка с алергии, болести, напълно исключающими прием на мед, като продукт, който може да им се изострят (диабет, диатез, – ЧРЕВНИ заболявания, камъни болест и други).

Причини алергии

А случва ли алергия към мед? Мнозина казват, че това е невъзможно: продуктът не причинява алергии, твърдят те! И това е отчасти вярно: в чист мед алергии, не може да бъде, това е вярно, но и чистия мед не се случи – винаги има и редица замърсители, които причиняват дразнене у вашия организъм. Затова лекар или специалист въпроса „Може ли да е алергия към мед?“, разбират по-скоро като реакция на организма на отделни негови компоненти.

Най-неудобно на този въпрос е, че не може да се определи по погледа, тъй като изглежда опасен за вас продукт. Няма еднозначен отговор на въпроса, какъв ИПП-продукт на по-малко аллергенный или по-опасно – това е много индивидуални въпроси за всеки.

Цветен прашец и други ИПП-продукти

Най-честа причина за алергии – наличието на цветен прашец. Прашец от растенията се срещат най-различни. Ако купувате елда с мед, а след това в него наистина може да бъде елда с нектар, като основна съставка. Но в добавка на нектар и прашец от другите растения също има – те могат да достигнат до 10%.

Ако примеси надхвърлят тази цифра, а след това, по същество, вие получавате „треви“, без един ярко изразен вкус. За страдащите от алергии, мед, събрани на открито в червена детелина треви, могат да бъдат най-опасно.

Други алергични фактори

Алергия възниква и на странични продукти, които се използват в пчеларството и може да попаднат в крайния продукт:

  1. Антибиотици, които пчеларите лечение на пчелите, могат да влизат в състава на меда.
  2. Захар, ако се хранят пчелите този продукт.
  3. Химикали, които се използват за обработка на кошерите.

Ако на алергия към тези вещества, не, те са елементарни, могат да причинят усложнение на алергични реакции, увеличаване на степента на отравяне на организма.

Съществуват ли хипоалергенни мед?

Може ли да съществува в природата, чиста мед? Напълно почистени от примеси? Отговорът е прост: това не съществува. Като пишат отделни източници, дори диви пчели днес не са в състояние да произвежда чист продукт, не причинява алергии.

Те могат да се рециклират напълно и цветен прашец, с изключение на реакция на този компонент, но от замърсяване на атмосферата и водата и те не могат да се избавят: вредни съединения, така или иначе, попадат в див мед. В по-малки концентрации, разбира се, но и в него са налице тежки метали и онкоопасные оксиди.

Фактори, които повишават алергични реакции

Състояние на човека, здравето му, също играят важна роля. При нарушенном обмяната на веществата, на някои хронични заболявания (ЧРЕВНИ проблеми, с панкреаса и жлъчния мехур, кожни заболявания, астма и други) реакция на меден продукти могат да бъдат непредсказуеми, чак до анафилактичен шок. Общо всеки десети човек има слабо или ярко изразени прояви на алергия в това отношение.

Също така има случаи, когато алергия изявление на компоненти на мед, дори при здрави хора, по-рано от него не болните. Като правило, такъв изразено внезапно ефект – това е в резултат на реакции на лошото качество, фалшив продукт или мед, произведен с нарушение на технологии и санитарно-хигиенните правила. За намаляване на риска, купувайте само с доказан продукт при нормални пасечников.

Как правилно да има мед и не се получи алергия?

  • често препоръчвана дневна доза от 150 гр – това, всъщност, е много голямо количество. Като такива норми на ден, може да осуети себе си, като минимум, червата. Мед трябва да има, както се казва, в охотку, но не повече от 3…4 супени лъжици на ден. По отношение на захар, сладкиши, това е до 6…10 чаени лъжички. Обикновено сте толкова много и приемате през деня;
  • при предозиране на мед може да развалят храносмилането, а зад него и на целия процес на обмяната на веществата. Има случаи, когато свръх прием на мед оборачивался освобождаването на „сладък“ пот при хора: в опит да се избавят от излишната захар в кръвта, тялото се освобождавал си дори и през порите на кожата. Така че трябва да има от всичко по малко;
  • не приемайте мед, когато вече имате алергична реакция, например на сезонна хрема или друг продукт. Това може само да отслаби организма, който е принуден да произвежда още повече антитела към алергените;
  • еднократно пиене на големи порции продукт може да се прояви като стабилен аллергичный ефект за цял живот;
  • на децата се дава мед трябва ограничено. Различните източници препоръчват и на различна възраст, когато детето трябва да първи път опитвам лечение: от 2 до 7 години. Точно не трябва да се дава тази сладост на децата до 1 година. Като продукт за усилване на ефекта при лечение на простудно заболяване при деца от 3-те години, медът се дава могат да бъдат: половин чаена лъжичка трябва да се разделят на 2…3 за прием и не по-голям, както би детето не иска повече (а той ще поиска). При първите приеми трябва внимателно да се следи за реакция. Момент, когато започнете да давате мед на детето си постоянно, трябва да се забави по-късна дата, за да са алергични към мед дете, не се появява заради претоварване или неспособност за храносмилане продукт. Като нежен или хранителен продукт да го инжектира на възраст от 5 години в норма не повече от 1 ч.л. на ден;
  • всички норми, които се препоръчват от различни източници „за профилактика“, споделя смело. и. 2. При изчисляване за себе си, помисли си маса и растеж: има отделни хора, способни да се яде и 250 грама мед на ден, но това не означава, че вие също ще отговарят на такъв обхват.

Видео: чист пчелен мед, признаци на добър мед. Причинява ли мед алергия?

Как се проявява алергични към мед: симптоми

На мед алергия се проявява същите реакции, които не се различават от други алергични симптоми:

  1. Кожни реакции: могат да бъдат зачервяване (гиперемия), подпухналост, която може да предизвика дори мехури или хидропс, дребен обрив, (причинява сърбеж, понякога парене).
  2. Реакции, свързани с органите на дишането: кихане, чувство першения в синусите или гърлото, кашлица, утяжеление дишане, поради спазъм на бронхите, алергичен ринит.
  3. СЧ може да отговори на всички неприятни набор от техните реакции: разстройство на червата, гадене, спазъм, повръщане, метеоризъм.
  4. Лигавицата на устата, на ларинкса, езика, могат да отекать. Реакция на лигавицата на очите и се проявява като подуване, зачервяване.

Анафилактичен шок и оток на Квинке – най-страшните признаци на алергия към мед. На тях може да предизвика дори малки порции мед. Те се характеризират с резки промени в състоянието на организма, което може да доведе до смърт на пациента. Ето защо при такива случаи трябва незабавно да се потърси медицинска помощ.

Има два лесни начина да се провери дали има алергична реакция към меда е подходящ за вас:

  • поставете капка на езика: ако першит в гърлото, се появи зачервяване на бузите, утруднилось дъх – медът е по-добре да не яде – той предизвиква алергична реакция, която започна при вас се проявяват такива реакции. Ако всичко е нормално – опитайте се да се ядат половин чаена лъжичка. Ако този опит завършва с да – да има;
  • кожната реакция се извършва по следния начин: капните малко мед на китката или четка на ръцете и разтрийте. Грижи за кожата около половин час. Ако няма зачервяване и други реакции – можете да ядете.

Проява на реакции на други ИПП-продукти – по същия начин. Винаги харчат тези два опит в комплекса: на лигавицата на устата и кожата. При наличието на алергия от мед симптомите могат да бъдат както силни, така и слаби. Така че никога веднага да не се яде много нов, наскоро закупени мед – това ви спестява негативни последствия.

Опитайте капка, а след половин час вече и решете дали си струва да се консумират повече. Ако изобщо са склонни към аллергиям, тогава най-добре да посетите аллергологический кабинет преди да се експериментира с нови продукти.

Как се лекува алергични към мед:

  1. Таблетки за лечение на алергии трябва да се консултирате с лекар. Това е необходимо във всеки случай, тъй като причина за алергия не може да бъде себе си мед, а други, по-опасни фактори, за които споменах по-горе. След консултация с вашия лекар и той ви предпише антихистаминови средства, които трябва просто да държите под ръка. Понякога, алергична реакция може да предизвика не на себе си мед, а дори му миризма – летливи вещества, оформяйки аромат на продукта, също така са способни да действат като алергени, така че предписани антихистамини трябва да бъде аллергика под ръка постоянно.
  2. Мехлеми за кожни прояви, важно е да изберете правилния мазила и лосиони. Консултация с лекар в този случай е задължително. При силна алергична реакция често се предписват за мазила на основата на хормони, че може не всички да се подхожда и да предизвика алергични още по-големи проблеми. Често се предписват и нехормонални средства, които намаляват нивото на сърбеж. Ако реакцията не е силна, а след това за облекчаване на раздразнения на кожата, също може да се приложи хладен предмет, например, влажна кърпа.
  3. Инжекция – обикновено инжектиране се прилагат при тежки случаи. Въведените препарати: хормонални, на общото восстанавливающего действия, укрепването на имунитета.
  4. Стационарен вариант на лечение се прилага в най-опасните случаи. Хоспитализация е необходимо за постоянно наблюдение в първите етапи на отоци, която може да попречи на дишането, промени на ниво на налягането на човек, при необичайни реакции на организма. Остра фаза при възрастни и деца може да продължи до 3 дни, по време на която на пациента се изискват специални медицински грижи.
  5. Консултация с лекар е задължително, особено ако сте алергични към мед при деца. Добър алерголог е длъжен да изпрати за тестове за откриване на алергени и да назначи консултация с професионални специалисти, защото са алергични към мед, могат да бъдат предизвикани и от други фактори – например, лоша обмяна на веществата. Не си мислете, как да се лекува самостоятелно – да съсипе и своята ендокринната система, и докато разберем какво да правим – ще загубите време. Особено важно е, когато надумаете лечение на детето си, но тук правилото е едно: да отида за консултация към специалист в клиниката и да получават качествено лечение.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *