Мед от стоматит

Поради отслабен имунитет, вирусни инфекции, алергични реакции, наранявания, излагане на химикали или недостатъчна хигиена, раните могат да се образуват върху лигавицата на устната кухина. Те са много болезнени, причиняват много неудобства, особено по време на разговори и хранене. Може ли стоматит да се лекува с мед? Кои рецепти са най-ефективни? Разрешен ли е този метод за лечение на деца и има ли противопоказания за употреба?

Лечебните свойства на меда при стоматит

Не винаги, когато заболяването се появи, е възможно незабавно да се потърси помощ от специалисти. Може ли медът за стоматит да бъде избран като лечебно средство? Какви свойства ще подобрят състоянието му?

Медът е естествен продукт, който включва голям брой ценни микроелементи, витамини, необходими за човешкото здраве. Той има следните свойства:

  • Антисептично, антимикробно. Помага за унищожаването на патогени, почистване на устната кухина от тях. Предотвратява повторното образуване на язви, предпазва наличните лезии от вторична инфекция.
  • Болкоуспокояващ. Намалява болезнените усещания, облекчава състоянието.
  • Регенеративно, противовъзпалително. Лекува, възстановява заразените тъкани, облекчава възпалението, предотвратява появата на усложнения. Облекчава лошия дъх. Ускорява процеса на възстановяване с няколко дни.
  • Имуностимулиращо. Запълва недостига в организма на редица полезни микроелементи, биологично активни вещества, витамини, което укрепва имунната система, лекува от бери-бери.

Ефективността на терапията с мед ще се увеличи, ако се използва едновременно с лекарства.

Съвет: изберете естествен мед с наситен тъмен цвят за лечение, който не е термично обработен и не съдържа допълнителни съставки или консерванти.

Рецепта

Мед срещу стоматит може да се използва в различни варианти — самостоятелно или в комбинация с други продукти. Ефективността на рецептите зависи от индивидуалните характеристики на човека.

Класически вариант

Най-лесният начин за приготвяне и прилагане. Може да се използва както при възрастни, така и при деца.

Наложа:

  • течен мед (например май) – 1 супена лъжица. лъжица;
  • топла вода-250 мл.

Разбъркайте добре, разтваряйте продукта във вода. Изплакнете с получения разтвор устната кухина преди или след хранене. За превантивни цели можете едновременно да гаргара и гърлото. Това ще предотврати проникването на инфекцията и образуването на рани в горните дихателни пътища. Изплакването трябва да се извършва няколко пъти на ден до изчезването на раните.

Много хора, изправени пред стоматит, просто поставят мед върху памучен тампон и смазват раните си. По същия начин се прилага Зеленика. Но продуктът, приложен в чиста форма, обикновено предизвиква тръпката: засегнатата област може да бъде притискаща, болезнена. Ето защо е желателно да се използва мед в комбинация с други компоненти.

С алое

Пчелните продукти и алоето перфектно допълват и подобряват лечебните свойства на другия. Столетникът е отлично антибактериално и биостимулиращо растение, което ускорява лечебния процес на рани при стоматит.

Информация: най-голямата ефективност на борбата със стоматит се постига, ако се вземат долните листа от алое, които са най-малко на 5 години, за да се подготви лечебната смес.

Готвене:

  • Нарежете 2 долни листа от алое;
  • поставете за един ден в хладилника;
  • охладените листа се смилат, изцедете сока от тях;
  • добавете течен мед в съотношение 1: 2 (1 част алое – 2 части мед);
  • разбъркам.

Прилагането е възможно по няколко начина:

  • Навлажнете смес от памучен тампон или диск и внимателно избършете раните. Прилагайки алое и мед за стоматит при деца, устата се избърсва напълно с получената смес. Поради неутрализирането на горчивината на меда от столетник, процедурата не предизвиква неприятни усещания. Необходимо е да обясните на детето, че не можете да оближете лекарството от раната поне 5-7 минути.
  • Разредете 3 супени лъжици от сместа в 1 чаша топла вода. Изплакнете устата си най – малко 5 пъти на ден, последният път-преди лягане.

 

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *