Начини за определяне на качеството на меда при липса на характерна меден мирис

Чрез закупуване на продукт на пчеларството у непознати на продавача, купувачът настораживается, ако не се чувства специфично меден мирис. Защо медът е без мирис – какво означава това? Специален сорт или стар продукт, залежавшийся в кофите за боклук пчелар, выдохшийся и утративший-голямата част от своите полезни свойства?

А, може би, това е просто изкуствено вещество, създадено не от пчелите, а безотговорни продавачи с ароматизиращи усилватели, които ще се възползват не здравето на човека, а собствения си джоб? Може би като първото нещо, така че, за съжаление, второ и трето обяснение на това, защо не се усеща с нищо не сравними аромат на пчелен екстри.

За какво говори меден аромат?

Миризмата на меда се дължи на вхождением в състава му етерични масла от тези растения, от които пчелите събират нектар за производството му. Палитра от аромати е изключително богата и може да бъде цветен, мятной, мускусни, люти и дори – при медосборе с някои сложноцветни растения – гнилостной.

Етерични масла – нестойкие летливи съединения, така че най-силна пахучесть отделям мед от пити, а при изпомпване и по-нататъшно съхранение, тя постепенно отслабва. Има няколко причини, поради мед, дори сглобени в една пчелина, може да миришат по различен начин.

  1. На първо място, това зависи от растенията, от които пчелите са събирали нектара. Етерични масла от различни растения, а, следователно, и етерични връзка в нектара, ферментированном пчелите, имат различна устойчивост. Така, например, аромати медов, събрани от липа, детелина, слънчоглед, кориандър, мащерка – доста устойчиви, а събрани от клеверов и билки – слаби, тънки.
  2. Съдържанието на вода в ферментированном нектара на силно влияе върху пахучесть на продукта. Голямо съдържание на вода катализира химична реакция, в резултат на нейното отслабване и дори до изчезване.
  3. Метеорологичните условия добива на мед са много важни. Изследванията показват, че в горещо време, цветен нектар, а след него – и мед по-малко активно да отделят аромат. Освен това, устойчиви на топлина може да доведе до загуба на пахучести апипродукта в кошера.
  4. Порода самите обитатели на кошера също играе важна роля. Пчеларите забелязали, че при събирането на нектар тези невероятни създаване ръководят от закони, които до края още не са проучени. Така, например, като същевременно разцвет детелина и елда представители на една порода ще работят и на двете растения едновременно, а друга порода в първата половина на деня ще се събират нектар само на гречихе, а по – късно- на клевере. Естествено, че и аромати крайните апипродуктов ще се различават един от друг.
  5. Се различават по интензивност пахучести горни и долни слоеве на пчелния сладки когато се съхранява в бъчва или в фляге. Това се дължи на летучестью на етерични масла: – горните слоеве на по-пахучи, отколкото на долните.
  6. Ловко и внимателно съхранение помага да спестите ароматность. Опитен пчелар, перфектно отличит на тази основа свежеоткачанный апипродукт от два-три дни и ще вземе мерки, за да се по-дълго да го пахучесть. С тази цел разтопен восък и се изсипва вътрешната страна на тара и я капака, както и покриване на повърхността на пчелен екстри восъчна хартия. Съхранявайте го при температура от 5⁰С до 10⁰С, в дървен, керамичен или стъклен съд на тъмно, сухо и добре вентилирано помещение, в което не сильнопахнущих продукти – риба, квашенной зеле, а по – вещества битовата химия.
  7. В студено време за изпаряване на етера почти не се случва и при покупка може съвсем да не ги усетите.

Ето защо, интензивността на аромата зависи от много фактори, и дори висок клас апипродукт може да не притежава силна пахучестью. На купувача в много по-голяма степен трябва да бъдат предупредени, ако той се чувства кисел или карамел в петънце. Първото доказателство за това, че му предлагат незрели стока с започващи на процесите на ферментация, на второ – за това, че на стария продукт растопили и перегрели. И В двата случая покупката е по-добре да не се прави.

Се фокусираме по цвят

Най-често на пазари и панаири могат да се срещнат мед жълт или светло кафява, с кехлибарен цвят. Все пак цветовата гама варира значително в зависимост от вида на растенията, участващи в медосборе, климата, порода пчели.

  • светли, бели сортове на пчелните продукти, като акация, често принадлежат към елита. Светло-жълт или кехлибарен оттенък са така наречените полифлерные сортове, получени от медоносни пчели от сокове на много растения. Те носят имената на треви, sweet детелина, цветя, поляна и други. Популярен сорт липа може да има различни нюанси, в зависимост от региона, в който е била събрана;
  • тъмно кафяв цвят се дължи растителни пигменти, попадающими в продукт, заедно с нектар. Смята се, че в тъмните разновидности на повече минерали, танин – растителни феноли, притежаващи дубильными и стягащо свойства, и на антоцианини – гликозиди от групата на флавоноидите. Най-популярният сорт – елда, съдържащи по-голямо количество протеини и минерали, отколкото светлите сортове. Черното може да бъде и горски сорт, получен от нектара на дивите плодни дървета и горски храсти. Но ако пчелите събирали нектар не цъфтящи растения, а се ползват така наречените падью – капки с листа, сладки от екскрементите на растителни паразити, като въшки, листни бълхи и други, се получава медена роса сорт, който има сравнително малко полезни свойства;
  • зеленият цвят на пчелния сладкиши – изобщо не свидетелство за неговото лошо качество. Така се получава, ако пчелин се намира далеч от цъфтящи растения. В този случай пчелите се третира с катран иглолистни дървета, например, борове, защо сладост и придобива зелен оттенък, а понякога – и цвят на смарагд.

Засахаренность – гаранция за качество

Свежеоткачанный мед – плътна и тежка течност, слоеве наматывающаяся на клечка и се води, изтичащи от нея непрекъснато тягучей на тънка струйка. Ако течността не е достатъчно тягучая, и на тънка струя се стича бързо – означава, че продуктът е незрялост, съдържа повишено количество вода и при съхраняването на бързо кисело.

Купувачът често се отнася с недоверие към засахарившемуся продукт, подозира, че в него повече захароза, отколкото истински, естествен пчелен екстри. Такова мнение е напълно погрешно: кристализация на пчелния сладкиши – индикатор за нейното качество.

Има някои сортове, като например, акация, които кристализират много бавно, а елда и слънчоглед – напротив, много бързо. При температура под 20⁰С процес на кристализация се случи по-бързо. Закупен в края на есента и през зимата пчелиное нежен може да бъде само кристаллизованным.

Несравним вкус естествен екстри

На пазарите продавачите пасечной на продуктите често се любезно да опитам вашия продукт. Различни сортове предизвикват и различни вкусови усещания. Елда сорт, например, има сравнително остър вкус, който предизвиква осезаемо гъделичкане в гърлото. Светлите сортове имат по-мек вкус и често се радват на най-голямо търсене.

Вече качествено лечение трябва да се разпространи в устата и оставят специално послевкус. Въпреки това, опитните пчелари предупреждават, че оцените истинския вкус на продукта могат да, яде го поне половин лъжички, но такова количество сладкиши едва ли някой от продавачите да се съгласи да даде тест.

Видео: как лесно да се провери с мед?

Като не сгреши при закупуване на

Така че, купувайки нежен, произведено от пчелите, непознати на продавача, купувачът трябва внимателно да оценят характеристиките му:

  1. Цвят.
  2. Консистенцията.
  3. Аромат.
  4. Вкус.

Въпреки това, дори ако човек повече или по-малко запознат в настоящето апипродукте, той не винаги може да бъде сигурен в качеството на закупени стоки. За съжаление, характеристики придават на продукт черти естествена пасечной продукти са доста достъпни. Безскрупулни търговци добавят в своите стоки голямо разнообразие от външни съставки:

  • брашното;
  • нишесте;
  • меласа;
  • захарно цвекло захар;
  • етерични и вкусови подобрители.

Подобни продукти може да замени захарта в домашно готвене, но разчитат на лечебните свойства, които притежава истинска продукти трудолюбиви насекоми, не е необходимо. За да не станете жертва на измама, купувачът трябва да търси доказани лицензирани търговски обекти, а още по-добре – да се придобият резултатите от труда на този пчеларя-професионалист, много години и с любов отговарящ за своята работа.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *