Начини за лечение на синузит в домашни условия с помощта на мед

Лечение на синузит с мед в домашни условия има редица положителни ефекти: бързо и безболезнено почиства възпалени участъци на синусите около носа, предпазва от продължителен прием на антибиотици, спира развитието на инфлуенца микрофлора на възпаление на лигавиците.

Освен това, възстановява местния имунитет тъкани, с които влиза в контакт, облекчава подуване и не само подобрява състоянието на челюстен на синусите, но и за общото състояние на организма.

За лечение на мед синузит има много изпитани народни рецепти. Може без труд да се подбере този, който ще бъде най-ефективен за вас. Чрез прилагане на едно или друго средство, което по самочувствию в рамките на един-два дни ще разберете, какво точно ще ви допадне повече: или просто марля турунды с мед или мед със сок от цвекло или капки от разтвор на този продукт със сок от лук и други подобни.

Общо има голям брой признати рецепти, за които ще говорим по-нататък.

Полезни свойства

Всички макро и микроелементи на продукта допринасят за бързото възстановяване:

  • желязо, след като в кръвния поток, участва в процесите на образуването на хемоглобин – транспортни протеин за кислород. Колкото повече – толкова по-добре за здравето;
  • калий и магнезий са носители на заряд, осигуряване на клетките на организма с енергия за активен обмен на веществата;
  • калцият участва в лечението на рани, премествайки се на изграждането на нови и „ремонта“ на повредените клетъчните стени;
  • хлор – активен елемент, който потиска бацили, облекчава тежестта на процеса.

Възможности за приложение

Мед при гайморите може да се използва, както следва:

  1. Капки за нос при гайморите. Рецепти за готвене капки се основават на смесването на меда с натурален сок от зеленчуци или масла. В професионален фармация мед активно се използва в много назални препарати, които лекарите предписват при гайморите. Начин на интересите на почти всички: трябва да се отцеждат приготвен разтвор и завъртете главата си настрани – да не потече обратно.
  2. Тампони, напоени в разтвор на меден (мед и вода се отнасят както 1:5), се вмъква в носа на 10…15 минути напоени в разтвор на мед тампони (турунды). Начин може да предизвика кихане при силно дразнене на лигавицата.
  3. Апликация. Мехлем за апликации на основата на този пчелен продукт се използва като вътрешно за лигавицата, така и външно – за стимулиране на кръвообращението и клетъчния метаболизъм над гайморовыми тези празнини, синусите. Готовият крем се нанася върху тампон и се поставят в носа канал до 20…30 минути. За мазила се използват кристаллизованный продукт. За външно и вътрешно приложение използват като мехлем, така и мед пити. Питки, приготвени от тесто на основата на брашно и яйца, мед трябва да бъде не по-малко от 20…30% в състава.
  4. Инхалации с мед също са полезни при лечение на синузит. Начин се използва, когато лигавицата е много раздразнена, но тя е неефективна при напреднали форми на синузит. Вдишване леко облекчаване на подуване на лигавицата на носа. Провеждат 2…3 пъти на ден, курс – 10…15 дни.
  5. Промиване на лигавиците и на носоглътката (напояване) при гайморите – особено полезни: самата процедура активира притока на кръв към мазен, активира тяхната защита, се втечнява слузта, помага за облекчаване на подуването, нормализиране на микрофлора и премахване на токсините, скапливающихся в резултат на жизнената дейност на болестотворните бактерии. Промиване (изплакване на носа), предизвика краткосрочно покачване на налягането и могат да бъдат опасни при повишено налягане. За измиване използват спринцовка, пълна с 20% разтвор на мед в преварена вода.

ВАЖНО! Преди да приложите мед при гайморите, като изберете един или друг начин на лечение, се консултирайте с вашия лекар. В редица случаи могат да се появят усложнения (на фона на алергии, други заболявания), а при напреднали форми на синузит, преди да се лекува синузит себе си – консултиране е задължително.

Това е необходимо, защото в по-късните етапи на болестта, често трябва да се прилагат антибиотици, или да използват оперативни интервенции, изискващи се за почистване на челюстен синусите!

Как да изберем мед срещу синузит?

От синузит ще помогне на всеки мед. Най-важното условие – той трябва да бъде натурален. По степен на лечебно въздействие най-добре ще ранните сортове мед, които се отличават със следните свойства:

  • дълго време не сахарится, течения (това означава, че медът щеше пчелите в периода от достатъчно количество влага в края на пролетта или началото на лятото);
  • в ранни сортове на по-малко вредни примеси, цветен прашец и прах – пчелите през този период се събират най-чист нектар, когато прах още малко, не се поддържат активни обработка на растения отрови. Но вие също трябва да знаете, че избраният от мед на път в естествени условия, а не, например, в пищна яблоневом градината, където обработка на „химия“ в периода на цъфтеж могат да се 1-2 пъти в седмицата;
  • нектар и цветен прашец в началото на медосборе – най-полезни: растения на тяхното формиране насочва цялата сила и дава на всички най-доброто, което може да вземе от земята. Така че ранните подкуп – най-високо качество: те са наситени микроелементи, витамини, много повече, отколкото медовина, събрани в края на лятото.

Народни рецепти за лечение на синузит

  1. Сок от алое пречат с мед 1:1 и се филтрира през марля. Оцежда 2…3 пъти на ден по 3…5 капки. В зависимост от реакцията на алое може да се увеличи или да намали размера на капки по веднъж. В разтвора може да се добави малко сода за хляб (една щипка на върха на ножа). Състав допуска се разрежда с вода, ако е прекалено гъста.
  2. Сокът от растението се смесва с мед и отвара на основата на листа от жълтениче равни части. Сместа се оказва много ефикасно, така че капе по 2 капки (не повече). Отвара от жълтурчета се приготвя от сух материал в изчисляването на 5…7 г (две супени лъжици) на 250 мл вода (една чаша). Сместа се довежда до кипене и се държат 1 минута на огъня. След това и направили половин час и се прецежда.
  3. Често се срещат рецепта на базата на мед, сок от цвекло кисели и алое. Вземат 4 части сок от цвекло кисели и една част мед и сок от алое. Може да капе 3…5 капки няколко пъти на ден. Сместа е доста мека, подходящ при силно отеке, хрема, дразнене на лигавицата.
  4. Лук и мед – най-ефикасна смес за тежки възпаления. Лукът е богат на летливи, които се допълват и бактерицидно действие на меда. Чист сокът от лук в разтвор е препоръчително да се използва само на млади, силни хора, способни да издържат на краткосрочно вдигане на налягане от този продукт е при контакт с лигавицата. Хората на средна възраст да приемат за минимум – не повече от 2-3 капки от разтвора. Хората в напреднала възраст да се прилага за чист сок – много внимателно, най-добре да го замени екстракт от лук, за да не се изложите на претоварвания. За тази цел лукът се почистват, нарязват се и се налива топла вода (със средна глава лук – 250 мл вода). Добавят 2 супени лъжици мед и се разбърква. Настоянную сместа се прецежда и се използват като капки.
  5. Капки от масло от евкалипт или ракия от эвкалиптовых листа. Мед с масло от евкалипт се смесва в съотношение 2 части мед, 1 част масло, да се стича по 1…2 капки 2…3 пъти на ден. С тинктура от эвкалиптовых листа разтвор се приготвя по следния начин: 2 супени лъжици листа от евкалипт се изсипва вряща вода и се накисват за около час. След като се добавят 2 супени лъжици мед и внимателно се разбърква. Сместа се прецежда, след като може да капе 2…3 пъти на ден по 3…5 капки.
  6. За лечение на синузит Мед, сода за хляб и слънчогледово масло се смесва в равни части и се използва за апликации – това е едно от най-лесните и изпитани средства. Получената смес се нанася върху тампон и се поставят в ноздра на 20…25 минути.
  7. Чесън с мед. ВНИМАНИЕ! Това е много ядреная смес. Обърнете внимание дори млади и здрави, тъй като чист сок от чесън буквално гори на лигавицата. Средство за ефективно, но причинява слезоточивость, кихане, повишаване на налягането, болки в главата. За по-меко действие можете да използвате тинктура от чесън: 1 глава лук (5…6 средни работни органи) само нарязани и се долива вода. Оставете в затворен съд 1 час, след добавете меда, разбъркайте и прецедете. Вливане също внимателно и малко по малко, 1-2 пъти на ден, по самочувствию.

Видео: как просто да се лекува синузит народни средства за защита.

Защо трябва да отида на лекар

Без предварителна консултация с лекуващия лекар, ние не ви препоръчваме да експериментирате с народни средства за лечение. Това е свързано с редица фактори:

  • тесни носни ходове могат да се противопоставят на достъпа средства за лечение на мазен в района на синусите, което води до очаквания ефект няма да получите. В такава ситуация само ще традиционното медикаментозно лечение под наблюдението на ЛОРа;
  • за успешното лечение на синузит на пациента трябва да бъдат здрави всички горни странични зъби, простираща се корени в гайморовы синусите. Ако зъбите са болни – няма мед, няма да помогне. При такава ситуация, болестта се приема за хроничен характер и ще ви спаси от нея, на първо място – посещение на зъболекар, а след това и отоларингологу трябва да отидете;
  • индивидуални характеристики на носните проходи. В случая с искривлениями сливици, синузит може да приеме хроничен характер: гайморовы синусите ще воспаляться, поради натрупване на гной и прах в ниши, кавернах, които са се образували заради травми на носа. Патогенна микрофлора от тези места, рано или късно ще попаднат в гайморовы синусите. Медът в тази ситуация също не помага – нужна операция за изглаждане на стени между носа ходове;
  • в напреднали случаи на синузит често се налага оперативна намеса за прочистване на синусите от скопившегося гъста гной, който не отделя никакви други начини;
  • медът е ефективен при лечение на синузит в по-ранните етапи или в етап на възстановяване. В острогнойной фаза на неговото действие не е доказано.

ВАЖНО! Деца без надзор специалист-отоларинголога – лечение забранено!

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *