Мед с прополис

Полезни и терапевтични свойства на меда са известни навсякъде. Смесете го с прополис, също е мощно лечебно средство, може да се получи уникално природно лекарство, пред който не може да устои на повечето болести.

Полезни и лечебни свойства

Под формата на състав, мед с прополис взаимно се допълват при лечение на различни заболявания. Чрез комбиниране на полезните свойства на двете съставки на лекарството с успех:

  • лекува различни болести, причинени от вируси и патогенните бактерии;
  • ускорява процеса на лечение при прилагането на антибиотици;
  • извежда от организма отпадни продукти и токсини;
  • премахва подпухналостта;
  • намалява болката праг;
  • убива клетки на доброкачествен тумор и забавяне на техния растеж при онкологията;
  • провежда антисептическую обработка на рани и изгаряния, ускорява процеса на заздравяване;
  • връща зрението при конюнктивит и други болести на очите;
  • регенерира костната маса, твърдата тъкан на зъбите и хрущялите;
  • намалява нивото на холестерола, което помага на успешно лечение на склероза;
  • се бори с някои видове гъбички и лишава;
  • потиска пръчка Кох при лечение на туберкулоза;
  • укрепва имунната система.

Химичен състав и хранителна стойност

Мед с прополис е първичен състав, който се определя от комбинация от много фактори. Датира от 300 до 400 микро – и макроелементи, както и на биологично активни вещества.

В препарат съдържа: въглехидрати, протеини, витамини, микро – и макроелементи, танини, киселини, летливи и т.н.

Голям делът на въглехидрати, което го прави много питателна. В 100 г продукт може да присъства от 284 ккал до 328 калории. Всичко зависи от сорта на мед.

Протеините са представени главно ензими. Мазнини идват в сместа заедно с прополис и са около 1 стотна от процента.

Типични грешки при приготвянето на

В статии и лекции на народните лечители специално внимание на начините, как да се направи мед с прополис, не се дава. Просто твърди, че в домашни условия да се направи това е просто. След няколко рецепти.

Рецепта №1. Най-лесният. Са закупени, е задължително на пазара за пчеларство, мед с прополис. В зависимост от това, каква концентрация нуждаят от лекарството, са прополис в същото процентно съотношение с мед. Например, за 10% от състава е взето на 10 г прополис в 100 г мед (5 г, в 50 г) и т.н.

Важно: за превантивни цели е достатъчно да се готви чудо-лекарство 1-5% концентрация. При лечение на специфични заболявания – от 5% до 30%.

Прополисът се разпадна и се смесва с мед. Получената смес на водна баня загрейте до 40 градуса по С и се държи до пълното разтваряне на прополис. Готов препарат се прецежда през тензух в два слоя и се изсипва в стъклен съд. Плътно затворен буркан се съхранява в хладилник.

Рецепта №2. Се приема необходимото количество прополис, се разпадна, а след това на водна баня при температура над 80 градуса по С, распускается. Получената текучую маса се изсипва в мед и се разбърква добре. Прецедете. Изсипва се в стъклен или керамичен съд и се поставят в хладилник.

Но по начини за получаване на лечебен мед прополисного състава предизвикват изненада и неразбиране. Защо?

1. Препоръка прецедете готовата лечебно средство е ясно. В прополис съдържа 30-40% от сгурия — восък и други механични примеси, които трябва да премахнете. Интересно е да видим как мед ще процеживаться през два слоя марля.

Прочетете също така: Елда с мед

Решен проблемът просто. Прополис в рамките на един час, замразен във фризера, след което на ренде се превръща в мелкозернистую фракция, която, на свой ред, с помощта на точилка растирается в прах.

За отстраняване на примеси на прах 2 часа се излива вода. По време на утайка го няколко пъти се разбърква или разклаща, за да шлака плуваше. Установената в дъното на останалите и има чист прополис. Му се и се изсушава. Процедурата е лесна, но елиминира необходимостта да прецеждам изготвена смес.

2. При изчисляването на степента на концентрация, не се взема предвид теглото на примеси в прополис. В резултат получаваме лекарствен продукт с концентрация по-ниска с около 40%, отколкото е необходимо.

3. Прополисът распускается при температура 80 градуса и повече. Затова в рецептата №1 се запазва под формата на твърди частици. Огъва, ако тя мине успешно, ще забави не само от примеси, но и чист прополис. В крайна сметка имаме не е лечебно средство, а плацебо.

4. Погрешна и препоръка да се съхранява лекарството в хладилника. Медът е много хигроскопичен. Поради разлики в температурата вътре в банките се образува кондензат, който се просмуква нейното съдържание. Повишаване на влажността незабавно започва процеса на отглеждане на диви дрожди. Продуктът се разваля.

Правилно съхраняване на лечебен препарат трябва да бъде хладно, сухо и тъмно място в плътно затворен стъклен или керамичен съд.

За да се избегнат горните грешки, трябва да се възползват от старинна рецепта за приготвяне на сместа.

Нарязания на ситно прополис се почиства от примеси и на водна баня распускается до консистенция на заквасена сметана. Едновременно с мед (също на водна баня) се нагрява до температура от 35-40 градуса. Разтопен восък прополис се влива в мед и внимателно размешивается. Варени лекарство се бутилира по баночкам и плътно се затваря. Се съхранява до една година на хладно и сухо място, недостъпно за слънчевите лъчи.

Прилагане

Полезни свойства на мед с прополис се проявява както при прием на състава в чист вид вътре, така и при различни форми на неговото външно приложение.

Разлика само в дози, и на множеството приложения. При това всички те предвиждат не преглъщане на състава, както го рассасывание в устата. Изискването се дължи на наличието в състава на слюнката на специални ензими, които не са в стомаха сок. Точно в устата на някои биологично активни съединения пчелен лепило преработват.

Когато се приема профилактично доза за лечение на лекарството е:

  • възрастни – 1 чаена лъжица;
  • деца на възраст от 7 до 14 години – ½ чаена лъжичка;
  • деца от 2 до 7 години – ¼ чаена лъжичка.

Трябва да се вземат сутрин, половин час преди закуска, на празен стомах, след предварително чаша вода.

Почти всички заболявания на вътрешните органи медово-прополисным състав се третират по единна инструкции:

  • концентрацията на лекарството – 10%;
  • доза – 1 чаена лъжица;
  • брой хранения – 3 пъти на ден;
  • по време на приема – 30 минути преди ядене, на първия прием на празен стомах;
  • курс на лечение – 1 месец;
  • изключения – при заболявания на стомаха и задстомашната жлеза, главоболие и мигрена.

При заболявания на стомаха и задстомашната жлеза прием на състава се извършва преди хранене, а след хранене, 30 минути след последния прием на храна. В период на обостряне на прилагане е противопоказано.

Прочетете също така: Трябва ли мед засахариваться и защо?

Главоболие и мигрена се лекуват не от 10% от състава си, а 3%. Всичко останало според инструкциите.

Външно приложение е разнообразно и може да бъде под формата на:

  • мехлем;
  • капки;
  • тинктура;
  • вдишване;
  • компрес;
  • пчелна щеки;
  • маска.

Маз се прилага за лечение на рани, изгаряния, подуто измръзнало място, венозни язви и други увреждания на кожата. Нанася се директно върху проблемните. Препоръчително е да не се прилага чалми, за да раната можеше да диша. Лечебен състав се променя в повредени три пъти на ден. Стара маз внимателно се отмива с топла вода, след което се нанася нов слой от лекарството.

Капки се използват за лечение на синузит, ринит и очни заболявания: конюнктивит, възпаление на роговицата, бельма. Получават при смесване на мед прополисного състав с топла, предварително преварена вода, в съотношение 1:3. Капки в носа, закопават се по 2-3 във всяка ноздра три пъти на ден. В очите — по 2 капки, 2 пъти на ден. Погребване на очите може да се замени примочками.

Тинктура е много полезна при заболявания на горните дихателни пътища, проблеми с венците и устната кухина. Състои се от медово-прополисного на лекарството и вода (1:2). Се прилага за изплакване на гърлото и устната кухина. Преди употреба се препоръчва предварително да изплакнете устата и гърлото с топла вода. Изплакнете около 10 минути, три пъти на ден.

Туберкулоза, бронхит, възпаление на белите дробове е най-ефективно се лекуват, ако съставът се използва като средство за инхалации. За целта той се разрежда с вода. В острата фаза може да се направи на няколко инхалации на ден, а с появата на признаци на възстановяване ще бъде достатъчно за една на ден.

Затопляне компреси се прилагат при възпалено гърло, бронхит и пневмония. В първия случай върху марля се нанася слой на терапевтични състав и се прави класическа компрессорная превръзка. Във втория – се втрива в гърдите и раменете, след което те добре укутываются за запазване на топлината.

Мед пръчки се прилагат за лечение на отитов и женски болести. За производството им са необходими: мед, пчелен клей, обножка и какаово масло. Масло е необходимо за задържането на формата на лечебен продукт.

Полезни свойства на мед с прополис намират широко приложение и в козметиката — най-вече под формата на маски.

Противопоказания

Мед с Прополис са най-силният алерген. Затова трябва да се прилагат с повишено внимание:

  • хората с алергична реакция към продукти на пчеларството;
  • за малки деца до 2-годишна възраст;
  • бременни жени;
  • кърмещи майки.

Най-високо съдържание в подготовката на въглехидрати (глюкоза, захароза, малтоза и т.н.) в зона на риск, когато се приема вътре, изпраща и на диабетици. Външно приложение, за тях е разрешено без никакви ограничения.

Категорично забранено е да приемате състава на болни със заболявания на черния дроб и жлъчния мехур в период на обостряне.

Както и в предишния случай, за външна употреба, няма противопоказания.

По време на прием на смес вътре са възможни нежелани реакции: слабост в цялото тяло, липса на апетит, психологически депресия. В такъв случай се намалява дозата. Ако и това не помогне, след това отидете на лекар за консултация задължително.

Наличието в дома на този уникален средства много силно разгрузит домашна аптечка и значително ще спести домашен бюджет.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *