Мед от ангелика

Сред многобройните видове мед има един невероятен клас. Експерти го смятат за елита, а потребителите, в по-голямата си част, като цяло за него нищо не са чували.

Дори много професионални пчелари за вкуса, цвета и мириса знаят само по статиите в популярната литература, тъй като нито по рафтовете в супермаркетите, нито на годишните пчелна панаири му не може да се намери. Можете да си поръчате само чрез познати, които имат изход на пчелари, които събират го, или, че в последно време се превръща в модерен, го закупите чрез интернет.

Всичко това – дягилевый мед.

Растителен мед

Пчелари от Западен Сибир и Алтай с нетърпение очакват края на юни, когато цъфти дягиль, един от най-добрите медоносов. Въпреки факта, че цъфтежа трае само 2 седмици (в европейската част на Русия — около 2 месеца), едно семейство пчели в слънчево време, е в състояние да запълни клетката 100 кг мед от това растение. Това допринася за два фактора:

  • Мирис на растението, който е буквално на пчелите намалява с ума голямо съдържание на етерични масла и аромати, поради което те не обръщат внимание на други медоносы;
  • Висока производителност от ангелика по изработване на нектар. За един сезон, едно растение дава до 7 кг сладък сок.

Дягиль, или дудочник (подраница, дягильник, пистолет), е тревисто двухлетнее растение от семейството на Чадър. През първата година се формира мощна коренова система с малки листа. През втората година от живота расте високо, кухи багажника (до 2,5 м) с големи листа и много зеленикаво-бели съцветия под формата на чадър. Родом от Скандинавия. В епохата на Възраждането се е разпространил в Европа и в Русия има повече от пет века.

Предпочита се отглеждат в сурови, затъмнени места. Можете да го намерите в гората, каньони, в блатото, по бреговете на реки и потоци. Обича добре удобренные на почвата. Понякога образува непроходими гъсталаци.

Научното име на ангелика — Angelica Archangelica. С него са свързани множество легенди и всички те са удивителен начин резонира с името на Архангел Михаил. Славянските народи вярвали, че в стари времена, когато човек е много трудно трябваше да живеят, Бог е решил да облекчи съдбата си. За тази цел той изпраща към хората ангел с корен от ангелика, който стана за тях панацея за различни заболявания. Растението цъфти 8 май, е именния ден на човека. Архангел Михаил“, което е довело до отождествлению небесен пратеник с неговото име.

Според европейците, Архангел Михаил, по време на „Юстиниановой чума“, през 590 г., даде монаси съвет се дъвчат корени от ангелика, за да се избегне заразяване на тази смъртоносна болест.

Така че, по време на описания на растения К. Линнеем, то е името — Ангелика Архангелика (lat. Angelica Archangelica). Ангелика — от латинската дума Angelus („ангел“, „божия пратеник“). Архангелика — от Archangelus („архангел“ — е старши ангел).

Състав и характеристики

За първи път дягилевый мед се появи на континенталната част на Европа през 14 век и е донесен от Скандинавските страни. Много бързо потребителите разбра, че в концентрирана форма, той пое всички лечебни свойства на растението-медоноса. Освен това, той е бил много красив, имаше приятен вкус и необичаен вкус.

Прочетете също така: Евкалипт мед
Съдържание на калории.

Цветовата палитра варира от тъмно-кафяв цвят, наподобяващи силен черен чай, кехлибар и до червен цвят. Ако ще се срещне мед с малко зеленина — това също подкуп с ангелика. Леки зеленикави нюанси се дължат на смесване на различни съцветия, от което не е застрахован нито един пчелар.

Аромат изтънчен, наситен, с размразяване „ноткой“ и лека горчивина. След поглъщане остава дълго, покритие устната кухина карамельно-цвете послевкус. Много обичат децата. Им харесва карамел вкус на сладки лакомства. Ароматът е силен, приятен, наситен. Затова той широко се използва в готвенето, производство на захарни изделия и консервиране.

Съвместимост тягучая и лепкава. Той почти не кристализира, като остава по време на съхранение гъста като катран.

Засахаривание се случва само при случаен контакт с него чужди пчелните продукти — цветен прашец и нектар.

Мед от ангелика се счита за най-биологично ценни поради своя уникален състав. В него най-високо съдържание на витамини от група В (В2, В3, В6) и аскорбинова киселина (витамин С). Така че, 100 грама от продукта покрива 58% от дневни нужди на човек на аскорбинова киселина. Също така присъства биотин (Н), токоферол (витамин е) и никотинова киселина (РР).

По броя на макро – и микроелементи (желязо, калий, калций, фосфор и други), соли, йод, магнезий, сяра, калций и органични киселини (ябълчна, лимонена, млечна) този продукт на пчеларството превъзхожда всички светли сортове. Освен това, в състава му присъстват фунгициди и антисептици, с които е богата на дягиль.

Витамини и минерали.

Много хранителен. По калоричност (328 ккал в 100 г) тя е сравнима с пшеничным хляб, кондензирано мляко, месо овен и моруна.

Начини за откриване на фалшификати

Чист пчелен мед от ангелика се берат само на Алтае и в Западен Сибир. Го носят от там в централната част на Русия икономически е непрактично. Ако той все пак се появи по рафтовете на Москва или Санкт-Петербург, това е много скъпо. Така че непочтени пчелари се появява желание с помощта на жженого захар, карамел, нишесте и други добавки го фалшифицират. За съжаление това явление не е ново.

Тези, които поне веднъж са опитвали този продукт на пчеларството, веднага определи на фалшифициране по цвят, вкус и обоняние, тъй като ги имитират, е просто невъзможно.

Купувачите, за първи път във мед от ангелика, трябва да се обърне внимание на следното:

  • Дягилевый мед отлежава само през септември, а така се появи по рафтовете на магазините на пазара или в супермаркета, може да е само от втората половина на този месец;
  • Този продукт трябва да бъде течен и жилав, за разлика от другите видове мед, начинаещи по това време кристализира. Се стича от лъжицата бавно, образувайки тънка и вискозно конец;
  • Ако загрята в една лъжица мед започва да гори, а край лъжици потъмнее – това е фалшифициране;
  • Жженый захар, която симулира карамел вкус, дават по-тъмен цвят и бърза кристализация;
  • Нишесте е разкрита с помощта на йод (при тяхното взаимодействие се появява син цвят);
  • Различни оцветители и аромати не се смесват с мед. Ги издава слоистость на продукта.

Прочетете също така: Как да се стопява лед мед?

И все пак, най-добре е предпазва от подправяне покупка естествен продукт на пчеларството имам доверие на продавача.

Полезни и лечебни свойства

Благодарение полезни свойства дягилевого мед, той се използва широко в козметологията и сладкарската промишленост. В областта на красота го използват или под формата на маски за подмладяване кожата на лицето, или под формата на тайна, за борба с целулита.

За това се смесва в равни пропорции с водка и нанасят на места с признаци на затлъстяване, а след това се увиват полиетилен. За премахване на акне трябва да се измива всяка сутрин, разтворени във вода мед.

В производството на захарни изделия с помощта на печени плодове, получават различни напитки и се пече бисквити, торти и други сладкиши. Но, все пак, основното предназначение на дягилевого мед – лечение на хората. Поглъща в себе си всичко ценно, което е дала природата на растението дягиль, мед от него да стане универсално средство за лечение и възстановяване на организма на човека.

С антисептични, антибактериални, регенерирующими свойства, той е незаменим при лечението на рани и изгаряния.

Способността за възстановяване на хемоглобина в кръвта, позволява да се използва за лечение на анемия. Освен това, той положително въздействие върху сърдечно-съдовата система, като добро профилактично средство срещу атеросклероза, исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда и т.н.

Медът – най-доброто народно средство при лечение на всички видове настинки. С уникален състав от витамини и микроелементи, дягилевый мед е мощнейшим иммуностимулирующим и тоник.

Ето защо тя е полезна за хора на тежки физически професии, при досаден умствени натоварвания, спортисти, претърпели тежки заболявания, представители на напредването на възрастта. Тя се препоръчва да се прилагат всички в зимно-пролетния период за поддържане на имунитета.

За профилактика на възрастни трябва да се консумират 50-70 грама от продукта на ден, за деца – от 30-40 г. По време на болестта на дозата се препоръчва да се увеличи повече от два пъти.

Прилагането на мед за лечение, трябва да се разбере, че не във всички случаи тя може напълно да замени традиционното лечение с медикаменти. Затова във всеки конкретен случай трябва да се обърнете за съвет към лекар.

Противопоказания

Мед от ангелика — един от най-силните алергени. Така че, страдащи от алергия трябва да се прилага с повишено внимание, както и за бременни и кърмещи майки. На тях той ще донесе ползи, но може да стане причина за появата на алергични реакции при бебето.

Високо съдържание на захар изключва от групата на потребителите на този продукт за диабетици. Склонни към наднормено тегло и затлъстяване също трябва да го изключи от менюто си, тъй като дори и една малка порция захранване на тялото с толкова много енергия, че я изгаряне трябва да се положат значителни усилия.

Съхранение

Правила за съхранение на този продукт на пчеларството са изключително прости и разбираеми.

  • Тара, стъклена, керамична или дървена, плътно затворена.
  • Място: затъмнения, защитени от промените в температурата.
  • Температура: 16-20 градуса.

Ако всички условия са изпълнени, тогава медът може да се съхранява с години, без загуба на полезните свойства.

Хранене всяка сутрин една чаена лъжичка дягилевого мед, може да се избегне много проблеми със здравето и поддържа висока ефективност. Този мед ще помогне в домашни условия да извършват подмладяващи козметични процедури, както и да се готви вкусни сладкиши.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *