Горски мед: полезни свойства

Горски мед е елитен сорт сред пчелните продукти. Той е произведен от нектара на растения, цъфтящи на горски поляни, като малини, ягоди, боровинки, лайка, глог, черемуха и т.н. Той разполага с множество уникални лечебни свойства, а също така и неповторим вкус. Нектар за производство на горски мед, пчелите се събират по време на втория и третия месеца през лятото.

Горски мед

Отличителна черта на горски мед или, както го наричат, див е, че тя обединява в себе си голямо количество цветен прашец, пчелно млечице и прополис. Това го прави един от лидерите сред всички пчелна сортове. Наличието в състава на манов прави деликатес още по-полезен, а неговият вкус и аромат — леко горьковатыми. Също така е нежен благодарение на манов е различно дълъг процес на кристализация.

Ползи и вреди

Като всеки продукт на пчеларството, горски мед притежава множество полезни свойства. Той включва в себе си лечебни качества на растенията, от които пчелки събирали нектар за производството му.

Полезни свойства на горски мед:

  • противовъзпалителни свойства – помага при лечение на вирусни заболявания;
  • отхрачващо – бърз помощник при лечение на заболявания на дихателните пътища;
  • антимикробното – убива бактерии, така че може да се използва като компреси и лапи;
  • успокояващо – ефективно се бори със стрес и безсъние, помага за облекчаване на умора и нервно напрежение;
  • иммуностимулирующее и тоник – ежедневната консумация на горски мед повишава имунитета и подобрява физическото състояние, така че често се препоръчва да се използва на хората на пенсионна възраст;
  • регенериращо – помага да се отървете от белези, изгаряния и порязвания.

Що се отнася до вредните свойства, той има редица противопоказания: алергични реакции към пчелни продукти, както и на възраст до три години. Децата от една до три се препоръчва да се даде продукт внимателно, внимателно наблюдавайки за реакция.

Как се произвежда горски мед?

Известно е, че медовое нежен е един от любимите продукти в древни времена. За да изкарам малко на горски мед, хората правеха дупки в хралупи на дебели дървета, където заселялись на пчелните семейства. Вътре в тези кошери са клетки, от които нататък било извлечено мед за сладост. Я, събрани чрез специални отвори, които хората са направили специално за тези цели.

Сега по този метод се ползва само в Септември, където все още е запазена традиционната бортничество. Лечение, което виждаме в магазините под името „Горски мед“, най-често се произвежда окультуренными пчели, чиито къщи подреждат в горските масиви в периода на цъфтеж на треви.

Благодарение на техните полезни свойства на горски мед е намерил широко приложение в кулинарията, медицината, козметиката и фармация.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *