Елда като растителен мед

Елда, или обикновен, – това е не само важна хлебная и смилане култура, возделываемая човечеството вече повече от 5 хиляди години за консумация, но също така е растение активно се използва в медицината и пчеларството. Благодарение на по-продължително време на цъфтежа, елда, като растителен мед, може да се използва почти навсякъде. Да разгледаме по-подробно спецификациите и характеристиките на отглеждане този ценно растение.

История

Историческата родина на растението се смята за Северна Индия и Непал. В тези райони я наричат „черен ориз“. Около 15 век пр. хр култура попадна в региони, Юго-Източна и Средна Азия и на Кавказ. По-късно за гречке научили в Европа, по предположительным данни това се е случило по времето на татаро-монголските на нашествията.

На Европейския континент го нарича по различен начин: арабски, турски и дори языческим зърно. „Елда“ и същи зърна я започнаха да наричат славянските народи. Според една от версиите, защото тази култура е стигнала до тях от Византия през 7 век, а за друг – го дълго време, отглеждани в манастирите на гръцките монаси.

Общо описание

Елда – тревисто растение, принадлежащо към семейството в елда. Ценна смилане култура, произрастающая във всички региони с умерен климат. Основен производител и консуматор е Русия. Растението е:

  • Директен височина на стъблото, в зависимост от сорта, от 60 до 120 виж Има няколко клона, в началото на растежа на зелено, до края на пубертета придобива кафяв цвят;
  • Цветчета в насипно състояние, са бели или бяло-розов цвят;
  • Семена или плодове са трехгранную форма. Узряват неравномерно, към момента на узряване на горните плодове, долните започват да се рушат.

Елда е богата: желязо, калций, калий, витамини В1, В2, фолиева киселина, както и витамини РР, Т.е. Върховете се използват за получаване на рутина – вещество, което се използва за лечение на заболявания на кръвоносните съдове: атеросклероза, хипертония.

Цъфтежа и медопродуктивность

Елда е един от най-важните медоносов, това е растение, което активно се посещава от пчелите за събиране на нектар и цветен прашец. Растението се характеризира с дълъг цъфтеж, на около 1 месец, което започва през 15-35 дни след появата.

Прочетете също така: Хедър мед

Опрашване на растението в по-голяма степен се случва благодарение на насекоми и в по — малка- благодарение на вятъра. Цветовете са оповестени в сутрешните часове и в раскрытом положение се намират в продължение на целия ден. Ако в това време цветето няма да бъде опылен, той изсъхва и навес, както и при опрашването става връзването на семена.

Общо едно растение е от 500 до 3 хиляди цветя. Според статистиката, култура се формира само в 5% от тях, а останалите остават не опыленными, изсъхват и окапват.

Елда се счита за несигурна растения мед – отделянето на нектар зависи от метеорологичните условия. Най-обилно нектаровыделение започва в първата половина на деня при топло и влажно време – това често може да забележите значително по гречишному аромат.

За високи добиви на културата, средно на 1 ха се изисква 2,5 хиляди пчелни семейства, които ще предоставят около 70% от цялата реколта. В благоприятен период от 1 дка може да се събере от 80 до 120 кг гречишного мед.

Отглеждане

Елда — hygrophilous култура. Най-големите показатели за доходност са били демонстрирани на неутрален или леко кисел почви. Не се препоръчва да се засади растението в тежки или варовикови почви. Най-добрите предшественици са зимни култури, бобови растения и се отглеждат на културата.

Высев се извършва през пролетта, веднага след като почвата се затопля до 12-15 °. На 1 ха засяване процент варира от 50 до 80 кг семена. Посадъчния материал, за да се избегне развитие на заболявания, преди да се качите, лекувани с цинк, манган, мед или бор. Ако елда, засадени само като медоноса, кацане трябва да се извършват в рамките на 2-3 етапа с интервал между высевом около 15 дни.

Важен е и изборът на сортове. Един от най-добрите медоносов е елда сумчанка – среден клас, отгледан в СССР през 80 години.

Характеристики на гречишного мед

Продуктът е течна тягучую текстура, горчив вкус и е наситен с тръпчив аромат. Отношението към гречишному мед (повече за нм — тук) противоречиви – едни го обичат, други не обичат. На цвят варира от тъмно жълто до червеникаво-кафява, при засахаривании продукт няколко осветява.

Прочетете също така: Елда с мед
За разлика от светли сортове мед, в състава на гречишного съдържа по-голямо количество желязо и аминокиселини.

Продукт активно се използва в народната медицина, където се използва за лечение на настинки и профилактика на заболявания на кръвоносните съдове.

Според опитни пчелари, елда – това е един от малкото източници на нектар края на лятото и началото на есента. От своя страна, елда медът е отлична храна за пчелите през зимния период от време.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *