Външни и поведенчески разлики пчели, пчели, стършели и оси

Докато през лятото извън града, ние с безпокойство наблюдаваме жужжащими полосатыми насекоми, изморително осаждающими сладки ястия на нашата трапеза. От пчела се различава от оса, пчела и шершня? В края на краищата всички те жилят не само болезнено, но в някои случаи – опасно.

Но е известно, че производительницы мед не атакуват първи, а представители на осиного семейство по природа са агресивни, така че трябва да знаете как да се разграничат едни от други и да не пренебрегва грижи.

Внимание: отровно жило!

  1. Ако пчелки слетелись на захар или плоча с конфитюр, трябва да се държи спокойно, но внимателно да се следи за това, че заедно със сладост не се възползват от стомаха на насекомите: хапка в езика или в устна може да доведе до подуване и дори анафилактичен шок.
  2. С оса, трябва да бъдат двойно по-внимателни – не я дразни, маха с ръце, да прави резки движения. Освен това, агресия може да предизвика миризмата на парфюм или твърде ярък цвят дрехи. Появата на това насекомо в селска къща може да означава, че някъде наблизо се намира едно гнездо на оси, а това е изключително опасно: ухапване на един човек да предизвика остра болка и подуване на кожата покрива, хапят много може да доведе до най-тежки последици. Освен това, както е отбелязано, че те по някакъв начин се чувстват хора, предразположени към алергия към отровата им, и да атакуват именно на тях.

Защо външно приличаха на шарени наземни бръмбари имат такава разлика в повадках? Пчели и оси – две напълно различни семейството на един подчинят на техните стебельчатобрюхих, т.е. с тънка перепонку („кръста“) в мястото на свързване на гърди и корема. Подотряд – част от отряда смъдене перепончатокрылых.

Вегетарианците и хищници

Пчела медоносная (Ápis melliféra) – обществено насекомо, живеят семейства, в които отговорностите на всички членове на строго регулирани.

  • Глава на семейството е жена – кралицата пчела. Телец насекомото се състои от 3 участъци – главата, гърдите и корема, и е покрита с най-добрите хитиновыми косми.
  • Пчела – абсолютно вегетарианец, храни се с нектар, прашец от растения и мед, който представлява ферментирал нектар. За събиране и пренасяне на нектар тя има хобот и специален зобик. Събиране на цветен прашец се случва за сметка на косми по телец и щеточек или миди на крака.
  • В задната част на корема са 2 отровни жлези и жило, с назъбени и резервоар за натрупване на отровата. Жалящий машина, предназначена на първо място за проникване в хитиновый покривка конкуренти-насекоми, и засяда в кожата на бозайници, включително и човека. В този случай производительница мед не може да се извади жилото, оставя го в кожном покривка на жертвата си заедно с част от червата, и умират. 100-200 такива атаки предизвикват у човека е тежко отравяне, по-голяма от 500 – смърт.
  • Човек използва не само резултатите от жизнената дейност на тези невероятни създания – мед, амброзия, прополис, восък, но и пчелна отрова. Лечебните му свойства са толкова високи, че в неговата основа се е развила цялата медицинска индустрия – апитерапия. Отрова за лечение на широк кръг заболявания, преди всичко на заболявания на опорно-двигателния апарат, използван в състава на лекарствата, както и в чист вид. За това насекомо се прилага за възпалено място, за да има то ужалило. Лечението се извършва под най-строгите наблюдението на лекар.

Пчела (Bombus) – роднина Ápis melliféra, принадлежи към същото семейство. Това е по – голям, гъст, мохнатое перепончатокрылое: женската дължина достига 28 мм, резба – 24 мм. Е също така обществено насекомо, живеят малки семейства до 100 души.

  1. Ролята в семейството са изразени по-ясно, отколкото при обитатели на кошерите, въпреки че в основата на семейството – плодная жена, единствената, някой от семейството остава да прекарат зимата. Останалите членове на зимата загиват.
  2. Гнездата са разположени близо до земята, под мъх или между камъните и се състоят от клетки, направени от груб восък или празни какавиди.
  3. Храни се с Bombus нектар и цветен прашец, също така произвежда мед. Шмелиный мед, по много показатели превъзхожда продукт, произвеждан от жители на пчелини, но го събере в достатъчно количество не може да бъде – насекомите не правят запаси, тъй като семейството не остава прекарат зимата.
  4. Той е ненадминат опрашител. Служителите на оранжерии се опитват да го привлече в своите стопанства, за да подобри плодоносность растения.
  5. Жилото от този перепончатокрылого – пустотелое, без чакъла, има само жени, които могат да се ползват многократно. Насекомото, не е агресивен, жили много рядко, но болезнено. На мястото На поражението се развива оток, скованост.

Външната разлика на всички известни хартиена оса от медоносной пчелите се вижда с невъоръжено око: телец първата – тънко, гладко, гърди в място сочленения с шкембе, изтънява, телец втората – по-округлое и мохнатое.

Оса в съответствие с энтомологической класификация – специален представител на семейството, в което влиза в безброй разновидности. В нашето платно, най-широко веспиды, или книжен вариант.

  • Името идва от факта, че тези социални стебельчатобрюхие приказват на дървен материал и правят от него хартия, от която да се изгради гнездото сферична форма.
  • В гнездото, женската изгражда клетка и снася там яйцата си. По-късно от тях се излюпват ларви. Ако се махне матката, започват да снасят яйца работни екземпляри. Броят на обитателите на гнездото за сезон може да се стигне до няколко стотин, но през зимата повечето от тях ще умрат. Зимата преминават през оплодени женски, които през пролетта се основават на нови колонии.
  • Основната разлика между веспидами и жительницами кошери – в системата на хранене. Строители на хартиен носител на гнездата, както и повечето разновидности на осиного семейство хищници. И възрастните се хранят с цветен нектар и сок от плода, но да ги личинкам се изисква белтъчната храна. Те приказват мухи, пеперуди, парчета месо, портящейся риба или разтоварване и така выкармливают техните ларви. Други разновидности на отрова парализират своите жертви – насекоми, гъсеници и паяци и да снасят в тях, живите, но обездвиженных, яйцата си. Ларвите, развитие, се хранят с „прясно месо“. Именно тези разлики осиного семейство от производительниц мед обясняват склонността му да атакува без видими причини.
  • Жилото на тези перепончатокрылых кух вътре, не е чакъла и е едновременно яйцекладом. Тя не се заби в кожата на бозайник, и го носителка може да удари няколко пъти. Тънка „осиная талия“ допринася за това, че перепончатокрылое могат да се появят почти на половина и нанасят удари във всички посоки. Отрова е много по-аллергенен от отрова обитателите на пчелини, предизвиква най-силните болки, подуването и разрушаването на клетките, особено в случай на атака на лицето – нос, очи, уста. Тъжната статистика потвърждава – годишно няколко десетки души в света умират от осиных атаки.
  • Тези стебельчатобрюхие снабдени с мощни челюсти, които те причиняват болезнени ужилвания.

Видео: оса очи на пчелите и пчеларя.

Осиные джайънтс

Опасността се увеличава, ако човек или животно атаковано шершнем – най-голямата разновидност на семейството на осиных. В условия на умерен климат работна индивид достига до 25 мм, а на матката -35 mm.

  1. Гнездото може да се намира на човешкото жилище под покривите на къщите или навеси.
  2. Те – стопроцентные хищници, се хранят с други членестоноги и на тях выкармливают ларви. Включват в диетата си и овощна сок, не преминават внимание мед. По тази причина възрастните нанасят големи щети на пасекам, унищожаване на тружениц и ограбване на кошерите.
  3. Тежките последици от впрыскивания отрова се обяснява не го броя, а повишена аллергенностью. Трехмиллиметровым-те са снабдени само жени, които могат да ужилване многократно. Отрова съдържа гистамины, токсини, вещество ацетилхолин и други компоненти, които предизвикват дразнене на нервните влакна, сърцебиене и най-силният болковият синдром. Алергична реакция в този случай е придружен от тежки, с оток и може да има непредвидими последици.
  4. Те се срещат много по-рядко, отколкото същите тези веспиды, и по-малко агресивни, първите не нападат. Въпреки това, този квартал, извън дома или на вилата силно нежелателно – неволно потревоженное гнездо може да се превърне в трагедия.
  5. В живата природа няма нищо безполезни – за всеки тип, включително и грабители, е необходима екологична ниша. И все пак, ако в близост до човешкото жилище го осиная, а още повече – шершневая колония, човек трябва да вземе всички мерки, за да се отърве от него.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *