Видове планински мед и неговите характеристики

Планински мед е един от най-полезни разновидности на техните свойства и е най-висока цена. Има и съответните противопоказания, за които си струва да знаете.

Събират го в планините – екологично чисти зони. Продуктът е вкусна и много полезна, тъй като не съдържа примеси.

Описание

Мед планински може да има различен състав, който зависи от мястото на събиране и вида на медоноса. Неговите основни характеристики са:

  • изразен цветен аромат, който отслабва в резултат на кристализация;
  • приятен сладък вкус с горчивина и проститутка нотки;
  • дълга кристализация;
  • цвят – жълто и слама до кехлибарен цвят и тъмно кафяво;
  • при условие, че правилното съхранение на мед е гъста, лепкава.

Именно ярък, наситен аромат е основната характеристика на алтайски планински мед – ако ви предлагат продукт, с лек, едва уловимым аромат, то е фалшива. Няколко месеца по-късно за съхранение на сладостта може да придобие вид на бяла смес, полезни свойства при това оцелява.

Билки-медоносы или видове планински мед

Мед еко алпийски събират с планински лавандула, дива череша, глог, шипка, куплета. Основни видове:

  1. Див – много рядък сорт. Добива на Южен Урал, има необичаен вкус тръпчив вкус, гъста лепкава консистенция и дълго време не е бонбони.
  2. А бялата – на път към високите планини с най-различни растения и билки. Притежава изразен противовъзпалителен ефект, се използва за ускоряване на процесите белези на рани.
  3. Черногорский – има жълтеникав оттенък и цветен аромат. Лекува душевните разстройства, отслабва нервно напрежение, много дълго време не кристализира.
  4. Кестен – се събират в Крим и във Франция от дървесни породи кестен, светло, тъмно, е налице изразена горчинка. Този планински мед оказва противомикробно действие, лекува болки в стомаха и заболявания като гастрит, колит, помага в борбата с червеи, укрепва стените на кръвоносните съдове, засилване на кръвообращението, подобрява издръжливостта, спомага за повишаване на тонуса.
  5. Полифлерный – да го отведе на планински Алтай (основната такса, произведени в Черышском), Абхазия, черна гора, Иран, Септември и в други региони. Се извлича от планински билки, външен вид и характеристики в зависимост от мястото на добив и опрашване.

Абхазки, алтайски, черногорский и произвеждани в други региони на планински мед е с безупречно качество. Процесът на производството му е много по-трудно, от процес на екстракция на продукта на обикновена пчелина. Много сортове се извлича от редки растения, които имат не само лечебни, но и уникални качества. Именно за това на купувачите трябва да платят доста висока цена.

Полезни свойства и приложения на

Полезни свойства на меда са високо ценени народни врачевателями и косметологами. Продуктът съдържа голям брой антиоксиданти и аминокиселини, така че благоприятен ефект върху косата, кожата, стесняване определяне на порите и изравняване тона на лицето, заживляя на рани и премахване на следите от акне. Го включват в състава на маски, на маслени смеси, балсами, кремове, шампоани и ексфолианти. За лечебните свойства, използван в медицината, може да се дължи на:

  • нормализиране на работата на органите ЧРЕВНИ;
  • антибактериален, заздравяването на раните действие;
  • лечението на ОРИ и заболявания на дихателните пътища;
  • положителни ефекти върху ЦНС, лечение на стрес, нервни разстройства, бессонниц;
  • възстановяване на имунитета;
  • лечение на заболяванията на женската полова сфера;
  • помощ при отслабване;
  • отопление на сърцето и кръвоносните съдове;
  • лечение на анемия.

Планински мед има и други полезни свойства – например, е подсладител от естествен произход, употребата на които е показано на диабетици.

Той помага при лечението на редица заболявания, но имайте предвид, че да го прилагате е нужно курсове, в състава на цялостна програма и само след консултация с лекар. Не прекалявайте с – прекомерната употреба на сладкиши може да ви навреди, двойки чаени ложечек на ден ще бъде достатъчно.

Видео: планински мед от Абхазия.

Противопоказания

Ползи мед не предизвиква съмнение, но трябва да го приемате леко. Не се препоръчва да използвате продукта:

Първо, аллергикам (особено ако преди това има алергия към продукти за пчеларството). От друга страна, малки деца, черния дроб, които все още не е готова за рециклиране на такива продукти.

В останалите случаи да се използват продукт за лечение на различни заболявания и за общо укрепване на организма могат да бъдат спокойни. Внимавайте за индивидуална реакция и корректируйте курс, когато е необходимо.

Допълнителни въпроси

► Позната дава планински мед на детето си и е много доволен от резултатите. Сред противопоказания има елемент на „детска възраст“. Аз и да искам, и, както се казва, колется – какво мога да направя, за да не се навреди?

Ако смятате, че ползите от продукта превишава рисковете, да започнат да дават му малки дози – първата топка на края на една чаена лъжичка, после повече. Няма съмнителни реакции – можете спокойно да се продължи терапията.

► Почитала за лечебните свойства на продукта и реших да го използвате за лице, коса, тяло. Какви начини има?

Добавяйте по една капка мед в маска за лице, за ръце, лице и коса, лосиони, шампоани, масажни маслени антицелулитни съединения. Медът отстранява отпадните продукти и токсини, благодарение на които кожата придобива привлекателен външен вид.

► Как е правилно като продукт за профилактика?

Най-ценното свойство на планински мед е способността му да се възстанови имунитета и укрепва защитните сили на организма. Освен това, той спомага за очистването на организма от шлаки и токсини.

► Какво е бял мед?

Пчелен нектар бял цвят. Това е рядък сорт, който се събират от някои растения и билки. Оценявам високо.

► Колко дълго се съхранява продуктът?

Дълго време, защото съдържа естествени консерванти. Важното е да го предпази от слънцето и влагата, оптимален температурен режим на съхранение – 5-10 градуса над нулата.

► Как да разпознаем фалшив?

Разтваря се една чаена лъжица вода – утайката не трябва да бъде. Можете да kapnut на мед, йод – оригинален продукт не трябва да синеть, докато фалшив започва да променя цвета си, пяна и се присъедини към други реакции.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *