Видове кошери за пчели: снимка

В момента има две основни категории на кошерите. Това е копривна треска, отливане, изработени от естествени материали и от материали от синтетичен произход.

Видове кошери за пчели

Съвременните видове кошери за пчели

Видове кошери от естествени материали

  • Многокорпусный – това е долно оттичане на кошера, се състои от 5 или 7 корпуса, или три блока за ларвите на потомство и четири магазина за мед.

Основните части на многокорпусного на кошера:

  1. Корпус, размери 450/375/240 mm.
  2. Рамка, 10 броя, размери 435/230 mm.
  3. Кражби от магазини, има размери на корпуса, височина-145 мм, рамка за магазин по-малко – 435/155 mm. се Състои от 8 кадъра.
  4. Рамка на кошера, отстрани се прави 4 дупки за тел, за задържане на гребена.
  5. Разделителната решетка. Това устройство се прилага за разделяне на гнездото с пило и магазин. През решетките на клетката преминават пчелите работнички, но матката не може да мине, благодарение на това в софия чист мед и не ларви.
  • 12-рамков — долно оттичане на кошера, се състои от 12 кадъра (435мм/300мм) и трите магазина за мед. Кошер малък, обемът му не е достатъчно за ларвите от плодовитой на матката, така че постави отгоре още един корпус. На места богат на култура на мед се поставя трети корпус или 4 магазина за мед.
  • Шезлонг — странично оттичане кошер, е дълъг кутия, в която място от 16 до 24 кадъра. Гнездото се намира в него хоризонтално. 16-рамкови кошери, предназначен само за една колония, а 20-24-рамкови шезлонги могат да се настанят две семейства. Шезлонг препоръчват за работа на начинаещи пасечникам поради неговата простота.
  • Кошери-касети. Такива кошери работят на принципа на шкафа, едно семейство, поставена в рамките на едно чекмедже. При работа с една пчелосемьей други не се притесняват. Работа с пчелите в този формат на кошера е минимална. Кассетный кошер, изработени от бор, не боядисани, само напоена с восък. Стените на кошера са много тънки – 7 мм Конструкция на този кошер помага да се избегне развитието и разпространението на заболявания по пчелите.
  • Тестето. V. F. Шапкин през 1990 г. е разработил и приложил кошер-колода. Животът на пчелите в тестето е много близо до живот в природата. Това бесконтактное пчеларството. Такъв кошер се състои от 5 нива, вътрешен диаметър от 30 см, благодарение на това пчелите лесно да се стопли на кошер, което им помага да се бори с инфекциите, по-бързо се развиват през пролетта. Комплект лесен при производството и се използват, но на мед за изпомпване трябва да се чака по-дълго. Най-вероятно, може да се събира само за следващата година, тъй като пчелите го разходи за производство на восък.

Кошерите синтетични

През 70-те години на миналия век са започнали да произвеждат и прилагат кошери пенополиуретановые (PUF) и пенополистирольные (ПЧП).

Модерни кошери от полиуретанова пяна

Смята се, че такива кошери напълно безвредни за човека и пчелите, тъй като материали за производството им плътни (100 кг/м3) и на инертни към въздействието на външни условия. Тези кошери се използват в Германия, Финландия, Швеция, Полша около тридесет години.

Корпус на кошера PUF и ПЧП твърди и по-силни благодарение на цельнолитому производство. За состыковки се използват фальцы, благодарение на това цепката между сградите не. Кошерите PUF и ПЧП добре боядисани, те са лесни за експлоатиране, например, благодарение на физически свойства на материала на корпуса отделя лесно прополис.

Малко от историята на бортничества

По-рано кошери нелинейните от глина, от пръчки, обмазанных глина, слама, от балса дърво, дори от камъка. Във времената на Киевска Рус имаше кошери под формата издълбани дънери на дървета с дуплом — борти.

От куха дървесина нелинейните палубата или на къщички за гнездене. Там, където не е имало дебели дървета, на пръчки или слама тъчаха кошница – сапетки. За да се сдобият с тях мед, сапетки взламывали или изрязани, което е много неприятно.

Сега всеки пчелар, за да се направи информиран избор, когато е по-удобно пчелите, дърво, синтетични къщички, или като цяло е по-добре да се потопите в природата и се оставя пчелите живеят в колоди, като безконтактен или мързелив пчеларство.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *