Варроатоз пчелите: методи за борба

Пчелно семейство се сблъсква с множество заболявания. Това гъбични и бактериални заболявания, но често тружениц поразяват от акари. Един от тези е кърлеж варроа, той причинява варроатоз при пчелите. Болестта води до намаляване на потомство и смъртта на възрастни.

Варроатоз при пчелите

Защо трябва да се бори с варроатозом пчелите?

Това е опасно заболяване, защото освен разваляне на потомство кърлеж носи вируси, които предизвикват парализа или деформация на крилете на насекомите. Ползата от пчелите с неправилни крила малко, тъй като те трудно могат да летят, а това значи, че не е в състояние да събере нектар. Варроатоз много бързо се разпространява, затова се прибягва към лечение на насекоми, трябва незабавно да.

За това се използват различни методи:

  • опушване;
  • опудривание;
  • хранене.

Често пчеларите заедно с медикаментозными лекарства се използват традиционни средства. Това оксалова киселина, етерични масла и билки. Моля, обърнете внимание, честото прилагане на едно лекарство предизвиква обратната реакция кърлежи, съответно, те не умират при повторни лечения това средство. Препоръчително е да комбинирате лекарства с химически и физически методи за борба с кърлежи.

Начин на обработка на сот и избор на лекарства в зависимост от степента на нападения от акари и температурата навън. Заслужава да се отбележи, че кърлежи активно се развива при температура 34-36 °C. Съответно, обърнете внимание на поведението на насекоми в период на силна топлина. Следствие на заразяване на акарите е да се увеличи появата на мутации при пчелите. Много от тях се раждат без крила, млад умира бързо.

Обработка през пролетта

През пролетта на време при недостатъчна обработка през есента използват мравчена киселина или „Апифит“. Трябва да се използва 1 табела на три закона. Мравчена киселина, дезинфекцира кошер и е в състояние да се справят с акарите в печатен расплоде. Това направи по-трудно от всичко, тъй като паразит е защитен дебела восъчна кора сот.

Пролетна обработка на пчелите

Работа през лятото

През лятото за лечение на варроатоза се използва смес от вазелин и укропного масло. За това се смесват с 90 г вазелин и 10 г масло. Тази смес се нанася върху чист лист хартия. На дъното На кошера се поставя восъчна хартия със смес появи. На върха на рамката също се поставя восъчна хартия лечебна смес надолу. За пчелите това е невредно.

Пихтовое и иглолистни масло често се използва през лятото за обработка на кошерите и пчелите. За да направите това, 1 рамка е необходимо да 1 мл олио. Им, напоени с тампон и се поставя на върха на пита с пчели. Лечението се провежда 3 пъти за 5 дни. Всеки ден внимателно огледайте дъното на кошера. Често паразити не умират, а „пьянеют“, задължително дезинфицируйте дъното на кошера и премахване на мъртвите акари.

В период на неактивния сезон можете да използвате оксалова киселина и „Бипин“ за пчелите. През зимата кърлеж често се крие под тергитами пчелите, така че повечето лекарства са неефективни. Че това не се случи, трябва да примами паразити от приюта.

За това в кошера се инжектира в ментовото масло, то е едно вълнуващо действа на акари. На следващо място, ампула „Бипина“ се разтваря в 2 л вода. Температурата на течността трябва да бъде 20 °C. Този разтвор се полива пчелите. За целта може да използвате опаковки. Често се използва термокамера за пчелите. Под въздействието на температурата на кърлеж е убит.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *