Трябва ли мед засахариваться и защо?

Известно е, че медът е не само прекрасен десерт, но и продукт, който се използва в медицината, козметиката, лечението на традиционните методи на готвене. Предимството му за дълъг срок на съхранение. Но с течение на времето той бонбони, понякога този процес се нарича кристализация.

Какво е кристализация?

Кристализацията е природно явление, в резултат на което е течен продукт, става твърда. Този преход от едно състояние в друго се случва по естествен начин, е показателно за натуральности сладък нектар. Важно е да се разбере, че този процес по никакъв начин не намалява полезни свойства и хранителни качества на меда.

Има хора, които предпочитат да купуват течен мед, защото му е по-удобно да се използват за различни цели. Но такъв продукт-лесно да бъдат фалшифицирани. Съдържание на полезни компоненти еднакво при течни и твърди мед. Освен това, ако правилно се стопи твърди мед, а след това той ще придобие първоначалния си вид.

– Важно е да се разграничи натурален пчелен мед от фалшифициране. Трябва да имат представа за същността на процеса на кристализация, защо и как всичко това се случва.

Последователност на кристализация се дели на следните разновидности:

  • салообразную хомогенна гладка маса;
  • мелкозернистую, с кристалликами размер на полмиллиметра;
  • едрозърнест, с кристалликами по-полмиллиметра.

Причините засахаривания: естествени и неестествени

Засахаривание започва с постепенно да се сгъсти на продукта, при това, той придобива белезникав оттенък, тя става по-светъл. Един от основните фактори, които влияят на съдържанието на захар, е наличието на глюкоза. Колкото по-високо количество глюкоза, толкова по-бързо мед започва да се превръща в кристаллики, а преобладаването на фруктоза позволява да чакаме по-дълго да остане течен.

Бързината се сгъсти зависи от много фактори:

  • сортове;
  • наличието на влага;
  • условия на съхранение;
  • съзряване;
  • времето;
  • мястото на събиране;
  • примеси;
  • растения-медоносов.

Някои видове мед са с висок процент на съдържание на глюкоза. Например, образование захарните кристали от мед, добит от елда или семки, започва в 20 ден, а при рапичното – вече през две седмици.

Други разновидности на мед (акациев, май) съдържат повече от 40% фруктоза, те много по-дълго остават течни, понякога до две години. Такъв мед се смята за много ценен, препоръчва се за консумация дори от диабетици, тъй като регулира нивото на захарта, че има благотворен ефект върху обмяната на веществата.

Процент съдържание на вода се забавя засахаривание. Ако пчелите са събирали нектара на дъждовния период, а след това в него ще има повече влага. От голямо значение е правилното им съхранение. При температури над +10 градуса кристализация се увеличава в няколко пъти повече, в сравнение с ниските температури.

Прочетете също така: Прополис при гайморите

Мед, събрани в един горещ летен ден (подсолнуховый, елда), съдържа повече глюкоза, по-малко вода, съответно засахариваться данните видове мед, ще бъдат много по-бързо. Наличието на цветен прашец, восък, други примеси ускорява засахаривание.

Всички изброени причини са естествени, зависящими от природните условия. Но има неестествени причини се сгъсти продукт, зависещи от пасечников и продавачи, които чрез различни манипулации влияе на скоростта на засахаривания.

Пчеларите понякога се берат неузрели продукт, който съдържа много вода. Той бързо се влошава, има по-малко полза. Опитвайки се да получи по-голяма печалба, те се отглеждат мед, вода, подмешивают различни добавки, например, декстрин. Това е изкуствен компонент, наречен така, полизахариди. Функция на тази добавка е забавянето се сгъсти.

За да направите приличен продукт, го перетапливают, при това, ползата от такъв продукт се губи.

Като се забави процеса на засахаривания?

Има хора, които предпочитат захаросани мед, но също така много тези, които обичат течно нежен, и те искат да забавят засахаривание, при това се запази още полезни свойства. Има няколко начини за решаване на тази задача:

  1. Периодично се разбърква с мед. Колкото по-често се намесва, толкова по-дълго продукт ще запази течно състояние.
  2. Да се съхранява на хладно и тъмно място.
  3. Премахване на цветен прашец и примеси.
  4. Избягвайте попадане на слънчеви лъчи.
  5. Ако десерт засахарился, да се стопи и се поставят в помещение с оптимална температура.
  6. Да се следи нивото на влажност на въздуха (диапазон 60-80%).

За ценни свойства на меда се съхраняват дълго време, трябва да го съхранява в специален контейнер. Най-добре е за тези цели ще отговарят на:

  • саксии, изработени от глина;
  • стъклени банки;
  • керамика;
  • эмалированная тара;
  • дървени прибори.

Метални съдове не са подходящи, заради вредните вещества, определени при окисляването на метала.

Кой сорт мед дълго време не кристализира?

Някои видове сладки десерти са прекрасно свойство-дълго време да остане течен. Тези сортове се считат за елита.
Какъв мед бонбони? Списък на най-често срещаните са:

  • акация;
  • майски;
  • липа;
  • кестен;
  • гръцки.

Акация. Когато е свеж, се лее като сироп, остава такъв до две години. Съдържа голямо количество фруктоза и влага. С течение на времето белеет, се превръща в мелкозернистую хомогенна маса.

На май. Най-ранният пролетен десерт. Му се изпомпва през май, откъдето идва и името. Пчелите събират нектар от иглика овощни дървета. Такъв десерт е много ароматно, с неповторим вкус. Той съдържа много фруктоза, така че загустение се случва доста бавно.

Липа. Се отнася до светъл сортове не густеет до една година. След това се появяват белесые малки зърна, подобно на овесена каша.

Прочетете също така: Как да приемате прополис за имунитета на възрастните и на децата?

Кестен. Този нектар е по-голяма здравина, отколкото тези сортове. Той е тъмен на цвят, с характерна горчивина. Започва да се сгъстява в рамките на шест месеца. Кристаллики имат свойството постепенно да се увеличи. В засахаренном форма той е кафяв на цвят.

Гръцки. Най-често срещаният борова и тимьяновый мед. Такъв продукт е популярен не само сред гръцкото население. Много обичат туристите за прекрасен аромат, външен вид, невероятното свойство да запази своята свежест до шест години.

Какъв сорт не кристализира като цяло?

Всеки натурален пчелен мед, дори ако той дълго време остава течен, с течение на времето ще започне засахариваться. Само спазването на правото на по-горе изброените условия, придобиване на сортове, които имат определени характеристики, позволяват да отложи загустение за известен период, но не повече от три години.

Това се случва, че след изтичането на определено време, веществото не започне да кристализира. Защо медът не бонбони? Причините са следните:

  1. прекомерното присъствие на вода в концентрате;
  2. умишлено разреждане с вода или захарен сироп;
  3. минимално съдържание на цветен прашец.

Пчеларите често се разрежда с продукта с вода, както и цветен прашец и други компоненти, които се съдържат в нектара, регулира от пчелите.

Полезни свойства на меда и засахаривание

В процеса на кристализация се променя не само консистенция, но и цвят, вкус. При това полезни свойства на меда са напълно запазени. Може да се прилага за лечение на различни заболявания.

Разбира се, течна консистенция е много по-удобно в употреба, я по хубаво разпространение на хляб, зачерпывать на стомаха. Но безспорен предимство засахаренного нектар е фактът, че много по-трудно да бъдат фалшифицирани.

Купувайки този продукт, вие ще бъдете сигурни, че сте купили на натурален пчелен мед и можете да направите сами любим течен десерт, растопив му.

Като се стопи гъст мед?

При неправилна растапливании, например в микровълнова печка продукт губи лечебните си свойства. Отоплението е десерт, по-висока от 50 градуса и унищожава ценни микроелементи.
Има начини за превръщането на засахаренного екстри в течно състояние, със запазване на всички първоначални качества:

  1. На водна баня. В контейнер, може и в тенджера, налейте вода, сложете там чинии с продукта, постепенно се загрява, не забравяйки да следи за температурата. Тя не трябва да надвишава 50 градуса.
  2. С помощта на отоплителни радиатори. Сложете мед до батерията или направо на него, ако проектът позволява. Продуктът постепенно ще започне да се стопи.
  3. Налейте гореща вода в купа, поставена там буркан с нектар. Ако медът расплавился не до края, може да повторите процедурата.

В някои пчелините има уред, наречен декристаллизатором. С помощта на пчелари се разтопи захаросани продукт.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *