Сортове люцерна и полезни свойства на люцерна мед

Люцерн – многогодишно растение, което е чудесен растителен мед. Тази селскостопанска култура е от два вида: люцерна добивна и жълта серповидная. Люцерновый мед има страхотни полезни свойства и характеристики на медоноса.

Тази култура заема по-голяма площ в РУСКАТА федерация и страните от ОНД. Люцерн – прекрасна питателна храна за селскостопански животни, които са на отглеждане на зимата различни ферми. Това е чудесен растителен мед, с много нектар. Това растение дава висок добив: от 1 дка пчелите произвеждат до 300 кг ценнейшего мед.

Люцерн – морозостойкое и устойчиви на суша растения. Семената му поникват при 3 градуса, а стреля издържат замразяване до -5 градуса е Оптималната температура – 20 градуса по целзий. За нея са подходящи неутрална до леко кисела, плодородна почва. Тя расте по тревисти склонове, осыпях, ливади и пасища.

Растението се размножава чрез семена, резници и вегетативно. Този растителен мед принадлежи на пролетта култура. При него се появяват издънки в първата година на растежа. Диви пчели, опыляя растение, разкриват на всеки 2-ри цвете, а като мед – на всеки 42-ра.

Видове люцерна и техните характеристики

Люцерн добивна е маловетвистое, кустистое растение. Тя има цветя в лилаво или лилаво оцветяване. Тычинка в цветето се намира в „лодочке“, има структура на цветя бобови растения. Нектар на този вид бесцветен, в него се намира до 50% захар. Растението достига до 80 см височина, има силна коренова система до 10 м, от нея се образува много издънки, които образуват храст. Дива и люцерна отглежда в Иран, балканите, в Кавказ.

През юни, всеки си стъбло цъфнали лилави цветя до 20 броя, които при обилно поливане отделят много цветен прашец, и при липсата му брой е далеч по-малък. Оптимално ниво на влажност – между 70-80%.

Мед, добит от напояваните полета, се случва сълзене. Този растителен мед цъфти в продължение на един месец от средата на юни. Люцерн добивна ценени своя биологичен състав: в нея се намира голямо количество протеин, тя е богата на витамини и минерали.

Люцерн добивна – photophilous растителни, за да се увеличи реколтата, трябва да се засаждат я разреженно. Пчелите с голямо удоволствие опрашват си в ясно слънчево време. Това растение в по-голяма степен опрашват търтеи, а пчелите само до 6% от цветя.

Люцерн жълта серповидная – това е многогодишно растение. Височината му достига до 60 виж Има жълти цветя, оформени в малка четка. Такъв завод на мед се увеличава в черната земя, вар, кестени почви. При жълт люцерна, в сравнение с посадъчен сезон, цветовете са по-адаптирани към опрашването.

За добро опрашване на растенията е по-добре да се използват големи пчелини с по-силни пчели. Тестисите медоноса трябва да привлекат насекоми, така че трябва да се обучава ги ароматизирани сироп на необходимата територия.

Максималният размер на захар в този растение се откроява в 13 и 16 часа, когато атмосферната влажност 52 – 59%, температура 27 – 30 градуса. Състав на нектар силно се променя през деня, мед труженицы по-малко или съвсем не опрашват растението до 14 и 17 часа, тъй като в тези часове нивото на глюкоза значително пада.

Количеството на захар в нектара се увеличава през юни, след първото косене медоноса, а през юли, след второто косене, насекоми енергично и жив го опрашват.

За опрашване на един хектар медоноса се нуждаят от 10 на силни пчелни семейства и използването на хранене със захарен сироп. Трябва да следите за това, че на територията на цъфтеж люцерна не е имало различни конкурентни медоносов. За подобряване на ефективността на работа на насекомите трябва да се повиши в кошерите челяд, вземете част от добитите на нектар.

Характеристики на люцерна мед

Люцерновый медът има големи здравословни и хранителни качества. Той обаче има един недостатък: високи нива на захароза в него става причина за много бърза кристализация, след която мед придобива консистенция на гъста сметана.

Пресен продукт е на различни нюанси, може да бъде златисто-кехлибар или прозрачен. След втвърдяване се превръща в бял цвят. Цвят на пчелен продукт зависи от водности: колкото тя е по-малко, толкова по-светъл нюанс. Люцерновый мед е възхитителен аромат и специфичен вкус. Ако се държи на продукта в топлина, тя може да се запази течна консистенция в продължение на година.

В този меда се намира на около 40% левулезы и 37% глюкоза. Такъв продукт има голямо количество витамини, макро – и микроелементи, глюкоза, левулезы, ензими, органични киселини. Пчелин около люцерна дава възможност да се получи ценен мед, а също и повишаване на реколтата култури.

Показания и противопоказания за употреба

Показания за употреба са:

  • на настинки;
  • лечение на изгаряния и рани;
  • заболявания на черния дроб и на жлъчния мехур;
  • нарушаване на работата на СЧ;
  • сърдечно-съдови заболявания.

Противопоказания за такъв мед при индивидуална непоносимост към продукта.

Видео: люцерна.

Полезни свойства

Мед от люцерна е богат на следните полезни качества:

  1. Продуктът е полезно при заболявания на сърцето: насища мускулите на органа глюкоза, укрепва кръвоносните съдове, понижава налягането.
  2. Той може да помогне при настинки и вирусни заболявания. Редовната употреба на този мед ще помогне да се избегне рецидив, усложнения, премахване на симптомите на заболяването и ускоряване на лечението. Този продукт е полезен при възпалителни процеси на дихателните пътища: облекчава болки в гърлото, кашлица, премахва отоци.
  3. Мед от люцерна се препоръчва при заболявания на черния дроб и жлъчния мехур. Той е choleretic действие.
  4. Люцерновый мед има бактерициден ефект, което се използва при лечение на заболявания на устната и носната кухина, на гърлото.
  5. Също така той има регенерираща ефект, който е полезен при външния лечението на изгаряния, рани, циреи.

Този продукт лесно се усвоява от стомаха и не оказва странични ефекти.

Люцерновый мед се препоръчва да се консумират всеки ден, за профилактика на различни заболявания. От люцерна се получава вкусен и ароматен мед добро качество.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *