Самостоятелно изготвяне на термокамеры за обработка на пчелите от кърлежите

Често начинаещите пчелари не подозира за възможността за заразяване с паразити на пчелите. Когато възникне такъв проблем, пчеларите се чудят, къде се продават или как е направен термокамера за обработка на пчелите със собствените си ръце. Това устройство ще ви помогне бързо и лесно да извършват подходящи грижи за пчелосемьями и уликами в края на сезона на събирането на меда.

С идването на есента, когато средната дневна температура е значително намалена, за пасечников настъпва период на активна подготовката на пчелите за зимата. Важно е да се грижи не само за утеплении на кошерите, но и за здравето на самите насекоми.

Практически опит показва, че именно паразитни заболявания са в състояние да причинят значителни щети на пчелина и да сведе печалбата на нолю. Основната защитна предпазна процедура – това е топлинна обработка на пчелите, целяща да се отървем от кърлеж Варроа.

Какво представлява термокамера?

Всяка есен пчеларите се сблъскват с катастрофални недостиг на време, тъй като пълноправен качествени грижи за кошерите – процес небыстрый. От качеството на подготовка за трайно студения период, пряко зависи зимни преживяемост семейства.

За разлика от обработка с химикали, термокамера за пчелите – най-нежния начин за превенция на заразяване с вредители. Независим производител на такива устройства ще изисква не само минимум инвестиции и материали, но и доста малък период от време. Но преди да преминете към дизайн, трябва да разберете в принцип на работа на уреда и знаят ситуации, в които той се използва.

Много пчелари се доверите на опита и да се ръководят от творби на Владимир Яранкина. Той е широко известен в нашата страна, тъй като съм привърженик на топлинна обработка, нейните статии се печатат редовно в различни тематични издания за сектора на пчеларството. Всичките му съвети и препоръки се основават не само на теоретични предположения, но и на собствения си практически опит, така че заслужават доверие.

Метод за избавяне на пчелите varroatosis (лезии на акари) под въздействието на висока температура, се основава на следното:

  1. Въздух в горивната камера се нагрява до 48°.
  2. Насекомите се задържат в камерата на 18 минути.

Въздействието на такава температура през това време е достатъчно за смъртта на акари от загуба на влага. Самите насекоми са такива температури понасят лесно. Този метод се счита за най-ефективния и 100% екологично чисти. За контрол на загряване на камерата си струва да се подходи максимално отговорно, защото, на пръв поглед незначително превишение на изискваните стойности може да доведе до нежелани последици.

Същността на метода за отопление е, че високата температура кара да се разшири пространствата между халки на брюхе пчелите, където обикновено са от акари. И, докато самите насекоми са на лента, паразити просто се изля от тях. След тази процедура клещи лесно се почистват с пола или кабина термокамеры.

По време на процедурите, за да се гарантира еднаквост на затопляне на пчелите, може да се прилага на въртящата се конструкция с рамка. Това е необходимо, за да се очисти напълно колония от паразитарного заразяване, защото всяка заразена пчела може да предизвика повторно масово заразяване.

Организиране на принудителна циркулация на въздуха повишава ефективността на процедурата няколко пъти и намалява продължителността на обработка за всяка група до 12 минути.

Самостоятелно производство

Обикновена термокамера за пчелите със собствените си ръце ще е доста просто. В този случай можете да направите минимален набор от инструменти, но задължително трябва трион и пистолет винт. Освен това, трябва да се подготвят и чертежи на проекта и да се изчисли броят на необходимите материали, които без проблем можете да си купите във всеки строителен магазин. Трябва:

  • дървени блокчета сечение 30 х 30 мм;
  • два вида фурнир – 6 и 10 мм;
  • самонарезни за работа с дърво;
  • крушки с нажежаема жичка 60 W;
  • електрически кабел;
  • захранващ блок или стабилизатор на напрежение;
  • термометър или терморегулятор.

Трябва да се помни, че, очаквайки настройки на самия фотоапарат, задължително трябва да се съсредоточи върху размерите на рамки за кошери.

Подготовка на всички материали, които могат да се премине към набиране на проекти. Последователност на действията трябва да бъде следната:

  1. За направата на рамка термокамеры галя почиства до желания размер.
  2. Шперплат с дебелина 6мм обшиваются стените на бъдещата фотоапарат, а 10 мм лист – на дъното.
  3. Желателно е предварително да се предвидят няколко гледане на дупки, за да е имал възможност да се проследи поведението на пчелите при отопление. Оптимално разположени, се счита за горната и долната част на чекмеджето. Наблюдение прозорци позволяват непрекъснато да се следи температурата вътре в камерата и се контролира количеството на мъртвите паразити.
  4. За значението на равномерно загряване на кадъра и правилното разпределение на отопления на въздуха в камерата вече е известно. За да се осигури изпълнението на тези условия ще трябва дооснастить устройство с малък вентилатор, достатъчно ще бъде дори един обикновен охладител от компютъра, гладко извършване на своята работа. Трябва да поставите по-долу нагревателен елемент, така че той не се оказа капан за насекоми.
  5. Като отоплителни елементи обикновено действат обикновените лампи с нажежаема жичка с мощност не повече от 60 Вата. Те се монтират в горните ъгли термокамеры, се свързват с тел, ток, наложени по външната част на конструкцията.
  6. Към днешна дата най-популярният вариант контрол на температурата за обработка на пчелите се смята за обикновен термометър, но това е опция, не е достатъчно сигурно. По-надежден вариант е инсталацията на камерата терморегулятора. На него има възможност да се програмира максимално допустимата стойност на температурата, достигайки което отопляеми сам да се изключи. Такъв регулатор се свързва просто в контакт, а от него сензорът се поставя вътре в камерата възможно най-близо до средата.

Както показва опитът от използването на импровизирани термокамер, регулаторът началото стойност трябва да бъде пусната 46,5-47°C, защото нагреватели (лампа с нажежаема жичка) след прекъсване на захранването продължават да излъчват топлина за още известно време.

Безспорно закупуването на готова термокамеры – най-лесният вариант, но той не винаги е подходящо пасечникам. Често има нужда от устройство, съвместимо с рамки размер. Самоделни устройства обикновено се оказват по-удобни и надеждни, защото всеки пчелар за себе си се старае да направи добро и издръжлив продукт, който да помогне за излекуване на много пчелни семейства.

Това не е единственият начин да се направи термокамеру своите сили. Широко се прилага и друг вариант, съчетан с кошер, той ще се състои от:

  • Корпуса например, обрезанного алуминиева бачка с 12 см височина и 12 см радиус.
  • Картонного основание заложено пръчка от дърво. Периметъра му трябва напълно да съответстват на вътрешните размери на стените на кошера.
  • От метална тръба с диаметър 45 мм, вградена в една от стените и капака на проекти.
  • Нагревателни елементи с мощност не по-голяма от 500 W, и вентилатор с 8-та ножове, вградени в предварително подготвени дупки в дъното на корпуса.

Вътре термокамеры трябва да поставите 4 термометър, на стените трябва да се предвиди наблюдение лючки и вътре да инсталирате крушка за осветление. Също така на база на корпуса трябва да се затегне на пулт за управление на всички уреди, химическа капсула и двигатели на вентилатора.

Тази камера функционира по следния начин: с помощта на вентилатора чрез тръба, организирани принудително подаване на студен въздух от дъното на камерата. Веднъж вътре, на въздух, веднага се отоплява с електрически нагреватели, а след това и вентилатора за по тръбата се дестилира в химкапсулу.

В долния отвор да съвпадне с дупки в основата на дизайна, благодарение на този горещ въздух равномерно распределится по улику. Точно така организовывается затворена циркулация на въздушните потоци между термокамерой и кошерите.

В рамките трябва да лежи дървени рейки 15 × 15 мм, на които ще бъдат поставени метални мрежести с прикрепена тръба за вентилация. Важно е да го затворите окото, така че пчелите не са имали възможността да проникне в термична камера. Самата термокамера трябва да стоят на същите реечках, разположена в мрежата.

Преди обработката на пчелните семейства трябва да не забравите да затворите прорез. Благодарение на равномерно и бързо прогреванию може да се избегне появата на температурен шок в различни зони на кошера. А отделни ключове на всяка от отоплителни уреди позволяват, в случай на необходимост да се контролира и бързо регулиране на степента на нагряване на въздуха. Тръба в капака на камерата е предназначена за регулиране на влажността вътре в уликов.

Конструкция от такъв тип е напълно изключва задушаване насекоми благодарение на високата скорост на движение на въздушния поток. Преди началото на топлинна обработка струва слайд рамка с пчели на 50 мм за способствования свободния обдуванию.

Видео: изпичане на пчелите от кърлежите Варроа.

Тънкостите на термичен метод за профилактика и лечение на кърлеж Варроа при пчелите

  1. Както показва дългогодишен опит, работа на пчелните семейства е по-добро, отделно от матката. Ако пчелите ще се съберат около него в натоварения клуб, процедура губи ефективността с около 10%. А самата пчеломатка изключително рядко е ударена от паразити, така че може съвсем без обработка, без риск от възникване на вторична инфекция насекоми.
  2. Увеличаване на времето на престой на пчелите от 12 до 18 минути в условия на повишена температура носи опасност за пчелите с пълна червата и за гладните насекоми. Затова е нужно или строго да се спазва интервал от време, или с помощта на дим накарат пчелите да наддават в гуша храна, или да се даде възможност на тях облететься и изпразване на червата.
  3. В края на есента, когато температурата отвън е по-малко от 11°C, кърлеж се почти в състояние на летаргия. За възстановяване на своята уязвимост към термично обработена, непосредствено преди началото на процедурата касетата с пчелите трябва да се затопли до температура не по-ниска от 18°C.

Въпреки продължаващият спор за предимствата и недостатъците на термична или химическа превантивна противоварроатозной обработка на пчелите, повечето специалисти подчертават безспорните предимства на първата, основната от които се счита за нейната пълна опазване на околната среда.

Оксалова киселина или мравчена киселина, използвана в случай на химически начин, може да бъде опасна и за пасечника, и за пчелите. Освен това, не може да се изключи вероятността за въздействие на химичните вещества на продуктите на пчеларството.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *