Рецепта за самостоятелно приготвяне на арбузного мед нардека

Диня, мед: рецепта в домашни условия. Това е един от видовете „мед“, който не донесе на пчелите. Така че това лечение (популярно в азиатските страни, където то е в нашата диета) трябва да се готви самостоятелно.

Факт е, че мед от диня почти не се срещат, са: няма такива огромни баштанов, че пчелите не са имали друг избор, и те събират нектар само от това растение, който е един от най-слабите медоносов. Растенията-мед растение, се считат тези, които дават най-малко 100 кг мед с 1 хектар. Нормалното ниво се счита за подкуп в 250-400 кг мед на хектар. От динята, той е само на 20 кг/дка.

Натурален диня, мед бързо кристализира (в него почти липсва влага). Пчелите не е препоръчително да се оставят на зимата. Предимно такъв мед се събира в пустинята и полу райони, където преобладават пясъчните почви. Но пчелите не обичат такава местност и условия – тук, защото и рядко могат да се срещнат натурален диня, мед.

Но успешно да се отглеждат в тези условия пъпеши (баштаны). И да запази получената реколта е необходимо. Включително и под формата на сварен себе си арбузного мед. Ще говорим повече за това, какво е нардек – точно така наричат този псевдомедовый продукт в Средна Азия (и все още, той може да се нарече „бекмез“).

Диня, мед нардек

Нардек – това е сладък жилав сироп, прилича по консистенция на течен мед. За тази приликата в нашите географски ширини той получава своето име“, диня, мед“. Приготвя се от една съставка – сладки плодове (името, с което вие вече сте се досетили). По-добре да вземе най-големи и захар сортове: традиционните „Пламък“, „Хлад“, „Астрахан“, така и специален сверхсахаристый диня „Бъчва мед“.

За готвене важно е само едно условие: всички плодове трябва да бъдат максимално зрели – с високо съдържание на захар в плът. От това зависи качеството на крайните арбузного мед:

  • цвят (той трябва да бъде тъмно-кафяв, напомнят елда с мед цвят);
  • сладост: от недозревших дини нардек не сваришь, а ако сваришь – дълго време не сохранишь;
  • съвместимост: захар в плът при готвене ще се превърне в сироп, и ако е захар, ще е недостатъчно, ще се окаже, не нардек, а сладка диня вода.

Подходяща технология

  1. Ще трябва по – голям капацитет- нарежете месото. Не губете нито капка от арбузного сок – всички операции по разрезанию, конфискация на целулоза прекарват над този капацитет. Преди този процес на дините трябва да бъдат добре измийте и избършете. В отпадъци отиват кори и семена. Проверявайте суровини за наличието на костилка – ако поне малко да попаднат в изцеден сок, а след това крайният продукт може да стане горчив.
  2. Цялата плът в същия този капацитет перетираем на хомогенна маса, отколкото по-малка – толкова по-добре. Получената каша трябва да се прецежда през марля в отделен контейнер – сега имате диня сок. Натискане необходимо малки порции – така добив на сок е по-голяма.
  3. Капацитетът на сок постави на огъня и да доведе до възпаление, което трябва да продължи до 3 минути.
  4. По-нататък трябва да дадете плодов сок за да се охлади, след което още веднъж се филтрира си, но вече през гъста кърпа. Това се прави, за да е напълно чист продукт от плът: от по-малко (дори микрочастиц) – толкова по-добре ще нардек.
  5. И след това се поставя капацитет отново на огъня и варете в продължение на 4…6 часа. Огън излагайте – бавен, покрива – отстранете. Изпаряването на излишната влага и процеси се сгъсти фруктоза и глюкоза. В процеса на готвене е необходимо от време на време се разбърква бъдещето нежен и почистване с пяна него. Степента на готовност се определя по външния вид: когато деликатес става тягучим и тъмен като елда с мед – да го опаковани в приготвените буркани с плътно капака.
  6. Крайния продукт е необходимо да се прелива в стерилизованную контейнер. Степента на уварки е 5…7 пъти. Ако първоначално сте варете 5 литра сок, а след това на общо изход ще бъде само 1 литър.

ВАЖНО! Целият процес трябва да се случи с използване на чисти съдове, водни резервоари. Диня мед в състояние много силно привлечени миризми. Наличието на източник на миризмата може лесно да се притеснявам.

Затова и е важно да се използва само чист инвентар и да не допуска съседни тигана при варене, например, с жарящимися пържоли: спрей масло, дим, копоть – всичко това е в състояние да направи вкус на варени екстри неприятна, гранясало, отвратителни.

Сега вие знаете как да се готви нардек, остана да кажа няколко думи за съхранение на крайния продукт. В закупоренном формата на варени сироп продължава до една година. Място за съхранение – в хладилник или изба.

Видео: диня, мед.

Други рецепти: как се готви мед от диня?

Нардек също се приготвя с добавянето на други съставки. Да се готви диня сироп може да се с такива добавки:

  • захар (не повече от 150 грама на всеки един литър сок);
  • натурален пчелен мед за даване на мирис (100…150 г на 1 кг диня);
  • мента, канела и други подправки на вкус.

С такъв мед е най-добре да се пие чай или да го използвате като сахарозаменитель за печене. Използването на захар и мед удължават срока на съхранение на готовия продукт.

Среща се в мрежата и adyghe рецепта нардека. Той се отличава с наличието на сметана или заквасена сметана, която се добавя в количество 100 г 2-3 кг крайния нардека след неговото охлаждане. Охлаждане мед и сметана трябва внимателно да се движат, преди бутилиране на банките.

Друга особеност рецепта за нардека: по същата схема се вари екстри от други плодове, плодове, сладки зеленчуци. Могат да се комбинират основните съставки, за получаване на оригинални вкусове.

От ценен нардек:

  1. Най – важното е голям запас от сладък сироп, който може да се използва като деликатес, добавка, вместо захар за печене, кашах, десерти. При конвертиране на мед в готварски рецепти от обема в грамове и обратно използвайте следните пропорции: 1 чаена лъжичка се равнява на 6…8 г, супена лъжица съдържа около 20 грама нардека, а изпълнен с сироп чаша с обем 200 мл ще тежи под 300 330 г….
  2. Нардек подобрява апетита, стимулира общото състояние на организма в студено време през годината, повишава нивото на хемоглобина. В много статии се чества като средство, полезно при туберкулоза и заболявания на дихателните пътища.
  3. Като сахорозаменитель, нардек е некалорийным продукт – в 100 грама се падат не повече от 110 калории, ако тя е произведена по класическа рецепта.
  4. Ако сте алергични към пчелопродукты, нардек (варени, естествено, без добавки от естествен мед) ще се превърне в приятен заместител на този на продукта, произведени от пчелите.
  5. За медицински цели: да се смесва с други съставки, дава възможност за лечение на редица болести, предимно на ЧРЕВНИ. Също така се използва като сахарозаменитель при заболявания на бъбреците, черния дроб, панкреаса (съответно за тези цели тя се приготвя само по традиционна технология – готварски без захар).
  6. Витамини и аминокиселини нардек съдържа малко – по-голямата част от тях са унищожени при готвене, а ето и микроелементи в него в изобилие. Тук има полезна за човека в достъпна хранителна форма на веществото, цинк, магнезий, желязо.

ВАЖНО! Нардек не трябва да се приема при пациенти със захарен диабет и страдащи от наднормено тегло. Било като в много ограничени количества само с разрешение на лекуващия лекар.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *