Разнообразни рецепти за самостоятелно приготвяне на медовухи

Първата медовуха се появи преди много хиляди години, още в зората на появата на пчеларството. Тази напитка е популярен сред повечето народи. И днес за много интересен. Медовуха – рецепта за приготвяне в домашни условия. Ще кажа, че това за напитка и как да се направи медовуху.

При изворите на първите рецепти медовухи

Начин на приготвяне медовухи датира от древни времена. И в най-различни страни я приготвя по различен начин, но навсякъде е ценена много високо. Достатъчно е, че я притисна в продължение на години, понякога дори до 20 години. Защо ползи напитка само да се увеличи, така и вкусовите характеристики са отлични. В Русия такъв меден напитка са яли на всички значими празници и само по специални поводи.

Вярно е, че в Средните векове го рецепти малко утратились и за известно време са забравени. А ето и по време на Съветската власт отново възродени. В основата й започна да се готви, за да не се изхвърля счупен мед и някакъв начин да го прилагат с предимство. В други страни, като например Германия или Финландия, медовуху са за вълшебната напитка, подарък за самите богове.

За да отговорим, колко градуса тя трябва да бъде, трябва да се разбере самия процес на готвене. Най-често напитката е подобно на квас или шампанско и имаше не повече от 10% алкохол. Но ако началната медовуха е направен с помощта на добавяне на водка или алкохол, или выдерживалась години, а след това градуса изпием значително прибавлялось.

Направи медовуху в домашни условия е възможно и днес, но е важно да определите с рецепти, на които има доста. Едва ли ще успеете да се възползват от старинни рецепти на напитката, още повече, че най-основното правило е имало – откъс му в дървени бъчви, заровени под земята в продължение на много години.

Днес излезе с по-бързи и лесни рецепти, които значително съкращават времето за готвене, а и на вкус го правят по-разнообразен и интересен.

От какво да се готви медовуху в домашни условия

Има много и различни рецепти от тази напитка, а защото какви съставки са ви необходими, зависи строго от избрания начин на готвене. Но във всеки от случаите, вие определено ще се нуждаят от мед, както и качеството на всеки продукт трябва да бъде на височина, в противен случай резултатът може да се превърне в неочаквано и малоприятным.

  1. Мед – основният компонент на напитката. Без него се готви медовуху няма да стане. Тази съставка трябва да се махаме внимателно, тъй като ако поръчате захарен заместител, след това желания напитката не готви. Освен това, тук важен е и изборът на самия сортове мед – колкото той е по-лек, толкова по-лек и прозрачней ще медовуха. Също и аромат на мед е изцяло преминава окончателно питието си.
  2. Водата също е включена в почти всяка рецепта медовухи. Тя трябва да бъде питейна и чисти, без никакви примеси.
  3. Мая – най-често в съвременните рецепти за приготвяне в домашни условия меден напитка избират именно тях. Мая предизвикват процесът на ферментация, който ще се проведе значително по-бързо. Това могат да бъдат обикновени, хлебна мая, вино или бира. Във всеки случай качеството им трябва да бъде добър.
  4. За създаване на медовухи в домашни условия могат да се вземат и някакви плодове – череши, ягоди, ягоди и др. Обикновено в по-старите рецепти и ги използвали, за да ферментира, както и плодове са отдавали напитка е особен вкус, кислинку и допълнителни полезни качества. Пресни плодове може да се замени със сушени плодове – стафиди, сушени кайсии и др.
  5. Подправки и подправки придават на медовухе специален вкус и аромат. Това могат да бъдат и билки, джинджифил, канела, черен пипер и много други.

Важни бележки

В резултат се получи точно така, както очаквате, трябва стриктно да следват избрания рецепта. Но за повечето от тях е да се придържат към важни изисквания:

  • мая се добавят само в охладен напитка, в противен случай те не стартира процес на ферментация;
  • отстранявайте цялата пяна с мед, която е оформена при готвене на продукта;
  • ако използвате плодове, тогава по-добре не ги измие;
  • мед много бързо изгаря в огън, и дори може да възпламени, а защото при загряване на хранителни продукти бъдете много внимателни.

Начин на приготвяне

  1. Вземете 300 мл мед 2 л чиста вода, чаена лъжичка мая, около пет грама шишарки от хмел, както и щипка индийско орехче и малко канела. Оставете да заври чиста вода, и само след това добавете пчелен продукт, като се разбърква непрекъснато го лъжица. Пяната непрекъснато се бели. След 5 минути добавете останалите съставки, с изключение на мая и разбъркайте добре. Свалете от огъня и сместа се оставя да се охлади до 30 градуса. Суха мая се разтваря и се добавят към охладени напитка. По-нататък трябва да се остави тигана на тъмно и топло място. Идеалната температура за ферментация е 25 градуса. След ден два ще се появят мехурчета, значи, започна желания ни процес. Поставяне на капака гумена медицинска ръкавица. Около седмица напитка, ще се скитат, а ръкавица ще изглежда надутой. Когато забележите, че ръкавица падна, може да се счита, че процесът е завършен. Сега трябва внимателно да се прелее напитка в резервоара за съхранение, оставяйки в тенджера цялата утайка, а най – допълнително прецедете го с помощта на тензух. Закупорьте капацитет и сложете ги в студа за още 3 – 5 дни. Едва след това се препоръчва използването на крайния продукт.
  2. Медовуха ставленая. Това е стара рецепта, по-подобен на този, по който са се ползвали от нашите предци. Кликнете тук за процеса на ферментация се използват или стафиди, или пресни плодове. В случая със стафиди трябва да се взема в 1 литър вода само 80 грама и мед 50 грама сушени плодове. А ето в случая с череши или други плодове – на 1 литър вода вземат 4 кг плодове и 2 кг мед. Ако това е череша, а след това за начало трябва да се отстранят камъните. Медът се разтваря с вода, а след това ги залейте плодове или стафиди. Самата капацитет покрийте с марля и се поставят в топло и тъмно място. Този път процесът на ферментация ще бъде много по-дълъг и по-бавен, а защото ще отнеме около четири месеца. При първите признаци на ферментация течност струва да се прелее през марля, след това се филтрира има и плътно затваряне на бутилката. Сега бутилката се прехвърлят в студена изба или мазе.
  3. Ако се интересувате как да направите медовуху в домашни условия най-бързо, това ви предлагаме следната рецепта. 400 г мед се смесва със 100 г стафиди и три лимони. Всички съставки се изсипва вряща вода и отново разбъркайте. След охлаждане се добавят 30 г мая, предварително насипни, както и 1 супена лъжица. л. брашно. Даваме ден да престои.
  4. В Русия е известен следната рецепта, как да се готвя медовуху дома. На 8 литра вода трябва една четвърт килограм мед за сладост, 2 супени лъжици. л. хмел, ½ ч. л. желатин, джинджифил и кардамон се добавят на вкус. Първо мед се изсипва вряща вода и се оставя да престои един ден. Нататък се вари в продължение на три часа. Добавят хмел и се вари в продължение на още един час. По-нататък се охлажда напитката, а процедурата вари – хладно повтори още пет пъти. След последния пъти трябва напълно да се охлади сместа и се изсипва в бъчва. Тук също се добавят подправки и разтворения желатин, разбърква се и корк. Дават напитка оставя да престои около три седмици. Само в случай, ако ферментацията така и не запустилось, или минава твърде бавно, а след това се добавят дрожди. След като ферментацията приключи, напитката се изсипва в по-удобни капацитет, плътно ги затворете и събрани в студа за още три месеца.
  5. Много вкусна рецепта с бери киселинност, като се готви медовуху дома. В този случай на килограм мед, поемат два и половина литра чиста вода и литър този сок от червена боровинка. За аромат се добавя малко канела и карамфил. В състава са задължителни мая. Разрежда се с вода с мед, да заври. След отстраняване на пяна мед смес се изсипва в бутилка, смесва към нея сок и подправки, а в края – разреден мая. За първите два дни са напитка на топло място, а след това запушват я и в студ. Оставете да се влеят напитка е не по-малко от 20 дни.
  6. Още един вариант на това, как да се направи медовуху дома. В пет литра вода се разтварят две кг мед и се вари час, постепенно премахване на пяната. След това се добавя 300 г сушени боровинки и 2 супени лъжици. л. мая. Оставя в една седмица. Процедив това, което се случи, до инфузия се добавя 10 г желатин, предварително го разтваря, няколко капки розово масло и добре затварящ се капак. Обемът прехвърлени на хладно място и да „стигнат“ в рамките на два месеца.
  7. Медовуха суздальская. В половин литър мед вземат на килограм захар, 4 литър вода и 100 грама мая. Разрежда с мед, вода и захарта в тенджера. Довежда се до кипене и се вари 15 минути. В охладен напитка добавете разреден мая и поставете на топло място в продължение на три дни. После трябва да прецедете и сервирайте напитката в чист съд. Добре нейното затваряне, се оставя на студено за цял месец. Отново утайката се филтрира, добавете още малко мед и се разбърква, докато се разтопи. Затворете капака и се оставя в хладилника вече е само на 4 дни. Когато се появи пяна – може да се консумира.
  8. Рецепта за пикантни медовухи. В 750 грама мед се вземат по 3 литра вода, 10 г мая (суха), яйчен белтък, две скилидка, щипка джинджифил, една чаена лъжичка индийско орехче и щипка канела. Медът се разбърква с белтък и се налива вода. Вари се в продължение на 10 минути. Добавете подправки и се вари още 50 минути. При тази течност уваривается и я превръща в наполовина по-малко. Охлажда се и се филтрира през марля. Добавяне на мая, разбърква добре и затваряме капацитет марля. Поставете на топло място за един ден, след това покрийте с капак и на цели шест месеца, за почистване на студено. Само след това може да се налива в бутилки и се консумира по желание.
  9. Следващата рецепта предполага наличието на голям нивото на алкохол в напитката, а защото се смята за здрава, медовухой. На 300 грама мед нужда от два литра вода, чаена лъжичка мая, 400 мл алкохол (50%), 5 грама хмел, на вкус – канела, кардамон и индийско орехче. Медът и водата се разбърква и до половин час затоплена на огън, без кипене. След това даваме на течността да се охлади, добавете всички съставки, добре ги разбъркайте. За една седмица се оставя на топло място. По-нататък стои напитка се прецежда и се затвори в една студена стая за целия месец. Преди употребата на най-вече добавяне на алкохол, като по този начин за адаптиране на крепостта напитка.
  10. Има още старата рецепта – медовуха на perge. Тази рецепта е като в обикновен, с мая. Само че вместо съвременните мая използват по-натурален и естествен за ферментация продукт – пчелен амброзия. Неговата достатъчно, за да вземе в размер на 100 грама на килограм мед. По-нататък рецепта върви по една и съща технология.

Видео: медовуха начална страница.

Съхранение и употреба на медовухи

Пият тази напитка, винаги в големи празници. Но тъй като на закуска с течение на почти всичко, за което са подготвени при това. Днес медовуху може да се пие по всяко време, дори и без причина, а защото и леки закуски могат да бъдат по-изискани. Например, смята се, като добър вариант, когато я закусывают сирене Сваля или Гауда. Сладък вариант на напитката може да бъде ухапване от пъпеш или плодове. А до крепкому рецепта подходящи са манатарка и дори пържени наденички. Като пие медовуху – нещо повече вкус, отколкото на някакви правила.

А ето и запазване на този напитката трябва да бъдат грамотни, за да не се обърквам и не да навреди на тяхното здраве.

  • смята се, че ако издържим напитка в студа, то той ще загуби всичките си имоти;
  • ако по-рано медовуху се съхраняват в дървени бъчви, а след това и днес е доста добър заместител се превърна в стъклена тара. А ето метални съдове е в състояние да развали вкуса на напитката;
  • на слънце, също я по-добре да не се изказват;
  • ако сте направили рецепта, по който се предполага наличието на газове, ефект „шипучки“, след отваряне на бутилката трябва да бавно, по малко и приемам въздух;
  • също така не се препоръчва да се съхранява в по-големи контейнери, по-добре се налива в малки;
  • идеалната температура за съхранение на готовия медовухи се счита за 5 – 10 градуса над нулата. По-рано медовуху се съхраняват до 20 години, днес това може да се направи в продължение на три години. Но обикновено такава вкусна напитка „си отива“ много по-бързо.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *