Предимства на алпийския кошер и самостоятелно изработката му

За всеки пчелар са важни два аспекта: осигуряване на комфортен живот на пчелите и високо ниво на производство на мед. Всичко това може лесно да се постигне, чрез създаване на алпийския кошер. Неговите характеристики, чертежи и препоръки за използването на опишем по-долу.

По какво се различава алпийски кошер от обичайното?

Още преди 70 години альпиец и пчелар Роджър Делон реши максимално да се грижи за пчелите, които държат на пчелина. Той е създаден на кошера за съдържанието на пчелите са най-близо до естествените условия на техните местообитания в обикновен дъбова хралупата. Оттогава такава конструкция се нарича алпийски кошери Роджър Делон.

Благодарение на този строеж, той успява да побере едновременно до хиляди пчелни семейства и да получават огромно количество мед от своя пчелин. Имайте предвид основните разлики са такива кошери, за да се разбере и защо са толкова полезни:

  1. Входът е тук само един.
  2. А е поставен в капака на кошера.
  3. В него няма разделителни решетки, специални вентилационни отвори, поради което конструкцията става много по-лесно.
  4. Рамка са направени не от дървени талпи. За създаването му вземат само една летвата, а всичко останало се прави от тел.
  5. Това е мулти-дизайн, „слоеве“, която може да се достави за необходимо и растежа на пчелното семейство.
  6. За сметка на много сгради тук е създаден специален микроклимат. Целият въздух влиза през долния отвор и се издига нагоре. През това време той се загрява и се изпълва с влага, а после отново се спуска надолу.

Изгодни предимства

Пчеловождение в алпийски кошер изгодно и удобно, а защото трябва да помисли за очевидните предимства на тази съдържание на пчелите:

  • в подобни условия пчелите дават до 23 килограм мед, вместо обичайните 2 – 3;
  • за сметка компактен дизайн, кошера заемат малко място, което е от полза при ограничени условия;
  • простотата се грижи за пчелите и техните жилища дава възможност съдържат много повече на пчелните семейства;
  • за създаването на тези кошери трябва да е по-малко материал, което намалява разходите;
  • алпийски кошер е много по-лесно. Теглото му без мед може да има до пет килограма. А това значи, че много по-лесно да се пренасят, когато е необходимо;
  • чрез създаване на климат и липсата на проекти в кошера се запазва постоянна температурата, което не му дава охлажда през лятото, а през зимата не се нуждае от специално изолация;
  • рамка по-удобни и по-малко се поддават на увреждане, а означава, че и поправящи, те трябва да бъдат по-рядко;
  • бързото нарастване на пчелните семейства през пролетта;
  • най-добрите условия за зимуване, че не дава масово умират пчелите;
  • липсата на конденз запазва алпийски кошер в най-добрите условия и той ще продължи много по-дълго;
  • ако няма време, да се събират мед може да се веднъж през есента, тъй като елементите се добавят толкова, колкото е необходимо.

Не е чудно, че в пчеларството все по-голяма популярност набират именно такива проекти. В нашата страна най-известният, който съдържа пчелите в алпийски кошер. е Mariya. Той е изработил и най-удобни чертежи за това как да ги направите сами, и да дава съвети, като пчелите в такива кошери в нашите условия. Някои от тях дори наричат тези кошера не алпийски, а кошерите Хомича.

Някои недостатъци на алпийския на пчеларството

При всичките си предимства, пчеловождение в алпийски кошер има и някои недостатъци. Макар и малко, но много те спират.

  1. От размер на рамката, е трудно да се вземат подходящи мед екстрактори.
  2. Пчелите, които преди това са живели в обичайния кошера, не са готови незабавно да се пресели в alpine. За това трябва правилно переселить, че един начинаещ ще бъде не просто да се направи.
  3. Трудно е да се сдобият с такава рамка, подходящи пчелопакеты.

При голямо желание да осигури на своите пчелите максимален комфорт, струва преодоляване на подобни трудности. Още повече, че пчеловождение в алпийски кошер ще ви даде огромно предимство по отношение на броя на добитите мед и други пчелни продукти.

Изграждаме алпийски кошер себе си

При по-малки умения строителство и нещо-какъв достъпен инструмент, можете с лекота да създадете алпийски кошер на пчелина си и да излезе на ново ниво на пчеларството. За това ще ви трябва:

  • дървена сноп или поне рейки;
  • терен дъски;
  • трион;
  • пирони или винтове, по ваше решение;
  • в зависимост от предходния параграф – чук или пистолет винт.

Опишете накратко процеса на създаване на идеална кошерите:

  1. Започнете строителство може да от дъното на кошера. За това най-добре ще отговарят на борова дъска и дебелината му трябва да бъде поне 30 mm. да се избегнат последващи проблеми, по-добре веднага му санирани антисептик, а отвън се боядисват. В дъното на този кошер ще остане., бр. Летковую процепа правят 30 мм и 7 мм. Самата таблетка трябва да се монтира с наклон 45 градуса. Дъното е препоръчително първоначално да направя подвижни, тъй като всяка година го препоръчват да се замени с нова.
  2. Камерата също така е най-добре от бор или ела дъски. Тук е много важно – добре подсушете ги, преди да започне строителството. За един кошер трябва да се четири такива детайла. Размери 360Х230 мм и 338Х230 mm. Когато се свали рамка, следва задължително да се первази за бъдещите рамки. Не забравяйте също да бъдат санирани корпус предварително.
  3. А ще имат размер около него стени. А това 324Х57 мм в горната част, и 320Х295 мм в долната. Фидер също се лекуват с антисептик.
  4. Тъй като в алпийски кошер рамка съвсем различни както по размер, така и по проекти, да ги направи също трябва да се сами. За това вземете готови летвата размер 320Х25Х9 и прикрепляем към нея подходяща тел, выгнув си във формата на буквата P. Общата дължина на проводник при това – 730 мм.
  5. Капак прави от листа на ПЛОСКОСТИ или на подходящия плътен картон (например мебели). Размери на листа трябва да бъдат 360Х360 мм. На лепило се поставя топлоизолация и правят затварянето рамка от допълнителни ленти. Размери ще бъдат същите, както и при корпус, а ширината на ленти – 10 mm.

Ето и крайния алпийски кошер! Както виждате, няма нищо сложно в това. За по-добра видимост, трябва да се използват готови чертежи. Характеристики на построяване на такива кошери в това, че всеки допълнителен корпус може да се изгради ако е необходимо, бавно и постепенно, а това прави работата по-лесна и минимална.

Някои пчелари, напротив, събрани допълнителни корпуса на зимата, за лятото не се отклоняваме от основната работа на пчелина.

Чертежи

Корпус:

Дъно:

Касета:

Покрив:

Рамка:

Постепенното преместване на пчелите

За да не растревожить пчелното семейство и да й помогне с адаптиране към новите условия на живот, трябва да переселять пчелите внимателно и постепенно:

  • вземат заготовки за алпийския кошер с изкуствени восъчни пити и се поставят на върха на рамката е кошер, в който докато живеят пчелите;
  • нататък чака, докато пчелите оттянут на пчелна пита и да направят своята работа;
  • сега под корпуса, в който те още живеят, определят още една същата детайла;
  • пчелите започват да снасят в нея яйцата;
  • чакащи момента, когато ще трябва да инсталирате третата рамка между предишните две, правим следното. Отстранете цялата конструкция и бавно преместете я в нов корпус;
  • така оставяме на пчелите до следващия сезон, когато идва време за изграждане на корпус на кошера. Ние извършваме същите манипулации, но вече не с изкуствени восъчни пити, а естествен продукт;
  • четвъртата шаблонът трябва да бъде между горните две, а петият – под най-горния елемент;
  • шестият елемент поставят не по-рано от забелязано е, че първите две нива са напълно възстановени пчелна пита. След това се поставят между третото и четвъртото нива.

Видео: алпийски кошер.

Важни принципи на работа

Не само пчелите ще трябва да се адаптират към новите условия. Пчеловождение в алпийски кошер има своите правила и принципи, които трябва стриктно да се придържат.

  1. През зимата на пчелите достатъчно на две корпуса на кошера. Запасите от храна се намира отгоре.
  2. Роджър Делон предлага и нов начин за обновяване на гнездото. За това той е един от корпуса посвещава нуклеус. А когато трябва, а след това намалява на корпуса на един ред. След като пчелите положи алкохол в долната лента, той извозва си на пчелина за луксозни кръстосване. По-нататък оплодени женски и нови яйца лежеше в този кошер, когато е нужна замяната на старите индивиди.
  3. Събиране и изпомпване на мед е най-добре, когато са пълни с пет сгради.
  4. След събиране на мед трябва да се оставят следната конструкция – долната част е напълнена с пчелен хляб, средна – потомство, а най съдържа храна за зимуване на пчелите. Тези три елемента на пчелните семейства за зимата ще е достатъчно.
  5. За затопляне на пчелните кошери достатъчно ги покрийте с полиетилен. Не затваряйте при този вход!

Коментари

„Миналата година реших да направя експеримент и една от своите колонии закарани пленници в алпийския кошер. Стана да ги сравняваме живота и резултати за евакуация на мед с останалите, които са останали в предишните жилища. Мед наистина такъв кошер дава много повече. А това е от полза. Освен това, ремонт и грижи като такъв той изисква много по-малко. На следващата година переселю в алпийския кошер всичките си пчели. Сега мисля, струва ми се разширява, тъй като свободното време ще бъдат много повече, и аз ще мога да се грижат за по-голяма пасекой. Или какво да правите още нещо в допълнение, тъй като твърде голямо количество мед трябва да бъде някъде да се продават. А това е допълнително затруднение“ – Олег.

„Моят съсед реши да премине към подобна конструкция, но се сблъсква с големи трудности за намиране на с детайли и медогонкой. И макар да ме привлича увеличение на печалбата за сметка на голямо количество мед, който може да даде пчеловодждение в алпийски кошер, все пак аз все още ще чакам. Може би с течение на времето на подобни проекти ще имаме по-популярни, и за покупката на нужните неща за тях ще стане по-лесно. В края на краищата, тяхното търсене – това е истинско главоболие“ – Андрей.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *