Пчелин за начинаещи: откъде да започнете, какво да правя

Да станем пчелопасеку и да се отдадете на пчеларството — това е нещо, за което мечтаят много хора, особено от хора, вързани за земята, селското стопанство, целия натуральному и позитивна, че сега е много. Да има своя пчелин — това е много достойно и престижно, още повече, че с този бюджет не се нуждаят от специален. Но откъде да започнете, като създадете своя пчелин, трябва да изберете оптимален вариант на място за пчелина, да я държи подобрения и т.н.?

Пчелин за начинаещи

Пчелин за начинаещи: как да започнем

Работа на пчелина е доста трудна и изисква повишено внимание от страна на пчеларя, защото той трябва да следи всички процеси, като се започне от създаването и поставянето на пчелина до придобиването или производството на собствените си ръце, тела, инструменти и съвременните средства за механизация.

Съвети, как да се организира бързо себе си това упражнение, са следните:

  1. Пчелите в пчелина се нуждаят от много внимание, особено ако се работи за развитие и увеличаване на потомството. Всяко семейство е нужен поне час на вниманието. Съответно, през лятото трябва да бъде на няколко пчелни семейства прекарват около 6 часа на седмица, а след това и на целия ден.
  2. Овладяване на техника за грижа за насекоми, трябва бързо, тъй като от това зависи скоростта на растежа на бъдещото потомство.
  3. Обикновено, пчелин за начинаещи може да се състои от 6-7 семейства пчели, които не са много много да не ходя в нея денем и нощем, и е напълно достатъчно за ранно развитие.
  4. Организация на пчелина, независимо дали е собствен пчелин, переездная малка или голяма индустриална стационарната пчелин, изисква нейното местоположението на място на потенциално голям поток мед. Това може да бъде в гората, на парцела, близо до големия градината, на полето. Но не се препоръчва да я държа в градски условия или всеки друг гъстотата на центъра, защото правилата на пчелина в населеното място са доста сложни. Необходимо акт проучване на съответната ветеринарна служба, е необходимо да се спазват определени правила за безопасност, например, не разполага в близост до детски градини, поликлиники и т.н., да се поставят огради с ключ, попълните определени документи (паспорт на пчелина). Така е най-добре да е пчелин на вилата, в гората или близо до големия поле.
  5. Изграждат площадка под пчелин и поставят в кошерите, така че те да защитава жителите на един от друг на 4 метра. А ако пчелните семейства са много, разстояние между редовете трябва да бъде по-малко от 6 метра. И не става дума в дизайна и привлекателност, така че пчелите ще е по-удобно, и те няма да пречат.

Какво трябва пчелар

За да се отдадете на пчелите, трябва да закупи доста нови дрехи за пасечника. Днес има много варианти, може както да купуват, така и да се направи.

Пускането на човек трябва да се чисти дрехи, материята трябва да бъде гладка, да пчела в нея не се бърка

Е необходимо за предпазване на тялото от ухапвания от насекоми, които в зависимост от породата, често могат да хапят само при силно дразнене или просто така. Но всички те са потенциална заплаха, така че ще трябва здраво гащеризон и специална прическа с мрежа в областта на лицето.

Трябва да се има гумени ръкавици, макар че в тях не винаги е удобен за работа, което се отразява на качеството на устройство за обработка на насекоми дим и други ръчно изработени за пчелина.

Устройство на пчелина

Като се започне да се отдадете на пчеларството, трябва да се вземе предвид необходимостта от следните придобивки:

  • кошера и рамка;
  • всъщност пчелите;
  • индивидуални средства за защита;
  • обзавеждане за пчелина (колички за превоз, екстрактори мед и други).

Доста важно за начинаещия пчелар ще бъде такъв въпрос, като избор на кошерите. Можете да ги купя, да си направите или за известно време да се вземе под наем, както и всякакви други продукти на пчеларството. Ги избират, трябва да се вземат предвид някои моменти:

  • най-разпространеният тип кошери — дадан;
  • за начинаещи е по-добре да не ги произвежда самостоятелно, а за закупуване на готови, тъй като това ще отнеме много време;
  • на първо време е добре да изберете кошери с малко количество рамки — 10-12;
  • самите къщи трябва да се подготвите максимално удобно за работа, например, приделать дръжки на покрива, че просто трябваше да се отвори и т.н.

Вторият по значимост проблем за млад пчелар — избор на порода насекоми, колкото им трябва, колко силни трябва да бъдат. А след това да не си счупиш главата в случай на грешен избор, по-добре да следвате тези правила:

  1. Избор на пило, трябва да се обърне внимание на рамка. Пило в тях трябва да са плътни, а не пръснати.
  2. Ако в расплоде има дупка, от него трябва да се откаже, тъй като вместо въпроса как да се увеличи пчелина, ще се безпокои друг: как да спаси семейството от множество заболявания.
  3. Също така трябва да се види дъното на кошера, за да се изключи в него наличието на бяло-сиви бучки, които свидетелстват за аскосферозе.
  4. Насекомите трябва да имат отличен външен вид, крила в тях трябва да бъде в перфектно състояние, а самите те трябва да се интензивно, за да летят.
  5. Идеално време за пазаруване — ден, когато може да се види семейство, да го видите в работата, разкриват недостатъци.

Грижи за пчелите през пролетта

Трябва редовно да се направи проверка, по-добре за това да поставя себе си график, за да си спомнят винаги, когато трябва да отиде на насекоми. А също така са важни периодични профилактични дейности, така наречения санитарен ден. Начинаещ всички наблюдения и собствените си действия-добре записва в дневника, за да не се объркате и да не пропуснете нищо.

За да пчелите на семейството да се чувстват комфортно, правилно са се развили и да донесе по-голяма печалба на своите жизнедеятельностью, трябва внимателно да се грижим за тях

Особено важно е да не пропускайте пролетта, когато пчелите силно се нуждаят от помощ. В края на краищата, трябва да се излага на кошера от омшаника и задръжте комплекс от действия:

  1. Види цялото семейство на предмета на оцеляване и липса на нарушения в развитието.
  2. За да разкрие най-проблемни семейства.
  3. За да се хранят всички пчели, и ако е необходимо — се изолират.
  4. Извърши пълна ревизия на всички семейства, се установи, има ли навсякъде на матката.
  5. Задръжте почистване на дъна, които, както и за замяна на старите клетки.

Уплашен тази работа не си струва. Тя не е толкова сложно, но е изключително важно за оцеляването на пчелите и тяхното размножаване. Това са стъпки, с които си струва да започнете. Първо рентабилността на пчелина ще бъде ниска, а в него ще трябва повече да се инвестира. Тогава се пчеларят ще трупат опит, обрастать нови семейства, за да закупите допълнителен хардуер, старо, класифицирани в тавана.

Първо трябва да се свикне с укусам, редовни прегледи, да се научат да запази тези семейства, които вече има. Не се препоръчва незабавно снижение, още повече, че ако семействата са малки, за да се опита да изпомпва мед, да се размножават, разделяне на семейства, оттеглянето на жените и други сложни процедури.

Първостепенната задача за начинаещ — да свикна с кошери, разбиране за особеностите на жизнената дейност на пчелите, да се научат да азам грижи. И едва след това може да преминете към по-сложни процедури. Като цяло пчеларството, макар и много сложен и многопластов наука, тя лесно се познава на практика и на разположение на всеки един желающему.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *