От каква възраст може да се дава на деца с мед?

Медът – уникален природен продукт, съдържащ в себе си огромно количество необходими на човек компоненти и микроелементи: фолиева киселина, витамин комплекси, въглехидрати, каротин и т.н. За ползата от това сладко вязкого вещества не трябва да се спори, обаче въпроси за това, с каква възраст може да се дава на бебето мед, все още са актуални. Ще се опитаме да отговорим на тях в тази статия.

Възрастови ограничения

Въпреки, че медът притежава много полезни свойства, по отношение на неговите включване в детски диета все още избухна сериозен страст. Едни активно защитава гледната точка, според която този продукт е задължителен за консумация едва ли не с памперси, други се придържат към диаметрального обратното. Кой е прав? И от колко години може да се дава на бебето с мед?

Най-известният педиатър Русия, д-р Комаровский, полза естествен меден екстри не отрича, обаче силно се препоръчва да се отнасяме към него с повишено внимание. Мед – биологично активен продукт, така да се предскаже реакцията на организма към него е почти невъзможно. Ето защо педиатрическим общност са установени ясни възрастови рамки на употребата на тази сладост.

Когато детето може да се дава мед?

  • малки деца грудничкового възраст (до дванадесет месеца) категорично е противопоказан приема на пчелна лакомство;
  • в отделни случаи медът може да се използва годовалыми деца като биологично активна добавка към храната, но преди това е необходима консултация с местен педиатър;
  • пчелен нектар е включена в детски хранителен режим след достигане на детето си три години на възраст, макар и в един ден може да бъде употреблено не повече от една супена лъжица;
  • деца 6-10 години да консумират не повече от 45 грама или три супени лъжици пчелен нектар на ден;
  • деца под десет години възраст, се разрешава да се яде до 75 грама мед на ден.

Съвременно педиатрическое общност е убеден, че даването на мед в първата година от живота на детето, поражда сериозни последици чак до летального., изм. Обикновено, детски организъм не се нуждае от допълнителни витамини и биологично активни добавки, защото получава всичко необходимо заедно с майчиното мляко.

Прочетете също така: Колко мед може да се яде на ден?

Дневната норма на потребление

Сега, когато научихме, от каква възраст децата могат да бъдат мед, трябва да се реши с дозировката. По-горе беше отбелязано, че в редица случаи пчелен нектар може определяни на деца под три години.

В какъв вид и количества, те трябва да се консумират това лечение? Като правило, дневната доза трябва да бъде не повече от една трета от малка лъжица или 5 грама. Мед се разрежда с топло мляко, получена от сладка смес се прелива в залъгалка и в този си вид е смятан за дете.

Колко мед може да има деца?

  • от 0 до 12 месеца – категорично се забранява консумацията на продукта;
  • от 12 месеца до три години – не повече от 5 грама от продукта на ден и не по-често от 3 пъти в седмицата;
  • с три до пет години – дневната норма е 16 грама;
  • от шест до десет години – до 45 грама на ден;
  • с десет години – до 75 грама.

Родителите трябва ясно да спазвате дневната норма на потребление, иначе детето им може да се развие алергия.

Характеристики на въвеждане на продукта в диетата

Когато ние разбираме, от колко години може да се дава мед на деца, нека да поговорим за особеностите на въвеждането на този продукт в диетата. Преди да започнете да давате мед, трябва да се уверите, че при него липсват алергични реакции.

Инструкции стъпка по стъпка как да се провери, дали детето има алергия към мед:

  1. Вземете малко количество мед.
  2. Нанесете го на китката си.
  3. Оставете за няколко минути.
  4. Изплакнете с вода.

Ако в рамките на следващите два-три часа в третираната зона не се появиха зачервяване, и не се повиши температурата, тогава алергична реакция липсва, може да започне да се включва продукт в диетата.

За начало на бебето, ще бъде достатъчно просто няколко капки мед, разтворени в чаша с вода. След няколко дни, когато тялото свикне с сладка течност, може да започне да дава по една чаена лъжичка часа всеки ден.

Прочетете също така: Хедър мед

Заслужава да се отбележи, че на децата до десет години, са разрешени само течен мед сортове. Гъста захаросани продукт, включени в диетата на бебето не се препоръчва.

Мед за грудничков

Възможно ли е да се дава мед били познати да възпрепятства дете? Тук мнения на педиатри са единодушни – медовое нежен, е строго забранено за употреба в майчиното възраст.

Факт е, че този продукт е в състава спорообразующие пръчки, които, прониквайки в храносмилателната система грудничка, допринасят за създаване на благоприятна среда за ботулизъм. Тези спорове могат да станат причина за интоксикация, да доведе до летален изход.

Освен изброените по-горе обстоятелства, медът е забранен за употреба, тъй като може да доведе до развитието на алергични реакции. Той е доста концентриран биологично активно вещество, е нормално да пия което организмът грудничка не е в състояние.

Ползи мед за детския организъм

Медът – уникален натурален продукт, с цял набор от полезни и лечебни свойства. По-долу са изброени основните от тях:

  • Допринася за ускореното развитие на детето.
  • Укрепва имунната система, нормализира работата си.
  • Помага за укрепване на костите на скелета, на зъбния емайл.
  • Притежава противовъзпалително действие, помага за справяне с настинки.
  • Произвежда жаропонижающий ефект, може да се бори с висока температура.
  • Има благоприятен ефект върху работата на храносмилателната система.
  • Подобрява циркулацията на кръвта.

Също така медът може да се бори с хиперактивност на детето, да осигури на него успокояващо действие.

Противопоказания

Въпреки редица предимства и ползи, мед – доста спорна съставка, която не винаги трябва да бъдат включени в диетата. Употребата му е забранено в следните случаи:

  • При наличието на алергия, индивидуална непоносимост към продукта.
  • При рахит – рядко встречаемом болест, външни белези и прояви на който са сходни с экссудативным диатезом.
  • При идиосинкразии.
  • При захарен диабет.
  • При затлъстяване или генетична предразположеност към наднормено тегло.

Ако детето има поне един от изброените по-горе заболявания, прием на мед трябва да бъдат сведени до нула.

 

 

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *