Основните етапи на извършване на необходимите работи в пчелина през пролетта

През пролетта най-важният въпрос на пчелина се превръща в състояние на пчелните семейства, след зимен сън. Пчелите трябва да бъдат здрави, силни и способни да се възпроизвеждат. Но тъй като пчеларят трябва правилно да прекарат пролетната работа в пчелина. Съвети за пчелари и основните етапи на пролетните притеснения ще опишем по-долу.

Пролет – време е да се събуди!

През пролетта пчелите са много возбудимостью, в кошерите могат да се наблюдават шум. Ако в помещението, където бяха държани на пчелите, е твърде рано нагрелось, те започват да преждевременен отклонения, защо масово умират. Важно е да се спазват определени условия за първото прелитане, за да пчелите са в състояние правилно да се възстанови, след зимна дрямка. Себе пчелите, сега са необходими следните условия:

  1. За първото прелитане на достатъчно на температурата на въздуха над 10 градуса.
  2. Ако сте решили вече да издържат на кошера напълно от помещенията, а след това изчакайте 12 – 15 градуса над нулата. Тогава, дори ако настъпят повторно застудявания, пчелите са вече могат да ги преживеят и без особени загуби.
  3. Тъй като през зимата пчела натрупва определено количество отпадъци в червата, с първата облетом, тя трябва да се отърве от него. И правилно, ако това се случва далеч от кошера. Ако пчела прави това в интерес на кошера, или малко да се измъкнем от него, то тя се счита за заболевшей.
  4. Ярка слънчева светлина и повишаване на температурата стимулира пчелите към активност. Тя е като да се събужда от зимен сън и започват да се върне към техните грижи.
  5. Пролетта пчелите започва с това, че матката активно снася яйца и по този начин увеличава силата и числеността на семейството.
  6. За да потомство не е загинал от вашите действия, много е важно да издържат на висока температура в интерес на кошера. За това не си струва още веднъж да го выхолаживать отворени години, често проучване и анализ на проекти. Ако кошер не е достатъчно затоплена, може да помогне слаба семейството му се изолират. Така те ще имат шанс за попълване на семейството до началото на събирането на меда.
  7. Някои пчели летят на кошера в дифузна състояние и не проявяват особена активност. Това може да е сигнал за това, че на тях зимата почина матката. А защото в комплекс пролетта работа за пчелар се добавя напълване на основната загуба на кошера.

Когато правят на кошера?

Има много начини за зимуване на пчелите. Но те могат да бъдат условно разделени на две важни различия – пчелите зимуват на открито или на закрито.

  • В тези случаи, когато на кошера, да останат за зимата на улицата, важно е през пролетта да се премахне от тях сняг, определят около слама и се постави покривен материал. По този начин ще дадете на пчелите сигнал за това, че те вече могат да започнат своя първи пролетен изпитателен полет.
  • Ако вашите домашни любимци презимуват в омшанике, оранжерия или друг някакъв вътрешен, а след това трябва да се проследи от прегряване на тази предпоставка пчелите не са започнали да летят около преди това, като навън е достатъчно топло. Ако температурата на въздуха е температура до 12 градуса топлина, може да се направи кошер и сложете ги на обичайното място. Само не бързайте да отваряте всички първокласен веднага. Пролетта е достатъчно, ако ще се отваря само най-резки, така че температурата в кошера, няма да падне по-долу, отколкото е необходимо за развитието на потомството.

Първият бегъл преглед

След като сте издържали на кошера, на чист въздух, трябва да направите първия бегъл преглед. Тази работа се състои в това, да се определи кои членове на семейството за зимата са станали слаби, а какво остава силни, задаване на основната щети и да направи първата чистка. Работа на пчеларя при това трябва да се проведе в кратки срокове, за да не държи на кошера е прекалено дълго отворен и не се притеснява за пореден път на пчелите. При случаен преглед, трябва да направите следното:

  1. След изнасяне на кошерите навън, ще трябва да пусне на пчелите за първото прелитане. Това трябва да стане постепенно, не отваряйте веднага всички в кошера. Първо изпускайте най-шумни и неспокойни семейство. След това на всеки ред чрез някои интервали от време губим по 1 – 2 на семейството.
  2. Гледане на пчели в това време, вие трябва да се установи кои семейства са останали без матката, какви са отслабнали, а какви семейства са останали силни. С всяка от тях работа ще се извършва на различен. Силните семейства ще се използва като семейство-воспитательницы или пък от тях ще се правят резници за разширение на пчелина. А слабите семейства ще бъде възможно да се комбинират или да се засили други начин.
  3. Трябва да се отървете от podmore. Смята се, че ако пчелите ще започнат сами да почистват кошера, а след това в пчелина се установи антисанитарная ситуация. А защото е по-добре, ако пчеларят ще ви помогне да се отървете от починали лица. Още повече, че част от тях да се раздават на анализ в лабораторията, за да инсталирате, не е ли причината за смъртта на някакво заболяване. Особено вярно е тогава, когато подмор числен, а на живи екземпляри от същия кошер изглеждат в застой, болни и неактивни.
  4. Освен това, трябва да почистите и самата пчелина от боклук. Дайте територия в ред.
  5. Прегледайте клетка и ако някои от тях са повредени, по-добре ги замени с нови.
  6. Важно да се намалят гнездо и намаляване на броя на кадрите в слаби семейства, за да им е по-лесно да согревать потомство. За това може да се махне до половината от всички рамки.
  7. Не забравяйте да поставите в близост до всеки кошер по две поилки. Една – с обикновена вода, а втората – със сол. Това се прави, за да пчелите пият чиста вода и пополняли своя минерален баланс. Ако за вода, да се забрави и да не се предоставят за домашни любимци пиене, тогава те ще започнат да я търсят къде е попаднало. И това може да бъде и локви, и замърсени водоеми и улуци, и селскостопански отпадъци. В резултат на пчелните семейства могат сериозно да се разболеете, защото качеството на водата едва ли ще бъде задоволително. Ако във вашия район в почвата не е достатъчно от този минерал, като кобалт, то също се добавя в малки дози до питейна вода, за да пчелите да запълни запасите на желания елемент.
  8. През пролетта трябва допълнително да хранят своите домашни любимци. За това им дават допълнителни рамки с мед и се добавя амброзия. Ако не разполагате с рамки с мед, а след това може да го замени със захарен сироп. Очаква се, че през пролетта на един кошер отива до 15 кг мед под формата на торене.
  9. Ако сте забелязали, че мед започна в софия кристализира, следва да се поръси с рамка с топла вода или сироп.
  10. Ако кошера е загубил матката, трябва да добавите в него нуклеус с отложените маточными ларви и създаване на благоприятни условия за отглеждане на новата матката.
  11. За подобряване на условията на потомство трябва да се изолират в кошера. Това може да стане по най-различни начини.
  12. Входът е отворен, остава само един и го е препоръчително малко да се намали. Смята се, че през пролетта на входа е достатъчно да отворите в размер на няколко пчели. Разширяване на него ще бъде вече по-близо до лятото, когато ще започне събирането на нектар и температурата на въздуха ще се повиши.
  13. Много важно е да се отбележи, че в този период са слаби не само пчелите, но и акари и други вредни за пчелите и насекомите. А защото е важно за дезинфекция и профилактика, която ще бъде успешна само, ако ще се проведе именно в началото на пролетта. С тази цел може да се използват вече готови препарати, които се продават в ветаптеках, но може да се направи и някои прости манипулации с достъпни средства. За това може да окурить кошер дымарем, в който изгори лечебни растения. Най-често това са мащерка, но може да използвате и лайка, вратига, хрян, тютюн, див розмарин, пелин и други. Важно е преди обработката на кошера, за да се установи тавичката, в която ще попаднат всички отпавшие акари. Така по-лесно ще бъде да се съберат. Може да се постави торбичка с нарязания на ситно мащерка над всеки кошер в продължение на няколко дни. Също така и ефективни и средства с с пелин, брашно въз основа на борови иглички, етерични масла и др. Популярно използването на сладки питки с фуммагиллином.
  14. Ако сте забелязали отслабените семейства, те трябва да се засили. За тази цел се прилага по няколко начина. Така че, може да се комбинират в един кошер две слаби семейства, които ще общуват чрез преграда, и да ги държи в това състояние, докато и двете семейства не стават по-силни. Вторият начин е да поставите слаба семейство в многокорпусном кошера над силна, като оставя между тях решетка. Трети начин – периодична ротация на слабите и силните семейства). Четвърто – укрепване на слабото семейство за сметка на намаляване на гнездото.

Самата пролет проверка на

Тъй като през пролетта все още е студено, а рак се определя от потомство се нуждаят от висока температура, след това първият бегъл преглед препоръчват да не продължи повече от няколко минути. При това е важно да не се получи рамка с пчели от кошера. След това е препоръчително за цял месец да ги остави на мира. Освен това, ако семейството е силно, след това извършва на следващия преглед се препоръчва вече три седмици, а ако е слаб – в рамките на месец.

При това, вече ще имат време да се случи, пълна актуализация на работните лица, а пчелните семейства нарастят силата си. Започва най-важната фаза – подготовка за първото събиране на мед. При това, пчеларят трябва да извърши качествена ревизия, която представлява приблизително в началото на април. В това време на извършване на следните действия:

  • Се и се проверяват на всяка рамка. Ако има повредени пити и рамки, които ще недосмотрели при случаен преглед, а след това трябва да ги замени с нови и качествени.
  • Следете количество мед за храна на пчелите, тъй като трябва да добавите им, докато труженицы няма да започнат да събират нектар.
  • В това време вече температурата в стаята е топло, а защото трябва да се почисти всички утеплители и възглавници, които сте използвали и може да отвори всички първокласен напълно. Както при охлаждане, така и прегряване на кошерите е изключително нежелателно.
  • Ако някои семейства останаха слаби, все още имате време да направите различни манипулации за да ги укрепи.
  • Ако слабите семейства, които се присъединиха през март, станаха силни, тогава може да се разрежда по различни кошери.
  • В това време е възможно да се образуват допълнителни слоеве от силните семейства с цел разширяване на пчелин, ако имате нужда от това.
  • Ако сте забелязали, че в кошера старата царица, която дава малко потомство, я заменя с нова, по-млада. За това има няколко начина. Можете да го направите с принесением на алкохол от силен кошер, селище вече е готова възрастен на матката или отглеждане на млади екземпляри на базата на тези майки клетки, които вече има.

Ако говорим за майските работа на пчелина, тук всичко зависи от региона. В случай на цъфтежа на първите медоносов пчелите активно да пристъпи към първата събиране на цветен прашец и нектар. Ако имате цъфтеж още не е започнало, а след това има време да разширяването на пчелините, наслояване, укрепване на семействата, за да годишният мед реколта е преминал максимално продуктивно.

Видео: начинаещ пчелар – пролетни работа в пчелина.

Основните препоръки на пчелари

Ако дава съвети на младия пчелар, може накратко да се опишат така:

  1. Всички действия трябва да бъдат предварително обмислени, за да сте в състояние бързо да направите необходимите процедури за най-кратък период от време. Особено важно е това през месец март, когато температурата на въздуха все още е много ниска. При това се опитайте да не се получи рамка от кошера, а само да ги прегледате, леко смещая. Ако имате на мулти-кошер, а след това допълнително се използват още резервен, в който пренареждане на рамка с пчели и пило по време на проверката. По-добре е да се направи в помещения, където температурата на въздуха е достатъчно висока.
  2. Не забравяйте, че вашите домашни любимци по това време на годината неспокойни, но отслабена. Подходът към него трябва да бъдат чисти. Ако го кошера, а след това го направи без резки движения, шум, стуков и други неприятни за пчелите звуци.
  3. Най-важните неща, които трябва да бъдат проследени през пролетта – здрави дами във всяка кошера, достатъчно количество пило и температурни условия за неговото съзряване, а също и кетъринг за вашите тружениц. В края на краищата, през пролетта те не могат сами да се грижи за себе си – те не влияят на температурата на въздуха извън кошера и не могат да събират нектар и цветен прашец за да хранят малките си. Но тъй като тази грижа – работа пчелар.
  4. Не бързайте да предадат на кошера от омшаника, докато температурата не се е повишила до +12 градуса. Побързайте има смисъл само в случай, ако пчелите са твърде притеснен, са шумни и дават да се разбере, че имат проблем. Тогава може и да изведе ги навън за малко по-бързо, но при това не забравяйте за допълнително утеплении всеки кошер.
  5. След първото зимуване вашите пчели, имате накопится достатъчно информация и опит, които задължително трябва да се прилага за следващата година. Само като се има предвид грешки от миналото, може да доведе условия на своите пчели до идеалните точно във вашия случай.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *