Основни характеристики на пчелните породи карника и карпатка

Съдържанието на пчелния пчелина изисква внимателен подход. Основната тайна на успеха ще зависи от много фактори, включително избор на породи пчели. Карника или карпатка – че е по-добре? В нашата статия ще обхваща и двата вида, техните предимства и недостатъци, както и сравнителна характеристика на условията и производителността.

Характеристики карпатской породи пчели

Миролюбива и много трудолюбие пчела се радва на голям успех и сред пчеларите. Карпатская порода пчели е придобила голямо разпространение не само на територията на Украйна и Русия. Я се отглеждат в Беларус, Полша, Унгария и дори Китай. На външен вид и размери те малко се различават от традиционни породи, но сред основните предимства на отделят някои специални качества.

Предимства на карпатской породи пчели:

  1. Естествена резистентност към различни характерни заболявания, например, нозематозу.
  2. Добре понася студени зими, минимално ниво на смъртност.
  3. Висока производителност.
  4. Изработване на голямо количество восък.
  5. Осигурява високо качество на опрашване на различни видове култури.
  6. Бърз растеж на носилка, че е рано за започване на работа.
  7. Невероятна тишина, не се проявяват признаци на агресия при извършване на различни работи директно в близост до кошерите.

Отглеждане на карпатите пчелите не изисква много усилия, те са изключително устойчиви към много заболявания, което гарантира силни семейства и голям „добив“ мед. При работа с тях не може да се спазват специални мерки за сигурност, тъй като пчелите не проявяват агресия към хората.

При това сред недостатъците на тази порода може да се отбележи малка производството на прополис, както и неохотную работа в условията на атмосферни влияния. Това ще затрудни събирането на мед в някои региони, но като цяло карпатка значително превъзхожда много от съществуващите видове малки тружениц и на драго сърце се разведе пчелари от различни региони.

Основната „конкурент“ на карпатите пчелите се считат за австрийските или карника (името идва от малкия херцогство — Карниола). Характеристики и предимства от тази порода са разгледани по-нататък.

Описание на австрийската породи пчели

Произхода на този вид е, както вече беше посочено по-рано, започва от Австрия. Пчелите се отнасят до сиви скали, с малко тяло и богата козина. При тях е доста дълъг хобот, което прави добива нектар възможност за най-различни видове медоносни растения. Често карника не по-малко от карпатите пчели, но при отглеждане има следните съществени предимства.

Особености и характеристики на карники:

  • по-малко консумация на мед през зимата;
  • бързо се адаптира след зимен сън и да пристъпи към събирането на много по-рано;
  • оставя добри запаси от мед, с висока производителност;
  • не е агресивна, дори в стресова ситуация, например, преди гръмотевична буря.

Отглеждане на карники по-малко тежки, нейната невероятна лекота ще прави одит на кошерите дори без защитно облекло. При него се отбелязват и някои недостатъци на тази порода. На първо място това е лоша зимуване. Дори и при отчитане на факта, че голямата част от мед в наличност остава непокътнат, пчелите по-лошо понасят дългите зими и по-често излизат за пролетта отиде слаби.

Вторият съществен недостатък — по-късно появата на потомство. Това ще затрудни елиминирането на пчелите от тази порода в региони, където този фактор е определящ критерий за оцеляване на пчелните семейства.

Коя порода е най-добре?

Отговори на въпроса: „карпатка или карника?“ Невероятно трудно, защото основните характеристики на тези породи са доста сходни. На първо място трябва да се обърне внимание на условията съдържание, както и наличието или липсата на ранните медоносни култури.

Сравнение и разлики от тези породи по основните показатели може да се анализира на базата на следната информация.

Външен вид и размери

Този фактор е почти идентична, дори и външно порода са много сходни помежду си. Основната разлика в размера пчеломатки, която карпатки може да достигне до 360 мг, докато карника само на 200.

Освен това карпатите кошер сам избира за себе си „началник“, най-често това е най-добрият вариант. Ако пчелар по някакви критерии трябва да се замени матката, да се отървете от старата трябва да се отстоява.

Oviposition

Този фактор се определи по-лесно най-много. Карпатская пчеломатка се характеризира с повишена издръжливост и е в състояние да снася яйца независимо от негативните външни фактори. Това осигурява добра преживяемост на семействата.

В същото време матката карники е малко капризно и не ще да изпълнява функциите си и при неблагоприятни условия.

Ройливость и кражба

Ако сравним тези два фактора, оказва се, че карпатите пчелите са по-малко склонни към ройливости, но по-често, други крада мед в останалите семейства. Изкореняване на този недостатък не може да авангардни методики на подбор, така че карпатка в това отношение невыгодна.

Карника по-склонна към образуване на рояци, но на практика не е забелязана в кражба. Може да се съхранява заедно с други породи и голям пчелин, не е причинено от притесненията за безопасността на запасите в други кошери.

Зимуване и склонност към болести

Отличен избор издържа на тежки зимам ще придобиване карпатской порода. Те са по-малко склонни към характерен недугам, често затруднява нормалното отглеждане на пчели. Освен оцеляване след зимата на порядък по-високи, така че това е един от най-добрите възможности постоянни и силни пчели.

Карпатка в това отношение значително слабей, въпреки че консумира по-малко запаси, което също се счита за важен критерий за избора.

Видео: колония карпатской, карники, украинската степ и бакфаста.

Ефективността и агресивност

По тези два показателя, и двете породи заслужават най-висока оценка. Карника и карпатка се различават миролюбив нрав и спокойно се отнасят до външния вид на хората в близост до кошерите. Това прави работата с тях е сигурна, освен това, предупреждава за риска от случайно пострада домашен любимец. Производство на мед и двете породи, също е доста висок, така че това е чудесен вариант трудолюбиви и спокойни пчелок.

Каква порода пчели, за да изберете? Често този въпрос е актуален, дори и за опитни пчелари. Различни породи са адаптирани към условията на задържане по различен начин, така че най-доброто решение ще е анализ на всички важни показатели.

Не пречи и да проучи порода в реалност: опитате съдържанието на двете „конкуренти“, като изберете за себе си най-добрия вариант. Карпатка и карника се считат за едни от най-продуктивните и выносливых пчели, при това съвсем не са агресивни и способни да донесе само положителни впечатления от развъждане на пчелина в нашите региони.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *