Надеждни средства за профилактика и лечение на nosema при пчелите

Когато се сблъсква за първи път с болести на пчелите, можете да се бърка. А защото трябва да се знае как точно навреме, за да се определи една или друга болест, като я излекува, а най-добре – да се предотврати. Ще ви разкажа за причинява nosema пчелите, за неговата профилактика и лечение, за да може навреме да се ориентира и да си пчелин от неприятни последици.

Опасно заболяване

Такова заболяване, като причинява nosema на пчелите е следствие на заразяване с най-простите едноклетъчни, наречена Nozematidae. По-голямата част от заразяване става с помощта на спори, които доста дълго време могат да останат в земята, меда, на различни повърхности и др. унищожи Напълно спор и предотвратяване на разпространението на болестта може само с помощта на оцет и високи температури.

При заболяване на червата засегнати от насекоми, спори се отделя по време на неговото изпразване. Заразяването става при замърсяването на кадъра и опит работни пчели да ги изчистите. По този начин една болна пчела може в рамките на един месец зарази целия кошер. Някои подвидове на nosema са способни и на по-кратък период, например, за десет дни, да доведе до смъртта на цялата пчелното семейство.

Но тъй като на всички признаци на заболяване трябва да се обърне внимание и да не пренебрегват, в края на краищата, ако навреме не се проведе лечение и дезинфекция, след това можете да загубите целия пчелин.

Нозематозу не е склонен само една порода пчели – среднерусская. Всички останали породи могат да се заразят почти по всяко време на годината. Причинява nosema е доста често срещана болест и от нея страдат пчелите в най-различни климатични зони.

Основните признаци на nosema

Изтича такова заболяване може да има два различни начина – скрит (латентен) и остър. При този латентная форма на заболяването почти не се проявява външно. Се разболяват само някои отделни индивиди, и симптомите да забележите изключително трудно.

Но при неблагоприятни условия на задържане на пчелите могат бързо да се заразят и други. Разбира се, още много неща зависи и от степента на заболяването и разпространението му. Във всеки случай трябва навреме да забележите първите признаци на опасна болест:

  1. Прекомерна тревожност обитательниц на кошера винаги говори за това, че при тях не всичко е в ред. Неспокоен поведението им може да показва различни проблеми в семейството, и заболяване nosema включително.
  2. Диария – най-ясен знак nosema, въпреки че и други заболявания могат да се придружава от този неприятен симптом. Освен това, пчелите опонашиваются дори и вътре в кошера, да се замърсява рамка и други части на вашия дом. Ако окаже натиск върху корема вече мъртви пчели, а след това от нея ще потече още известно количество течност.
  3. Следи от изпражненията не изглеждат така, както обикновено. Те са по-течни, с кисел мирис, а с течение на времето се втвърдяват и се появява кора. Цветът може да бъде по-светъл от обичайното.
  4. Неприятна миризма. Особено забележим, когато в кошера се намират в помещението, например, в zimovniki.
  5. Преждевременно загиване пчеломатка. При това я смени, минава тихо.
  6. Голяма част от пилото и умира, тъй като пчелите стават неспособни да се грижат за ларвите и достатъчно, за да ги нахранят.
  7. Неспособността на пчелите да летят. Те започват да пълзят в рамка, не могат да отлететь от кошер е далеч, а крилата им неестествено выгибаются.
  8. Широки, с жълтъка нагоре брюшки насекоми също свидетелстват за заболяване.
  9. Твърде много podmore след зимата. Обилно гибел на пчелите винаги говори за това, че едно семейство да се разболя и условията за нейното съдържание са заложени погрешно.
  10. Значително намаляване на запасите на мед в разгара на събирането на меда. Пчелите не правят активни запаси, слаби и неспособни да работят активно.
  11. Обща слабост на насекоми. При това, те почти не реагира на външни дразнители и изглеждат в застой.

Диагностика

Точно да се определи вида на болестта и да установи начина, по който трябва да се третира пчелите в заразения пчелин, трябва да се провеждат лабораторни изследвания. За тази цел направете следното:

  • Такса за анализ на самите движения на червата на пчелите и в случай на заразяване намират в тях противоречия. От това, в какво количество са открити, се определя и нивото на сърдечно – слаб, среден, тежък.
  • Като за диагностика на няколко мъртви пчели, проверяват на червата. Ако е червено-кафяв цвят, това говори за естествената смърт на пчелите, а ето отпусната, бяла и гладка повърхност на червата ясно свидетелства за нозематозе.

Не трябва да правим прибързани изводи само въз основа на някои от външните признаци на болестта и да се отдадете на лечение на пчелите сами. Задължително трябва да се извърши лабораторную диагностика, за да сте сигурни в точността на диагнозата и да вземете правилното решение за прилагане на дадено лекарство.

Защо възниква?

Макар причината на болестта, и стават спорове простите на организма, да доведе до заболяване може и просто погрешно грижи за насекоми, както и множество други фактори. Към неблагоприятни фактори, които могат да доведат до ес, както и причини за разпространението на болестта в пчелина са следните:

  1. Неблагоприятната околна среда.
  2. Твърде малък е броя на наличните медоносов.
  3. Наличието на голям брой падне в кърмата, изоставен за пчелите за зимата. Преобладаването на белтъчни храни. Смята се, че падне в зимната кърмата не трябва да бъде повече от 5%.
  4. На заразения фураж, рамки, восъчни пити и дори инструмент за пчелар.
  5. Резки промени в температурата, продължително лошо време, спиращ дъжд, вятър.
  6. Влажност на въздуха вътре в кошера. Лоша го вентилация.
  7. Ниско съдържание на въглехидрати в храната на пчелите.
  8. Заразените пчели-крадци, които летят от кошера и дават кошера, могат бързо да заразят целия пчелин.
  9. Не навреме се проведе есенното подхранване на пчелите, които се подготвят за зимата.
  10. Недостигът на цветен прашец и цветен прашец за пълноценно хранене на пчелните семейства.
  11. Твърде близостта на съседното пчелина увеличава риска от всякакви заболявания на вашите любимци.

Да може да се излекува?

В зависимост от степента на заболяването, неговото разпространение в пчелина подвида спор и други фактори, се отделят различни начини за лечение. Важно е да се вземе решение за предприемане на необходимите мерки са не вие, а опитен специалист, който е прекарал предварително диагностика в лаборатории. Само така може да се определи точно, какво точно се отнасяме към вашите домашни любимци. Във всеки случай трябва да се извърши някаква работа в заразения пчелин:

  • Знаейки, което пчелно семейство заразилась, я следва по възможност да се изолира от другите, както и се поставят в празен кошер. Първоначално му трябва добре да се дезинфекцират и да се уверите в неговата стерилитет.
  • Ако все още е възможно да спасим рамка и други части на замърсяване на кошера, то трябва да бъде внимателно се почиства и се проведе специална обработка.
  • Увеличете количеството на въглехидрати храна. Най-добре е да се хранят пчелите със захарен сироп.
  • През студения период на годината погрижете се за допълнително утеплении на кошера.
  • Осигурете добра вентилация на пчелните жилища.
  • Време прекарват почистване на кошера от podmore и следи от диария.
  • Дори и да е заразен само един кошер, трябва да бъдат санирани през целия пчелин и да предприемат други превантивни мерки.
  • Задължително трябва да се справят обеззараживающими лекарства целия инвентар и облекло пасечника.
  • Задължително замени болния пчеломатку силни и здрави.

При слаб заразяване на тези мерки може да се окаже достатъчно, за да пчелите сами са се излекували. В края на краищата, при поява на нови млади работници, ет цялото семейство става по-силна и те по-добре се изправи срещу заболяване. Но това се случва само в началните лека етап. Ако болестта е взела по-сериозна форма, без лекарства не може да се мине. Това могат да бъдат:

  1. Средства на базата на фумагиллиновой киселина;
  2. Лекарства ноземат, нозематол и др.;
  3. Формалдехид;
  4. Бромистый метил;
  5. Апистим;
  6. Энтеросептол;
  7. Сульфадимезин;
  8. Както и народни средства под формата на чесън, пелин и други билки.

Важно е, че лечението е проведено строго по инструкции, выдерживались посочени в нея доза от изчисляване на броя индивиди в семейството и степени на заболяването. Както и следва своевременно да прекрати лечебни дейности преди началото на добива на мед, да е мед, не е ужасно лекарство. Още един важен нюанс – след десет дни на лечение трябва да се направи повторен анализ на изпражненията насекоми, за да се определи ефективността на лечението.

Обикновено лекарство подмешивается в захарен сироп с превръзка или се добавя в сладка торта канди. Въпреки че има и някои видове лечебни препарати, които са във формата на спрей и с тяхна помощ лесно се справя самата повърхност на кошера и рамка.

Видео: превенция на nosema.

Превантивни мерки

За да не се налага да се лекува своите тружениц и да търпи загуби, по-добре да се предотврати възможно заболяване. А за това трябва навреме да извършва профилактика на пчелина:

  • Осигурете удобни условия на зимата – топли и сухи кошера, липсата на проекти. Също така е по-добре да ги постави на стойка.
  • Опитайте се да не притеснява своите любимци през зимата. Осигурете им най тишина и спокойствие.
  • Следи за нивото на влажността в кошера. Тя не трябва да бъде по-висока от 70 – 80%.
  • През пролетта на време губим пчелите за първото прелитане. След това е желателно да ги засади в чисти кошера.
  • Не забравяйте допълнително да се хранят пчелите със захарен сироп, осигуряване на необходимия обем на въглехидрати храна. Както и следете за достатъчно количество на цветен прашец и цветен прашец.
  • За профилактика понякога е достатъчно да обработват кошера с оцетна киселина, тъй като именно оцет е в състояние да унищожи причинителите на болестта.
  • Помагайте си през пролетта пчелите силно се развиват и да се увеличи силата на семейството.
  • Периодично почиствайте и дезинфицируйте пчеларството инвентар и облекло.
  • Превантивна работа с кошерите трябва да се извършва през пролетта, още преди да започне добива на мед. И тук есента е по-добре да не го правим – при ниски температури лекарство не возымеет действия на спорове, но ще им даде възможност да се адаптират към него.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *