Начин на приготвяне медовухи без мая и варене

Медовуха – ниско-алкохолните напитки, с вкусни аромати и ефрр лечебно действие върху организма. Тя отдавна се радва на голяма популярност и са произведени в тези страни, където не расте грозде.

В Русия, без „мед питного“ не е на стойност нито един пир. Особено ценени медовуху заезжие търговци и гости от чужбина, тъй като у дома не могат да се наслаждават на по питие, който е бил използван не само за повдигане на настроението, но и за укрепване на здравето.

При правилно приготвяне, ставленная медовуха, за разлика от водка, не може да задурманить на главата и да доведе до алкохолизъм. Това име тя е получила поради факта, че дълго време (до 50 години), узрели (беше) в мазета. Доста често дъбова бъчва с детайла зарывали в земята при раждането на сина си, а выкапывали на неговата сватба. Минимален срок на отлежаване е 5 години.

Традиционно медовуха са без мая и вода. За подготовката му са използвали студен мед и ферментирал berry сок (малинов, ягодов, черешов) или стафиди. От време на време се добавят хмел. Само в XVIII век са се появили рецепти с мая.

Обичайната медовуха не се различава, особена крепост: тя съдържа само 4 градуса. За празниците подготвят по-спиртно питие (до 10 градуса). Но някои рецепти медовухи без мая възпрепятстван да получи и по-висока крепост (до 21 градуса).

Как да медовуху без мая и варене? Знае няколко рецепти, с които да успее да се готви реколта напитка. Разбира се, той ще се поддаде на вкус старинна медовухе, тъй като никой в днешно време не ще заложи на напитка, няколко десетки години за да се влеят. Но все пак и в този случай началната медовуха без варене ще е много вкусна и полезна, тъй като тя съдържа само екологично чисти продукти.

Напитка, която не само притежава приятен вкус, но и повдига настроението, успешно се бори с настинки и други болести, укрепва кръвоносните съдове, подобрява сърдечната дейност, повишава имунитета, нормализира функционирането на храносмилателната система, възстановява сън, има антипиретичен ефект, облекчава похмельный синдром, елиминира токсините.

В малки количества слабоалкогольная медовуха ще донесе полза, дори и от бременни жени.

Но за да запази полезните съставки и с нищо несравним вкус на напитката, е необходимо точно да се спазва технологията на приготвяне.

Функции за готвене медовухи без мая и варене

И така, как да се подготвят медовуху от мед, без мая в домашни условия? Преди всичко, необходимо е да се научат основни правила:

  • мед използват в студа, не се вари и не се загрява – благодарение на липсата на термична обработка, в нея остават в първоначалния си вид на всички полезни вещества, което позволява многократно увеличаване полза на продукта;
  • медът може да вземе всеки, дори и силно засахарившийся (в този случай тя се разрежда с топла, но не гореща, вода), но най-добре е да се възползват от вар – той е по-мек в сравнение с други сортове и по-лесно се поддава на ферментация;
  • водата трябва да бъде висококачествени (предпочитание по възможност трябва да изворна или пречистена, но не е дестилирана);
  • първо се разрежда с мед, вода (ако е необходимо) и след това се инжектира в сместа плодове, хмел се поставя на последните;
  • да не се добавя мая и други изкуствени добавки – те влошават качеството на напитката, както и напълно променят вкуса си, което го прави неузнаваем;
  • при желание на детайла се поставя натурални овкусители (плодове, ароматни билки, подправки, подправки);
  • ролята на стартера изпълняват плодове, стафиди, полени, пророщенная пшеница (покълнат трябва предварително);
  • тара трябва да бъдат идеално чисти;
  • редовно следващата напитка, разбърква се, така че той придоби същата консистенция;
  • за инфузия „мед питной“ се поставят на студено, за предпочитане в мазето, или зарывают в земята.

Прочетете също така: на Питие с джинджифил, лимон и мед

Начин на приготвяне медовухи без мая не изисква много труд. Достатъчно е да се смесват всички съставки и сложи маята в топло място. Процесът на ферментация (тя започва на третия-четвъртия ден), ще отнеме около две седмици. Когато напитка ще престане да ферментира, а след това го прецедете, изсипва се в купа за съхранение и се оставя за 4-5 месеца.

Качеството на „питного мед“ зависи от продължителността на ферментацията. Затова не трябва да бърза да пие едно питие, по-добре да му е добре да престои. Цвят, аромат и вкус медовухи зависи от използвания сорт продукт на пчеларството. Липов мед ще даде слънчев цвят и прозрачност, елда – тъмно-кехлибарен цвят, а цветя – ярко изразен аромат на цветя.

Рецепти и инструкции за готвене

За направата на медовухи в домашни условия, всеки пивовар древността използва собствени компоненти. Да разгледаме няколко рецепти без мая.

Повече рецепти, включително и с мая, представена тук.

С пророщенной пшеница

Рецепта медовухи без варене съдържа следните съставки:

  1. мед (най-добре бял) – 1 килограм;
  2. вода (за предпочитане изворна) – 2-3 литра;
  3. пророщенная пшеница – на литър напитка ще трябва шепа пшеница.

Първо трябва да покълнат пшеница (процес ще отнеме 2-4 дни). След това всички съставки, разбърква се, предварително перемолов половината от пророщенного зърно. Оставете на топло място да ферментира. Когато сместа фермент, я се прецежда, изсипва се в буркани и се поставя на хладно място. Колкото по-дълго да се влеят напитка, толкова по ароматно той ще стане.

Стара рецепта

Да се готви медовуху на старинния рецепта, трябва да се вземат:

  1. мед – 1 килограм;
  2. бери сок – 2 литра;
  3. подправки – на вкус;
  4. хмел – 50 грама.

Всички съставки са внимателно се разбърква и се оставя за 2 седмици. Вместо сок можете да вземете плодове, размешанные във вода в съотношение 2:1.

След края на активната ферментация, напитката се прецежда и се поставя в херметически затваряща контейнер за ферментация и остатъчна ферментация. Опитайте меден питие на вкус може да бъде след 4 месеца. Той отлично утолит жаждата и има тонизиращо действие.

Можете също така да се възползват и други рецепта:

  1. вода – 2 литра;
  2. мед – 400 грама;
  3. хмел – една супена лъжица;
  4. кардамон – супена лъжица.

Вода, довежда се до кипене, добавете хмел и се оставя на огъня за няколко минути. В охладена течност се добавят мед и кардамон, се оставя на топло място да ферментира. След това процеженную медовуху се налива в бутилки, запечатани и се поставя на студено за няколко месеца.

Модерен рецепта

Освен класическите, познати и модерни рецепти, които се характеризират с по-малки срокове на отлежаване. За приготвянето на напитката се използват гореща вода, мая, както и ябълков или сок от круша. В такъв случай той прилича повече на меден лунна светлина. Въпреки че подобна напитка и има приятен вкус, но за разлика от медовухи, ползи на организма, той не ще.

Прочетете също така: Мед с куркума: полезни свойства и противопоказанията

Затова е по-добре вместо мая вземе сладки плодове (ягоди, малини, къпини, френско грозде, череши, череши, грозде). Ако имате плодове твърде плътна кожа, а след това ги търкайте през сито или кайма. Подобна рецепта ще получите слабоалкогольное (2-4-градусное) медовое вино.

Тези, които предпочитат по-силни напитки, предлагаме използвайте следната рецепта:

  1. мед (за предпочитане елда или лимон)– 500 грама;
  2. вода (пречистена) – 2 литра;
  3. водка (с добро качество)– 0,5 литра;
  4. подправки (канела, карамфил, анасон или мускат) – на вкус.

Медът се разтваря в топла вода и се вари в продължение на 10 минути, но без бурления. Добавете подправките и се оставя да изстине. В резултат на охладени смес се изсипва водка. След това всички се прецежда и се поставя на студено за 2-3 месеца. Такава медовуха се различава сладък вкус, необичаен аромат и красив цвят.

Рецепта на perge

Още една рецепта медовухи в домашни условия (повече за него — тук):

  1. мед – 300 милилитра;
  2. вода – 2 литра;
  3. цветен прашец – 100 гр;
  4. стафиди – 100 гр;
  5. сок от два лимона;
  6. канела (по желание).

Мед внимателно се разбърква с топла вода, добавете останалите съставки.

Когато ферментацията се прекратява, процеженную медовуху се оставя за 3-4 месеца на студено.

Рецепта е с череши

За напитката трябва:

  1. вода – 1 литър;
  2. мед (за предпочитане бял или елда) – 2 кг;
  3. череши – 4 кг.

Медът се разтваря в охлаждане на преварена вода. Получившимся разтвор се излива плодове (измийте ги нетрябва да осигури активното ферментация, благодарение на „диви маята“). След прекратяване на ферментация на напитката се филтрира, преля в херметически затваряща купа и се поставят на 3-4 месеца в студа.

В със стафиди

Да се готви медовуху на със стафиди, трябва да се вземат:

  1. вода – 1 литър;
  2. мед – 50 грама;
  3. стафиди или мек грозде – 50 грама.

Водата се кипва и се оставя да изстине. След това в нея се разтваря мед, добавят се стафидите и се оставя да ферментира на топло. Профильтрованный напитка оставя да се влеят в продължение на още няколко месеца в студа. Той има подчертано цветен аромат и малка крепост (3-4 градуса).

Можете да използвате и друга рецепта:

  1. вода – 1 литър;
  2. мед – половин литър;
  3. плодове – 2 кг;
  4. стафиди – 50 грама или цветен прашец (100 гр) – може да се вземе и двете съставки.

Тази рецепта позволява поучить достатъчно силни медовуху (до 16 градуса). При желание да получите по-слаб напитка (до 10 градуса) намаляват количеството на цветен прашец и мед.

С ябълков сок

За медовухи вземат:

  1. вода – 2 литра;
  2. мед – 1 литър;
  3. ябълков сок (прясно изцеден) – 1,5 литра;
  4. канела и други подправки – на вкус.

В топла вода се разтваря мед, добавете ябълковия сок и подправки. Се оставя да ферментира за 2 седмици, а след това се филтрира и се поставя на студено. Ако имате планирания голям празник, тогава по-добре да се увеличи количеството на съставките.

You May Also Like

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *